Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Kanseri Belirtileri

Maalesef çevresel etkenler, sağlıksız beslenme ve stres gibi nedenlerden dolayı günümüzde insanların kanser hastalığına yakalanma oranları bir hayli artmaktadır. Yine sık sık rastlanabilen kanserlerden bir tanesi de kan kanseridir. Kan kanseri, kan hücresi üretimini yapan kemik iliğini ve buna bağlı olarak da kanı etkileyen bir hastalık ve kanser türü olmaktadır. Eğer ki kemik iliğinde üretilmekte olan kan hücreleri istem dışı bir şekilde büyüme gösterir iseler bu durum ancak ve ancak kan kanseri ya da diğer ismi ile lösemi hastalığına yakalanıldığını gösterir. Aslında kan kanseri yetişkinlerde çocuklardan daha fazla görülmektedir. Yani yetişkinler bu hastalığa daha fazla yakalanmakta ve bu hastalıktan çok daha fazla etkilenmektedir. Genellikle kan kanseri olduğuna dair teşhis konular hastaların hemen hemen çoğunluğu orta yaş olarak tabir edilebilen 55 yaşlarında ya da bu yaşın üstlerinde olan kişilerdir. Aslında kan kanseri tek bir türe sahip değildir. Farklı seyretmesi ve farklı şekilde ortaya çıkması nedeni ile birbirinden büyük oranda değişkenlik gösteren kan kanseri türleri vardır. Kan kanserinin kabaca ortalama belirtileri arasında gece terlemek, yüksek ateş, sürekli baş ağrısı, fazla ve kolay bir şekilde yaralanma, ağır kanama, kemiklerde ve eklemlerde ağrı, sürekli halsizlik hissedilmesi ve lenf bezlerinin büyük ölçüde şişmesi vardır. Bu yazımızda kan kanserinin belirtilerine dair pek çok şeyi bir arada bulabilir ve konu ile alakalı olarak bilgilenebilirsiniz.

Kan Kanseri Neden Olur?

screenshot_1

Öncelikli olarak konumuza kan kanserinin neden olduğu sorusu ile başlayalım. Elbette kan kanserinin tek bir nedeni yok. Hatta kan kanserinin nedenleri kanserin insan vücudunda hangi bölgelerde yoğunlaştığına ya da kan kanserli hücre sayısına göre değişiklik gösterir. Önceleri kan kanserlerinin neden ortaya çıktığı konusunda tam anlamı ile kesin sonuçlara ulaşılamayabiliyordu. Fakat günümüzde tıbbın ve teknolojinin gelişmesi nedeni ile kişide kan kanserinin neden meydana geldiği konusunda çok daha net bir çözümleme yapılabiliyor. Bu tespiti yapmak için de hastane ortamında bir takım kan testleri yapmak gerekiyor. Kan kanserinin nedenlerinin arasında çok fazla derecede radyasyona maruz kalmak yer alıyor. Aynı şekilde bir takım kimyasalların etkisinde uzun süre kalmak da kan kanserine yol açabiliyor. Çok üzücü bir neden olsa da eğer kişi farklı bir kanser çeşidi için bir müddet kemoterapi tedavisi gördü ise bu da kişinin vücudunda kan kanseri oluşmasına neden olabiliyor. Down sendromlu olmanın da kan kanseri ile bir ilişkisi olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra pek çok kanser çeşidinden olduğu gibi kan kanserinde de genetik faktörlerin rolü bir hayli büyük maalesef. Eğer çok fazla ve sürekli olarak sigara ya da alkol tüketiyor iseniz de kan kanserine yakalanma riskinizi arttırmış oluyorsunuz. Çünkü sigara ve alkol de kan kanserinin nedenleri arasında yer alıyor. Bunların dışında bazı bir takım kan hastalıkları da ilerleyen zamanlardan kişinin vücudunda kan kanseri görülmesine neden olabiliyor.

Kan Kanseri Belirtileri

Kan kanserinin pek çok farklı çeşidi olduğunu söylemiştik. Bu farklı çeşitlerin de aslında birbirinden farklı belirtileri olabiliyor. Fakat genel olarak bir kan kanserinin belirtisi olabilecek şeyleri de sizler için aşağıda listeliyoruz. Ancak bu belirtiler ortalama belirtilerdir ve kan kanserinde her biri de görülürken bazen yalnızca bir tanesi bile görülebilir.

