Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Pıhtılaşması Hastalığı

Kan Pıhtılaşması Hastalığı, kan pıhtılarının kolay oluşamaması ya da uygun bir şekilde çözünememesidir. Kan pıhtıları normal koşullarda kesik ya da çatlak gibi durumlarda kan damarlarında yer alan duvarları kapatabilmek ve kanamayı durdurabilmek adına oluşur. Damarlardan kanın ağırlığı da kan pıhtılaşmasına yol açabilir. Kan pıhtılaşması hastalığının ortaya çıkması için birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Kan pıhtılaşması sonucunda kan akımı sınırlanır ya da tamamen engellenir. Bu durumun ölüm ile sonuçlanması da mümkündür. Bu tür durumlar genetik nedenlere dayanıyor olsa da kazanılmış nedenlerden dolayı ortaya çıkma riski de bulunur ve daha yüksektir. Çeşitli hastalık ya da etkenlerin de kan pıhtılaşmasına yol açabilmesi mümkündür. Bu etkenleri aşırı kilo, sigara içmek, uzun süre yatmak ve ateroskleroz gibi etkenlerdir. Genetik sebeplerden ötürü ortaya çıkan kan pıhtılaşmasının genel olarak sebebi proteinler, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ya da çözen maddelerdir. Aynı zamanda her iki durumun da aynı anda ortaya çıktığı durumlar da bulunur ve bu kişiler oldukça büyük bir risk altında olur.

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Nedir?

Kan pıhtılaşması kesik ya da yaralanma gibi durumlardan dolayı kanın vücudun dışına doğru akmaya başlamasının ardından bunun önüne geçme amacı ile kan damarlarının gerçekleştirmiş olduğu işlemlere verilen isim olarak bilinir. Kan pıhtılarının ortaya çıkması için birçok farklı yer ve koşul devreye girebilir. Genellikle yaralanma durumlarında ortaya çıksa da herhangi bir yaralanmanın olmadığı durumlarda dahi kan pıhtılaşması hastalığı görülebilir. Akciğer ve beyin gibi yerlerde meydana gelen kan pıhtılaşması kişi oldukça büyük bir tehlikenin altına atar. Bu tür durumlarda bireylerin tıbbi olanaklardan faydalanması gerekir. Zira kalp, akciğer ve beyin gibi yerlerde meydana gelen kan pıhtılaşmasının önemli alınmadığı takdirde ölüm ile sonuçlanması muhtemeldir. Bununla birlikte felç gibi oldukça ciddi komplikasyonların da ortaya çıktığı bilinir. Her ne kadar ciddi bir durum olsa da kan pıhtılaşmasının önüne geçilmesi mümkündür. Kan pıhtılaşması riski altında olan kişiler için hazırlamış olduğumuz liste ise şu şekildedir;

 • 60 yaş ve üzeri kişiler
 • Aşırı kilolu ve obez bireyler
 • Yeni doğum yapmış ya da hamile olan kişiler
 • Geçmişte vücudunda kan pıhtılaşması ortaya çıkan kişiler
 • Periferik arter hastalığı
 • Kalp yetmezliği sorunu
 • Kanser olan ya da kanser tedavisi gören kişiler
 • Sigara içen kişiler
 • Aile geçmişi
 • Uzun süreli oturan ya da yatak istirahatinde olan kişiler
 • Geçmişte cerrahi bir operasyondan geçen kişiler
 • Faktör V leiden mutasyonuna sahip olan kişiler
 • Kalp krizi geçirmiş olan kişiler
 • Antifosfolipid sendorum adı verilen ve kanın normalden çok daha zor bir şekilde pıhtılaşmasına sebep olan durumlar

Kan Pıhtılaşması Neden Olur?

Kan pıhtılaşmasının ortaya çıkma sebepleri oldukça çeşitlidir. Örneğin hastane virüsü sebebi ile kan pıhtılaşması hastalığına yakalanan kişilerin birçoğu hayatını kaybetmiştir. AIDS, meme kanseri, kaza ve buna benzer sebepler de kan pıhtılaşmasına yol açabilen durumlardır.

Kan pıhtılaşması bölgesel ağrı, şişlik ve kızarıklar sebebi ile cildinize yakın olan damalarda görülür. Yüzeysel flebit adı verilen bu damarlarda komplikasyon oluşumu nadir olmak ile birlikte tedavi edilme oranı da düşüktür.

Genellikle bacaklarda meydana gelen ve daha derin bölgelerde oluşan kan pıhtılaşması da ciddi sorunlara gebe olur.

