Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Hacmi Hesaplama

Atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan meydana gelen damar ağlarımızın içerisinde dolaşım halinde olan, akıcı plazma ve hücrelerden meydana gelen ve kırmızı renge sahip olan hayati sıvıya kan adını veriyoruz. Sürekli hareket halinde olmasıyla birlikte kan hücrelerinin bir araya gelmesiyle hepimiz tarafından bilinen halini alan kandak plazma; kan hacminin yüzde 55’ini oluşturuyor. Birçok kaynağa göre plazmanın yüzde 90’lık kısmından daha çoğu sudan meydana geliyor ve geriya kalan bölüm inorganik ve organik maddeler olarak bilinen aminoaistler, plazma proteinleri, yağlar, karbonhidratlar, üre, hormonlar, ürik asit, enzimler, potasyum, demir, bikarbonat gibi elementlerden oluşuyor.

Kan vücut için oldukça önemli görevlere sahiptir. Bedenin herhangi bir yerinde oluşabilecek muhtemel yaralanmalar neticesinde açılacak olan yaradan çıkacak olan kan, oksijenle temas ettiği zaman kurur ve yaranın kapanması daha kolay hale gelir. Bir anlamda kanın kurumasıyla birlikte bedenin kan kaybı yaşaması engellenmeye çalışılır, bu durum kanın koruma görevinin bir sonucudur.

Diğer taraftan kan, sindirim sistemi tarafından parçalanan besinleri hücrelere taşımakla da görevlidir. Akciğer aracılığıyla bedene çekilen oksijeni dokulara, metabolizma neticesinde ortaya çıkan karbonhidratı da akciğere taşıyan kan bu işlemler neticesinde taşıma görevini yerine getirir.

Kanın diğer görevlerinden biri de savunmadır. Bedene giren virüs, bakteri gibi yabancı maddeler kan aracılığıyla fegosite edilir ve zararsız hale getirilir. Kan, diğer taraftan bedene zarar verme potansiyeli taşıyan yabancı maddeler için antikor üretimini de destekler.

Son olarak kan, düzenleme görevinin bir gereği oalrak metabolizma sayesinde ortaya çıkan ısıyı bütün bedene dağıtır ve bu sayede beden sıcaklığının dengede tutulmasını sağlar. Aynı zamanda vücut içerisindeki sıvıların da pH dengesinin korunması için çalışır.

Tüm bunlardan da anladığımız üzere kan, beden için en hayati varlıklardan birisidir ve eksikliği durumunda ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme bile neden olabilir. Durum böyle olunca kan hacminin de değeri bir kez daha anlaşılmış oluyor. Kan hacminin hangi seviyede olduğunu öğrenmek için bu yazıda da detaylı olarak işleyeceğimiz vücut kan hacmi hesaplama konusunda detaylara sahip olmak gerekiyor.

Kan Volümü Ne Demektir?

“Kan volümü” kavramı kan hacmi olarak bildiğimiz terimin bir başka şekilde ifade edilişidir. Söz öbeğinin ikinci kelimesi olan “volüm” İngilizce “volüme” kelimesinden gelir ve “hacim” anlamını taşır.

Vücuttaki Kan Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Vücut kan hacmi hesaplama konusunda en doğru sonuca ulaşmak için sağlık kuruluşları tarafından yapılan tetkikleri görmeniz gerekse de internet üzerinde yer alan hesaplama formlarını ve formülleri kullanarak da az çok fikir sahibi olabileceğiniz detayları görebilirsiniz. Ama en baştan hatırlatmakta fayda var ki buradaki bilgilerden elde edilen sonuç tahmini bir değer almanıza yardımcı olur, kesin hüküm bildirmez.

Erkekler için kan hacmi hesaplaması yapılırken metreküp cinsinden boy değeri için katsayı olarak 0.3669’u, kilogram cinsinden vücut ağırlığı için katsayı olarak 0.03219’u kullanıyoruz ve çarpım işlemlerinin ardından elde edilen iki değeri toplayıp toplamdan gelen sonuca 0.6041’i ilave ediyoruz.

