Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Fazlalığı Neden Olur?

Günümüzde çoğu insanın kan oranı fazla olabilir. Kanın insan vücudunda bulunma oranının yüksek olması durumuna, hemoglobin yüksekliği adı verilir. Birçok insanda görülen bir durum olmasına rağmen, herhangi bir belirti göstermeden ortaya çıkabilir. Ancak yapısal olarak bazı insanlarda da ciddi belirtilerle kendini gösterebilir.

İnsanlarda oluşan kan fazlalığı genel olarak kanın yapısında yer alan alyuvarların kontrolsüz olarak çoğalmasıyla meydana gelir. Bu nedenle alyuvarların kontrol altına alınması gerekir. Bazı insanlarda psikolojik ya da farklı sebeplere bağlı olarak kan fazlalığı ortaya çıkabilir. Psikolojik sorunlar ortadan kalktığı zaman, bu durumda kendi kendine geçer. Bu yazımızda kan fazlalığının nedenlerini ve nasıl geçebileceğini anlatacağız.

Kan Fazlalığının Nedenleri Nelerdir?

kan fazlalığı

Aslında sağlık sorunu olarak algılanan kan fazlalığı, herhangi ciddi ve önemli bir hastalığın belirtisi olmadığı sürece risk faktörü oluşturmaz. Ancak geçici bir durum değilse, önemsenmesi gerekebilir.

 • Kış aylarında vücudun daha çok ısınması açısından tercih edilen bir durum olmasına rağmen, sıcak yaz günlerinde çok rahatsız edici bir hale gelir. Sıcaklar, kişinin çok fazla terlemesine ve büyük oranda sıvı kaybetmesine neden olabilir. Erkeklerde daha fazla görülen kan fazlalığı bu duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir.
 • Kişinin uzun süre kan nakli ya da kan bağışı yapmaması durumunda kan oranında fazlalık sorunu meydana gelir.
 • Kadınlarda her ay olması gereken adet döneminin uzun bir süre gecikmesi, en sık görülen nedenler arasında yer alabilir. Kirli kanın vücuttan dışarıya atılamaması hem genel vücut sağlığı hem de kan değerleri açısından sorun oluşturur. Erkeklerde bu faktör geçerli değildir.
 • Uzun süre sigara kullanan insanlarda da kan fazlalığı ortaya çıkabilir. Çünkü sigara, vücutta yer alan tüm organ ve dokulara belirli bir oranda ulaşması gereken oksijene engel olur. Oksijensiz kalan organlar sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirememeye başlar. Bu durumundan kırmızı kan hücreleri de olumsuz bir şekilde etkilenerek, vücutta çoğalır. Aynı zamanda vücudun farklı bölgelerinde kızarıklık, lekelerin oluşması ve ağrı gibi belirtiler de görülebilir.
 • Gün içerisinde her insanın belirli bir oranda su içmesi vücut sağlığı açısından zorunluluk olarak görülür. Vücudun susuz kalması durumunda da kan fazlalığı ortaya çıkabilir. Düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar, çok fazla fiziksel güç gerektiren egzersiz hareketlerin yapılması gibi sebepler de ön planda yer alır.
 • Akciğerlerde bazı sebeplere bağlı olarak sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu hastalıklar insan vücudunda oksijenin belirli bir oranda azalmasına yol açabilir. Oksijenin azalması vücudun daha fazla kırmızı kan üretmesi ya da hemoglobin seviyesinin artmasına neden olur.

Kan Fazlalığı Nasıl Geçer?

kan fazlalığı

İlk olarak kan fazlalığının altına yatan temel sebebin tespit edilmesi gerekir. Bunun için iç hastalıkları doktoruna hiç vakit kaybetmeden başvurabilirsiniz. Doktorun yapacağı test ve tahlil sonucuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Doktor, düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçları tavsiye eder. Herhangi bir cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaz. Bu sorun için bazı önlemler alarak tedavi sürecine büyük oranda katkı sağlayabilirsiniz.
 • Gün içerisinde mutlaka 2,5 ya da 3 litre su içmeye özen gösterin. Vücudun susuz kalması durumunda kanın hemoglobin seviyesi %15 oranında artış gösterir. Bu seviyenin artmasını önlemek için günlük su oranını tamamlayın.
 • Sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarın. Hem genel vücut sağlığı hem de kan oranı fazlalığı açısından sigarayı bırakmanız büyük fayda sağlar. Vücutta yer alan dokulara daha az oksijene ulaştığı için, hemoglobin oranı artar. Bu durum aynı zamanda kemik iliğinin çok fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yol açabilir.
 • Kan bağışında yapılan flebotomi hemoglobin seviyesinin kontrolsüz artışını önlemek için kırmızı kan hücrelerinin vücutta belirli bir seviyede olmasına yardımcı olur. Ancak her insan için fletobomin uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir.
 • Göğüs röntgeni sebebin tespit edilmesinde yardımcı olabilir.
 • Kan testi erkeklerin üç ayda bir, kadınların ise dört ayda bir yaptırması kan seviyesinin hangi değerler arasında olduğunu belirlemek için gerekli olan bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.