Kalpte yer alan arterlerde meydana gelen kan pıhtılaşması durumunda, bu arterlere kan akışı engellenecek ve bu da kalp krizi ile sonuçlanacaktır. Bu sebeple de bireylerin kan pıhtılaşması belirtilerini iyi bir şekilde tespit etmesi ve bir an önce önlem alması gerekir.

Kan Pıhtılaşması Belirtileri

Kan pıhtılaşmasının en yaygın ve en önemli belirtisi ciltte meydana gelen ağrı ve kızarıklıklar olarak bilinir. Bu tür durumlarda kramp da oldukça sık bir şekilde görülür. Bu belirtilere ilave olarak şişkinlik oluşumu da görülebilir. Bu sebepten dolayı da bireyler yoğun ve şiddetli ağrılar çeker. Bu durumlara derin ven trombozu adı verilen DVT belirtileri denir. Ağrılar genellikle Kol, sırt, çene ve boyun bölgelerinde görülür.

Kan pıhtılaşması hastalığının ciddi aşamalarından biri olan pulmoner belirtilerin ortaya çıkması halinde göğüs ağrıları, öksürük ardından gelen kan, bayılma ve nefes darlığı gibi durumlarda mutlak surette doktora görünmeniz gerekir. Bu belirtiler oldukça ciddi sorunlara gebe olabilir. Öyle ki ucunda ölümle dahi karşılaşmanız mümkündür.

Beyinde meydana gelen kan pıhtılaşmaları felç ile sonuçlanacak ve hareket edememe, şiddetli baş ağrısı çekme ve konuşmada zorlanma gibi belirtiler ortaya koyarak kendini belli edecektir. Bu tür durumlarda da vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Tanısı

Kan pıhtılaşması hastalığı belirtilerini tespit etmeniz halinde ilk olarak fiziksel bir muayeneden geçersiniz. Bu noktada doktor sizlere kan pıhtılaşması ya da aile bireylerinin geçmiş hastalık bilgileri gibi konularda sizlere sorular sorar. Aynı zamanda çeşitli kan testleri yapılır. Kan pıhtılaşması hastalığının genetik olduğu anlaşıldığı takdirde başka testler daha yapılarak tanı koyma işlemi tamamlanır.

Kan Pıhtılaşması Tedavisi

Kan pıhtılaşması hastalığının tedavi edilebilmesi için alacağınız tıbbi yardımlara ilave olarak bireylerin evde uygulayabileceği çeşitli yöntemler bulunur. Öncelikle kan pıhtılaşması için doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmanız gerekir. Felç gibi bir hastalık riski olmadığı takdirde cerrahi bir müdahale uygulanmaz. İlaç tedavisi ise kan pıhtılaşması hastalığının ciddiyetine ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Bu hastalığın tedavisi durumdan duruma göre değiştiği için bir durum için verilen bir ilaç diğer bir durum için işe yaramak bir yana durumu daha da kötüleştirebilir. Bununla birlikte evde uygulanabilecek olan basit ama etkili yollar sayesinde kan pıhtılaşması riskini azaltmanız mümkün hale gelir. Evde yapabileceğiniz eylemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Uzun süreli oturmaktan kaçınılması gerekir.
 • Uzun süre oturulması gereken bir işte çalışıyor ya da uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız kısa süreli yürüyüşler yapmanız gerekir. Bu nedenle gerek evde, gerek işte gerek ise yolculuklarda belirli aralıklar ile yürümeye özen göstermeniz büyük önem taşır.
 • Ameliyat olan bir kişi genellikle dinlenmek zorunda olur. Bu da yatak istirahati ile sonuçlanır. Bu tür durumlarda dahi bireylerin vücudunu fazla zorlamadan küçük çaplı hareketler yapması kan pıhtılaşması riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Sigara kullanımının azaltılması hatta ve hatta sona erdirilmesi gerekir.
 • Yüksek tansiyondan kaçınılmazı elzemdir.
 • Düzenli bir şekilde beslenilmesi ve aşırı kilo ile obez gibi hastalıklardan kaçınılması gerekir.
 • Aşırı kilo değişimleri de büyük bir sorun teşkil edileceği için kaçınılmazı gereken durumlar arasında yer alır.
 • İyi beslendiğiniz ve egzersiz yaptığınız sürece elinizden geleni de yapmış olursunuz.
 • Doktorunuz tarafından verilecek olan tavsiyelere mutlak surette uymayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.