Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Dolaşımını Hızlandıran Çorba Tarifi

Dolaşımın ana elemanlarından biri olan damarlar, vücudun yaşam özelliklerinin devam etmesi için önemli bir roldedir. Yapılan hesaplamalarda uç uça eklenen damarların, dünyanın etrafını saracak kadar uzun olduğu anlaşılmış. Bunun nedeni şüphesiz ki; damarların insan vücudunda en uzak yerlere kadar ulaşması gerektiğidir. Çünkü besin ve oksijeni taşıyıp aynı zamanda karbondioksit ve zararlı maddelerin de atılımını sağlayan dolaşım sistemi; damarlar ve kan ile beraber çok önemli bir takımdır.

Sağlıksız beslenme, alkol ve sigara bağımlılığı, zehirli gazları solumak veya kimyasal maddelerin bulunduğu bir yerde çalışmak kişinin dolaşım sistemine zara verip, kanının kirlenmesine neden oluyor. Kanda artan serbest radikaller damarların tıkanmasına, buna bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına da zemin hazırlıyor. Bu yazıda sizler için paylaştığımız kan dolaşımını hızlandıran çorba tarifi ile kan ve damarları temizleyerek kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Kan Dolaşımını Hızlandıran Çorba Tarifi

Kanın vücutta serbest bir biçimde dolaşımı bedenin de sağlıklı bir biçimde hareket edebilmesini sağlar. Fakat kötü beslenme alışkanlığı, sigara dumanı veya kimyasal gazlara maruz kalındığında vücudumuzda serbest radikallerin oranı artar. Bu durum kan akışının yavaşlamasına neden olur. Yavaşlayan kan akışı, damarlarda basınca ve kalbin zayıflaması ile birçok hastalığa zemin hazırlar. Şimdi sizler için vereceğimiz kan dolaşımını hızlandıran çorba tarifi ile bu tür sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı zeytin yağı,
 • 3 çorba kaşığı tam buğday unu,
 • 1 bardak su,
 • 1 bardak süt,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı kimyon,
 • İsteğe bağlı nane

Hazırlanışı:

 1. Bir tencereye yarım çay bardağı zeytin yağını koyuyoruz. 3 çorba kaşığı unu da ekleyerek, un pembeleşinceye kadar karıştırıyoruz.
 2. Bu karışıma 1 su bardağı ılık su ile bir su bardağı ılık sütü de ekliyoruz.
 3. Tencerenin kapağını kapatıp, çorbanın kaynamasını bekliyoruz.
 4. Kaynayan çorbaya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı da kimyon ekliyoruz.
 5. İsteğe bağlı olarak kimyon yerine nane de eklenebilir.
 6. Orta sıcaklıkta olan çorbayı 1 dilim tam buğday ekmeği ile beraber tüketebilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Cilde faydası vardır; zeytinyağı kuru ciltlerin nemlendirilmesinde çok etkilidir. Zeytin yağının içeriğinde bulunan bileşenler cildi kuru olan kişilerin şikayetlerini giderir. Ayrıca ayak tabanı ve dirseklerdeki kuruluk zeytinyağı bazlı kremler kullanarak giderebilir.           Doğal bir antioksidandır; zeytin yağı bu özelliği ile serbest radikallerin neden olduğu tahriş, yara, döküntü, kuruluk gibi sorunlarının önlenmesini sağlar. Aynı zamanda yaşlanmanın etkilerini de azaltır.                                                                                   Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır; zeytin yağının yemeklerde tüketimi mide ve bağırsakların hareketlenmesini sağlar. Bu özelliği ile kabızlık veya basur gibi sorunlar yaşayan kişilere fayda sağlar. Aynı zamanda bağırsaklardaki toksinler atılması ve bağırsakların temizlenmesini sağlar.                                                                               Kan basıncını düzenler; zeytin yağında kalbe iyi gelen doğal yağlar bulunur. Bu yağlar kolesterolü dengeler. Bu özelliği ile kanın basıncı düşer ve damarlarda kan daha kolay dolaşır. Kanın akışı hızlanır ve kalp damar hastalıkları riski de azalır.                                 Karaciğer dostudur; zeytin yağı hem doğal antioksidan oluşu hem de serbest radikalleri tutucu özelliği dolayısı ile karaciğerde olumlu etkilerde bulunur.                                       Kemik sağlığı için tüketilmeli; zeytin yağı fazla olan kalsiyumun emilimini destekleyerek kemiklerde kalsiyum birikmesini ve buna bağlı olarak kireçlenme riskini azaltır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Beyin için enerji kaynağıdır; sütün içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Aynı zamanda yoğun oranda protein içermesi yönü ile süt; hafızayı kuvvetlendirirken, zeka seviyesini de arttırır.                                                       Kalp ve damar hastalıklarını önler; sütün içeriğinde bulunan bileşenler kalp ve damar hastalıklarının kötü etkilerini elimine eder. Ayrıca bu hastalığa bağlı gelişen hiper tansiyon için kullanılan ilaçların yan etkilerinden korunmak için süt içilmesi tavsiye ediliyor.             Kolesterolü düşürür; süt hayvansal kaynaklı bir üründür. Ayrıca sütte yoğun oranda protein ve yağlar bulunur. Süt içilmesi sanılanan aksine kolesterolü arttırmaz. Faydalı kolesterol olan HDL miktarını arttırarak kötü kolesterol LDL nin etkilerini azalttığı için kolesterolü düşürücü özellik oluşur. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarının da riski azalır. Kemik erimesinden korur; süt yüksek oranda kalsiyum içerir. 50 yaş sonrası artan osteoporoz yani kemik erimesi hastalığına karşı süt tüketimi çok faydalıdır. Gündelik süt tüketimi ile ihtiyacınız olan kalsiyum ve D vitaminini alarak kemik erimesi riskini azaltabilirsiniz.                                                                                                             Kilo verdiriyor; sütün günlük diyet içine eklenmesi durumunda içeriğindeki linoleik asit ve kalsiyum bel ve basen çevresinde yağ oluşumunu önler. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği içeceklerinden biridir.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon da yok yok; içeriğinde 100 den fazla mineral ve vitamin ihtiva eden kimyon, mucizevi bir bitki olarak adlandırılır. Kimyonda bulunan başlıca bileşenler; A vitamini , C,E ve K vitamini, folatlar,Niasin,Piridoksin Riboflavin ve Tiamin , doğal lifler ve doğal yağlar bunların yanında kalsiyum ve fosfor , demir, bakır, manganez, magnezyum ve çinko içerir. Ayrıca beta karoten deposudur.                                                                                     Cilt sağlığı için faydalıdır; kimyon cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Cildi kurutan ve yaşlı gösteren  serbest radikallerin ciltten uzaklaştırılmasını sağlar. Aynı zamanda cildi toksinlerden arındırarak temizlenmesine de yardımcı olur.                                               Saçlara yarar sağlar; kimyonda yoğun oranda E vitamini vardır. Bu vitamin saçların güçlenmesine ve saç derisinin korunmasına yardımcı olur.                                               Kimyon kan şekerini düzenler; diyabet hastalarının sıkça kullandığı bir bitki olan kimyon düşük kan şekerini dengeye getirir.                                                                     Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir; kimyon gerek baharat hali ile gerek de çay olarak tüketimi sindirim sistemini çalıştırır. Metabolizması yavaş olan veya bağırsak tembelliği yaşayan kişiler kimyon tüketerek bu sorunlarından kurtulabilirler.

Tam Buğday Ununun Faydaları Nelerdir?

Tam buğday unu ; buğdayın sapı ayrıldıktan sonra tamamının öğütülerek un haline getirilmiş halidir. Normal beyaz undan farkı tam buğday unu kepek açısından zengindir ve hiçbir  kimyasal işleme maruz kalmadan doğal olarak üretilir. Bu yüzden çokça faydası vardır.

Besleyiciliği yüksektir; tam buğday unundan yapılan tüm ürünlerde besleyicilik yüksektir. Aynı zamanda lif ve kepek açısından zengin olduğu için az miktar tüketilirken uzun süre doygunluk sağlar.                                                                                         Birçok hastalığa iyi gelir; tam buğday unu içerisindeki doğal bileşenler  kalp ve damar hastalıklarından korunmaya, bağırsaklardaki sorunların düzelmesine, kan şekerinin dengelenmesine, kandaki yağ oranının azalmasına, bazı kanser türlerine, diyabet ve hiper tansiyona karşı koruma sağlar.                                                                                     E vitamini içerir; beyaz unun aksine tam buğday unu yoğu oranda E vitamini içerir. Bu sayede cilt ve saçlar için faydalıdır.                                                                                 Lif deposudur; tam buğday ununun lif deposu olmasından dolayı bağırsakların hareketlenmesini sağlar. Aynı zamanda kabızlık veya basur gibi sorunların da oluşmasını engeller. Lifli yapısı ile tam buğday unundan ürünler tüketmek kolon kanseri riskini azaltır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.