Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz kıyafetiniz, masa örtünüz ve daha birçok tekstil ürününde oluşan lekeler her zaman korku yaratır. Bir daha çıkmayacak gibi görünen lekeler gözünüzü korkuttuğu için birçoğunuz bu ürünlerden vazgeçtiniz ve raflara kaldırdınız ancak bazı püf noktalar ile bu lekelerden kurtulabilmek oldukça kolay ve mümkün. Bu da rafa kaldırdığınız ve bir daha kullanmayacağınız ürünleri değerlendireceğiniz anlamına geliyor. Bu lekeler özellikle kuruduktan sonra oldukça zorlu olabilir. Bu zorlu lekeler için her ne kadar kimyasallar olsa da bu kimyasallar lekelerin bulunduğu ürünün dokusuna zarar vermekte ve lekeyi çıkarsanız bile ürünün kalitesini de düşürmektedir. Bu nedenden dolayı doğal  yöntemlere ihtiyacınız olacaktır. Bu yazımızda kan lekesi nasıl çıkar sorusunu cevaplandıracağız.

Kan Lekesi

Kan lekesi özellikle kuruduktan sonra oldukça inatçı olabilir. Kanın yapısında demir bulunmaktadır. Bu demir de tıpkı bir pas lekesi olarak kalıcı bir hale gelmektedir. Kan lekesi renginden dolayı hangi aşamada olduğunu belli edecektir. Kan lekesi ilk öncelikle kırmızı renkli olarak yüzeye çıkmaktadır. Kırmızı renkteki haliyle müdahale oldukça kolaydır. Ancak içerisindeki protein yapısından dolayı leke oluşturduğu bölgedeki rengi beklediği zaman koyu bir hal almaktadır. Bu da lekenin zorlu bir leke olduğunu göstermektedir. Hatta bu leke uzun süre bekletilirse siyah bir görünüm kazanacaktır. Özellikle kadınlar regl dönemlerinde bu tedirginliği yaşamaktadırlar. Genelde yatakta oluşan bu kan lekesine aynı zamanda kıyafetlerde masa örtülerinde ve en önemlisi görünümü oldukça kötü olan mobilyalarda bu lekeler oldukça zorlu bir hal almaktadır. Kan lekesi için bazı püf noktaları aynı zamanda bu kan lekesinin oluştuğu lekelerin dokusuna ve kalitesine zarar vermeyerek ürününüzün rengini de koruyacaktır.

Yatakta Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Yatakta kan lekesine ilk yapılacak olan müdahale leke kurumadan önce yapılmalıdır. Genellikle yanlış yapılan müdahalelerden biri de sıcak su ile çıkarmaya uğraşmaktır. Sıcak su her ne kadar iyi bir çözücü olsa da kan lekesi ile buluştuğu zaman lekenin daha kalıcı olmasına neden olmaktadır.

Yatakta kan lekesine öncelikle bir kaba soğuk su dökülmelidir. Bu soğuk suyun içerisine iki kaşık kadar tuz ilave edilmelidir. Bu tuzla beraber soğuk su iyice karıştırılmalı ve homojen bir karışım elde edilmelidir. Bu karışımın içerisine de daha sonra bir sünger batırılarak bu süngeri lekenin olduğu bölgeye sürtmektir ve lekenin dağılmaması da aynı zamanda lekeyi çıkarmada sizlere yardımcı olacaktır. Kan lekesinin olduğu alanı büyütmemek için lekenin ters yönüne doğru değil de leke yönüne doğru süngerle müdahale edilmelidir.

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda bulunan boyalar bazen bu ve bunun gibi müdahalelerde ters tepki yaratabilir. Halının boyasının ağarmasına neden olan müdahalelerden kaçınmak için öncelikle halınızın elyaf içerikli olmamasına özen gösterin. Aksi halde halı yıkayıcısı firmalardan yardım almanız gerekebilir.

Eğer halınızda kan lekesi bulunuyorsa bu lekeyi çıkarmak için yine sıcak suyla müdahale yanlış bir yöntemdir. Bu halıda bulunan lekenin dağılmaması adına da yapacağınız ilk işlem halının yüzeyinde kalan lekenin emdirilmesidir. Öncelikle halınızın büyük bir kısmını soğuk su ile ıslatın bir bez ya da sünger yardımı ile tampon hareketler beraber bu yüzeyde kalan fazlalığı emdirin. Ancak bu müdahale sırasında asla merkezden kenarlara doğru ovalamayı tercih etmeyin. Bu halıda bulunan kan lekesinin oluştuğu alanı genişletecek ve sizlerin işlerini daha da zorlaştıracaktır. Bu lekenin üzerine alkali içermeyen bir deterjan sıkın bu deterjanla beraber kenarlardan merkezlere doğru oval hareketlerle halınızın lekesini ovalayın. Daha sonra suyu sürekli olarak değiştirerek bu deterjandan halınızın arınmasını sağlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.