Erkekler için kullanılması gereken formül = 0.3669 x boy (M3) + 0.03219 x vücut ağırlığı (kg) + 0.6041

Kadınlar kan hacmi hesaplama işlemi yaparken de boy cinsinden metreküp değerinin katsayısı olarak 0.3561’i, kilogram cinsinden vücut ağırlığının katsayısı olarak 0.03308’i kabul edip çarpımları gerçekleştirdikten sonra değerleri topluyoruz ve toplamdan elde ettiğimiz sonuca 0.1833’ü ekliyoruz.

Kadınlar için kullanılması gereken formül = 0.3561 x boy (M3)+ 0.03308 x kilo (kg) + 0.1833

Örnek Kan Hacmi Hesaplama İşlemleri

Boyu 1.65 metre olan ve ağırlığı 60 kilo olan bir erkeğin vücut kan hacmine baktığımızda 4.08529 litre olduğunu görüyoruz. Aynı boy uzunluğuna ve aynı kiloya sahip bir kadının kan hacmini yukarıdaki formül yardımıyla hesapladığımız zaman da sonucun 3.67227 litreye eşit olduğunu görüyoruz.

Buradan çıkarılan sonuç şu ki; erkek ile kadının boy ve kilo değerleri eşit olsa dahi erkeğin vücut kan hacmi genelde kadının kan hacminden daha yüksek değere sahip.

Total Kan Hacmi Nedir?

“Total kan hacmi” kavramı vücuttaki bütün kan miktarını temsil eden bir söz öbeğidir. Kalp ve kan damarlarını dolduran tüm kan miktarı, bedenin içerdiği kan miktarı şeklinde de tanımlanabilir. Vücut ağırlığı 70 kilo olan bir yetişkinin total kan hacmi ortalama 5 litreye denk gelir.

Total kan hacmi konusunda kadınlarda ilginç bir istisna durum mevcut. Normal zamanda total kan hacmi üç buçuk litre olan bir kadının kan volümü, yani total kan hacmi anne adayı olduğu hamilelik döneminde 5 litreye kadar çıkabiliyor.

Kan Hacminin Azalması Ne Anlama Geliyor?

Kan hacmi, bedenimizde sağlıklı şartlarda bulundurduğumuz kan miktarını temsil ediyor. Kan hacminin azalması ise vücudumuzda eskisi kadar kana sahip olmadığımız, total kan hacminin kimi sebeplere bağlı olarak düştüğünü gösteriyor. Bu sebepler arasında kan kaybı, kansızlık, demir eksikliği gibi durumlar da yer alabilir.

Vücuttaki Kan Oranı Kaç Olmalı?

Vücuttaki kan oranının sağlıklı seviyede olup olmadığına bakmanın yollarından biri de kan testindeki HGB değerlerini incelemekten geçiyor. HGB değeri vücudun hemoglobin durumunu ortaya koymaya yarıyor. Erkek ve kadınlarda ideal HGB oranı farklılık gösterir.

HGB normal değerleri;

2-3 aylık erkek çocuklarında 10-14,50 g / dl seviyesinde olurken aynı yaş grubundaki kız çocuklarında ise 10-14 g / dl seviyesindedir.

4-6 aylık erkek bebeklerde 9,50-13,50 g / dll iken aynı yaş grubundaki kız bebeklerde de bu değerler aynıdır.

7 aydan 3 yaşa kadar olan hem erkek hem kız çocuklarında 11,50-13,50 g / dll seviyeleri normal hgb değeri olarak kabul edilir. 4-5 yaş arası çocuklar için bu değer 11,50-13,50 g / dll iken 6-12 yaş için 11,50-15,50 g / dll, 13-15 yaş grubu için 13-16 g / dll seviyesindedir.

15 yaşını geçmekle birlikte erkek ve kadınlarda ideal hgb değerleri değişiklik göstermeye başlıyor. 16 ve 50 yaş arasındaki erkeklerde normal hgb değeri 13,50-17,50 g / dll iken aynı yaş grubundaki kadınlarda bu değer 12-16 g / dll seviyesinde. 50 yaş üzeri erkeklerde ideal değer aralığı 14-18 g / dll, aynı yaş grubundaki kadınlarda ise 13-17 g / dll ideal aralık olarak kabul ediliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.