1. Kan Hücresi Sayısında Azalma Görülmesi

screenshot_1

Aslında hemen hemen tüm kan kanseri türlerinden insan vücudundaki kan hücresi sayısında ciddi bir oranda azaltma görülür. Bu en temel ve en belirgin belirtilerden bir tanesi olmaktadır. Hatta kemik iliğinde bulunan lösemi hücreleri çok kısa bir süre içinde diğer normal kan hücrelerinin sayısını geçerek diğer hastalık belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler arasında ise hastanın kendini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmesi, hastanın sürekli olarak başının dönmesi ve dengesini kaybetmesi ya da sürekli bir sersemlik hissi, hastada hiç beklenmedik nefes darlığı nöbetleri oluşması, yüksek ateş, tam olarak iyileşmeyen enfeksiyonların meydana gelmesi, kişi en ufak bir darbe aldığında bile vücudunun darbe alan bölgesinde hemen bir çürüme olması ve çeşitli kanamalar olması vardır.

2. Genel Belirtiler

Hastalığın en genel belirtileri tüm kan kanseri çeşitlerinde neredeyse istisnasız olarak görülür. Bu belirtileri kabaca sıralamak istersek; beklenmedik kilo kayıplarını, gece uyurken çok fazla terlenmesini, kişinin sürekli olarak kendini yorgun hissetmesini ve kişinin iştahında çok ciddi anlamda azalma olmasını gösterebiliriz.

3. Karında Oluşan Şişlik

Karında şişlik oluşma belirtisi tüm kan kanseri çeşitlerinde görülmez. Ancak kan kanseri hücrelerinin özellikle vücudun akciğer ya da dalak gibi bölgelerinde yoğunlaşması ile o bölgelerde büyüyerek artan şişlikler oluşur. Hatta buna bağlı olarak da kişi kendisini sürekli tok hisseder ve iştahı kapanır. Aynı şekilde kişinin bel bölgesinde de büyük bir tıkanma hissedilir. Hatta hasta kişi çok az bir şeyler yese bile hemen kendini müthiş tok hissedebilir. Genelde vücuttaki alt kaburga organların bu belirtiden korunmasına yardımcı olur. Fakat eğer ki böyle bir belirti hissedilip de doktora gidilir ise doktor bu şişlikleri görüp hemen tespiti koyabilir.

4. Lenf Düğümlerinde Genişleme

Hemen hemen tüm kan kanser çeşitlerinde bu belirti de görülür. Yani kan kanseri hücreleri lenf düğümlerine de sıçrar ve bu bölgelerde vücudun dış bölgesine doğru bir büyüme meydana gelir. Mesela boynun alt tarafında, kasıklarda ve koltuk altı bölgesinde dışa doğru bir büyüme gözlemlenebilir. Aynı şekilde yine doktorlar bu bölgelerde meydana gelen genişlemeleri ve şişlikleri çok kolay bir şekilde tespit edebilirler. Benzer şekilde bu belirti ile doğru orantılı olarak midedeki ya da göğüsteki düğümlerde de tıkanma görülebilir. Genelde bu tip belirtiler de CT ya da MRI testleri ile anlaşılabilir.

5. Kemik ya da Eklem Ağrıları

screenshot_2

Her kan kanseri çeşidinde görülmese de bazı kan kanseri çeşitlerinde kan kanseri hücrelerinin kemiklerin etrafında ya da eklemlerin içerisinde büyümeye başladığı da gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda özellikle kemiklerde ve eklemlerde ağır kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bu yüzden bunu da çok net bir şekilde kan kanseri belirtisi olarak gösterebiliriz.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra kan kanseri hücreleri diğer organlara sıçrayarak da kendini gösterir. Örneğin kan kanseri hücrelerinin beyne ve omurgaya sıçradığına işaret olarak gösterilebilecek olan belirtileri arasında sürekli baş ağrıları, sürekli kusma, kişide denge kaybı başlaması, kişinin görüşünde bulanıklaşma ve özellikle hastanın yüz bölgesinde hissizlik oluşması gösterilebilir. Eğer ki kan kanseri hücreleri göğüs kafesine doğru bir yayılma göstermiş ise de ortaya çıkabilecek olan belirtiler arasında kişinin vücudunda yoğun olarak sıvı birikmesi ve kişinin nefes alıp verir iken zorlanması gösterilebilir. Çok fazla görülmez ancak bazen kan kanseri hücreleri kişinin gözlerine, testislerine, böbreklerine ve diğer başka organlarına da yayılabilir. Tabii hastalığın bu evreye gelmeden önce teşhis edilmesinde ve bir an önce tedavi edilmeye başlanmasında olumlu sonuç alınabilmesi açısından büyük bir yarar vardır. O yüzden tekrar belirtmeliyiz ki erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.