Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KAN PIHTILAŞMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere 7 den 70’e birçok kişinin sorunu olan kan pıhtılaşması hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile kan pıhtılaşması nedenleri nelerdir, belirtileri nelerdir ve olası bir rahatsızlıkla karşılaşmamak için yapmanız gerekenlerin bilgisini vereceğiz.

Kan pıhtılaşmasını tanımlayacak olursak eğer, olası bir yaralanma ya da kesik gibi durumlarda başlayan kanama durumlarında kan damarları, kanın akmasını önlemek için gerçekleştirdikleri durumlarının hepsin pıhtılaşma denmektedir.

Kan pıhtıları, birçok farklı koşullarda ve çok farklı yerlerde ortaya çıkabilir. Kan pıhtılaşması durumu, yaralanma gibi durumlarda yararlı olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda yararlı olmamaktadır. Kan pıhtılaşmasının tehlikeli olduğu durumlar ise, akciğerler ve beyin gibi kritik yerlerde meydana gelmektedir. Bu durumlarda ise, tıbbi bir yardım gerekli olmaktadır. Çünkü beyin, akciğer ve kimi zaman kalpte meydana gelen bu pıhtılaşmalar ölümle sonuçlanmaktadır. Kimi zaman ise, ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu komplikasyonlar sonucunda felç gibi ciddi sağlık sorunlarına maruz kalabilirsiniz.

Ciddi olsa da, çoğu kan pıhtıları tamamen önlenebilmektedir.

Kan pıhtılaşmasında risk altında olan kişiler ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bu kişiler kan pıhtılaşmasının tehlikeli olan türü ile karşılaşma riski bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • 60 yaşında ve üzerinde olan kişiler
 • Fazla kilolu insanlar, obezler
 • Vücudunda daha öncesinde kan pıhtılaşması problemi olan kişiler
 • Hamile ve yeni doğum yapmış kişiler
 • Kansere sahip iseniz, ya da kanser tedavisi görüyor iseniz,
 • Kalp yetmezliği sorunu
 • Periferik arter hastalığı
 • Uzun süreli oturma veya yatak istirahatı
 • Sigara içen kişiler
 • Daha önce cerrahi bir operasyon geçiren kişiler
 • Aile geçmişi
 • Kap krizi geçirmiş olan kişiler
 • Faktör V Leiden mutasyonu
 • Kanın normalden daha zor bir şekilde pıhtılaştığı, antifosfolipid sendromu olan kişilerde görülmektedir.

Kan Pıhtılaşması Nedenleri Nelerdir?

Kan pıhtılaşması oluşumunda birçok farklı neden bulunmaktadır. Ancak bazen hastane virüslü kan pıhtılaşması sonucunda birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kapsamda yaklaşık 25.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bunun nedeni olarak ise, ölümlerin kombine olduğunu ve meme kanseri, AIDS ve kazalardan sonucu oluştuğunu bildirmişlerdir.

Kan pıhtılaşması, lokalize kızarıklar, ağrı ve şişlik sonucu cildinize (yüzeysel flebit) yakın damarlarda görülmektedir. Yüzeysel flebit nadiren komplikasyonlara neden olur ve az tedavi gerektirmektedir.

İçinde daha büyük ve daha derin bir bölgede kan pıhtılaşması var ise, bu durum genellikle bacaklarda meydana gelmektedir ve daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Kan pıhtılaşması vücudunuzda daha ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Akciğerlerde bir potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kan pıhtısına (pulmoner emboli) neden olabilir. Böyle atriyal fibrilasyon, genellikle düzensiz kalp ritmi nedeniyle, kalbinizin odalarının birinde ortaya çıkan kan pıhtıları, beyninize kan gidişine engel olarak ve felce neden olabilir.

Kalpte, arterlerde ortaya çıkan kan pıhtıları, bu arterden kan akışını bloke ederek kalp krizine neden olabilir. Bu durumda yukarıda sizlere vermiş olduğumuz maddeler halindeki özelliklere sahip olan kişilerde bu bilgiler kapsamında daha büyük risk altında olmaktadırlar.

Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşması oluşmasında belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Kan pıhtılaşmasına sahip iseniz, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Aksi halde ciddi komplikasyonlara neden olacaktır. Belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Ağrı ve Kızarıklık

joint

Kan pıhtılaşmasının en önemli ve en yaygın belirtisi olarak karşımıza, oluşan kızarıklıklar ve ağrılar çıkmaktadır. Bu durumda kramplarda sıkça görülmektedir. Bunlara ek olarak kan pıhtılaşması sonucunda bacakların birinde bir şişlik meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişiler yoğun ve şiddetli ağrılara maruz kalmaktadırlar. Bu durumlar ayrıca DVT belirtileri olarak adlandırılmaktadır. Ağrılar genellikle kolda, sırtta, boyunda ve çenede sıklıkla görülmektedir.

2.Pulmoner Belirtiler

4_151

Pulmoner belirtiler olarak adlandırılan bu belirtiler kan pıhtılaşması sonunun daha ciddi bir aşamasıdır. Bu aşamada kişilerde nefes darlığı, göğüs ağrıları, bayılma ve öksürük sonucu kan gelmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu belirtiler daha ciddi sonuçlara neden olduğu için, böylesi durumlarda doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durumlar hayati tehlikeye neden olmaktadır.

3.Diğer Belirtiler

konusma-bozukluklari-yeni,TdFhbRdt9EKTyrobLcZMxA

Kan pıhtılaşmasında diğer belirtilerinden birisi ise, beyinde meydana gelen kan pıhtılaşmalarıdır. Bu durum felce neden olmaktadır ve konuşmada zorlanma, hareket edememe ve baş ağrısı gibi belirtiler göstermektedir. Bu ve benzeri durumlarda acilen tanı konulara tedaviye başlanması gerekmektedir.

Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekmektedir?

Eğer aşağıdaki belirtilere ve durumlara sahip iseniz, doktora görünmeniz gerekmektedir;

 • Nefes darlığı
 • Basınç, dolgunluk nedeniyle birkaç dakikadan fazla süren göğsünüzün ortasında oluşan ağrı
 • Ağrı sırt ya da çene, kol, omuza uzanan ağrılar
 • Hızlı kalp atışı
 • Ani güçsüzlük ya da yüzünüzde, kol ya da bacaklar uyuşma
 • Konuşmada ani zorluk veya konuşma anlamada zorluk çekme (afazi)
 • Ani bulanık görme ve görmede azalma durumu

Eğer bir kol veya bacaktaki bir alanda aşağıdaki bu belirti veya semptomlar ortaya çıkarsa doktorunuza danışın:

 • Şişme
 • Kırmızılık
 • Uyuşma
 • Acı

Kan Pıhtılaşması Tanısı

Kan pıhtılaşması sonucunda doktorunuz size ilk olarak fiziksel bir muayene yapacaktır. Ardından sizden kan pıhtılaşması ya da hastalık geçişinizin yanı sıra aile hastalık geçmişi bilginizi de isteyecektir. Bu aşamada doktorunuz sizlere çeşitli kan testleri uygulayacaktır. Ardından kan pıhtılaşmanızın genetik olduğu anlaşılırsa sizlere başka testler yaparak tanı koyma işlemini tamamlayacaktır.

Kan Pıhtılaşma Tedavisi Nasıl Olur?

Kan pıhtılaşması tedavinizde alacak olduğunuz tıbbi yardımlara ek olarak, ayrıca sizlerin de evlerinizde yapacak olduğu basit tedavi biçimleri bulunmaktadır.

Kan pıhtılaşması tedavisi ise doktorunuzun sizlere verecek olduğu ilaçlar yöntemi ile yapılmaktadır. Felç gibi durumlara neden olmadığı sürece herhangi bir cerrahi operasyon uygulanmamaktadır. İlaç tedavisinde ise, kan pıhtılaşmasının büyüklüğü ve hastalığın ciddiyetine göre değişmektedir. Hızlı bir şekilde duruma müdahale etmesi için kullanılan bazı ilaçlar, bazı durumlarda kişileri kötü etkilemektedir. Bu kapsamda kişilerde yalnızca, inme, kalp krizi gibi ciddi durumlarda kullanılmaktadır.

Sizin yapabilecek olduğunuz tedavi biçimleri ise şöyledir; Evde yapacak olduğunuz basit eylemler ve dikkatler sayesinde kan pıhtıları yakalanma riskini azaltmış olacaksınızdır.

 1. Uzun süre oturmaktan kaçının. Eğer sürekli oturmanız icap eden uzun yolculuklara çıkıyor iseniz, kısa aralıklarla yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Evde, işte sürekli oturmaktan kaçınarak küçük egzersizler yapmaya özen gösterin.
 2. Eğer ameliyat olduktan sonra veya yatak istirahati sırasında iseniz, kendinizi çok zorlanamadan küçük küçük hareketler yapmaya özen gösterin.
 3. Sigara kullanımı azaltın ve mümkünse bırakın.
 4. Yüksek tansiyondan kaçının.
 5. Düzenli beslenerek obezite gibi sağlık sorunlarından uzak durmaya özen gösterin. Ayrıca ani aşırı kilo değişimlerinden kaçının. Bunun için düzenli ve sağlıklı beslenmeniz ve egzersizler yapmanız gerekmektedir. Bunun için en iyi egzersiz düzenli olarak yürüyüşlere çıkmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ømer gøkcan dedi ki:

  yadimlariniz icin tskurlerimi sunarim norvec ten saygi ve sevgilerimle