Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Şekeri Ve Kolesterolü Azaltmak İçin Tarçın Çayı

Kan şekeri ve kolesterolü azaltmak için tarçın çayı tüketmek son zamanlarda önem kazanan bir yöntem. Tarçının bu önemli özelliği hakkında detaylı bilgi verirken çeşitli çay tariflerine ve tarçının fayda ve varsa zararlarına değineceğiz.

Tarçın, sağlığa etkisi kanıtlanmış ve göz ardı edilmemesi gereken bir baharat türü. Özellikle kan şekeri ve kolesterol üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki; tarçın tüketimi, kan şekerini ve kolesterolü düşürüyor.

Tarçının Kan Şekerini ve Kolesterolü Düşürmedeki Etkisi

2007 yılında yapılan bir araştırma verilerine göre, 45 gün boyunca fareler üzerinde uygulanan tarçının etken maddesinin, sağlıklı farelerdeki kan şekeri ve trigliserit değerlerini etkilemediği gözlemlenirken, diyabetli farelerdeki kan şekeri düzeyinde yüzde 70’lere varan azalma gözlemlenmiştir.

Herhangi bir toksik madde oluşumu da gözlemlenmemiş olan bu deneyde ayrıca, kolesterol seviyesi dengesi, trigliserit seviyelerinde standarda ulaşma ve iyi kolesterolün (HDL) yükseldiği saptanmıştır.

Fakat yapılan bu araştırmada Tip-2 diyabet hastalarında etkili olabileceği açıklanmıştır. Bu sebeple hastalık grubunun doğru belirlenmesi gerekir. Araştırmacıların bir diğer önemli deney tespiti ise, tarçın kullanımının süresi ve dozuyla alakalı. Özellikle günde 5-6 gram kadar kullanımı yeterli görülen tarçının, hemoglobin A1c değerinin takibi ve kontrolü için en az 5 ile 6 ay kadar bir sürede takviyesi öngörülüyor.

Tarçın Kan Şekerini Nasıl Düşürür?

Tarçın, çeşitli tatlı türlerinde olsun, meyve kokteyllerinde olsun hatta etli yemeklerde olsun oldukça da kullanım alanı yaygın bir besin maddesi olduğundan sağlık için de önem arz eden son derece faydalı bir bitki.

Günlük 5-6 gram kadar yemeklere ilave edilen tarçının, Tip-2 diyabeti olan hastalarda 40 gün gibi kısa bir sürede yüksek kan şekeri seviyesini %29 oranında azalttığı gözlemlenmiş.

Tarçın Kolesterol Seviyesini Nasıl Düşürür?

Tarçın, etken maddesinden kaynaklı kolesterol düşürücü bir bitki olarak bilinir. Öyle ki, kötü kolesterolü (LDL) düşürürken, iyi kolesterolü de (HDL) yükseltir. Yüksek kolesterolü bulunan bazı hasta gruplarında tarçın tüketimi sonrası %7 ile %27 arasında bir değer düşüşü gözlemlenmiştir.

Tabii ki bu düşüşün istenilen seviyede olması için uzman eşliğinde takibi oldukça önemli.

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın, yabani bir tarçın ağacı cinsi olan cinnamomum’ın dallarından elde edilen ve baharat olarak kullanılan bir bitki. Anavatanı Karayipler, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’dır. En yaygın olarak 2 farklı tarçın türü bulunur; bunlardan ilki Seylan Tarçını, bir diğeri ise cassia ya da Çin Tarçını olarak bilinen Seylan’a göre daha ucuz olan tarçın türü.

Tarçın, tatlı ve yemeklerde kullanıldığı gibi çay olarak tüketilmesi de çoğu kişi tarafından tercih edilir. Tarçının en bilindik faydaları arasında;

 • Sakinleştirici etkisi,
 • Hafıza güçlendirici özelliği,
 • Zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırması,
 • Parazitleri öldürmesi,
 • Afrodizyak etki yayması bilinir.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

1. Tarçın Çayı

Malzemeler:

 • 1 adet çubuk şeklinde tarçın
 • 1 fincan soğuk su
 • 1 adet siyah sallama veya poşet çay (isteğe göre farklı çaylarda eklenebilir)
 • Yeterli miktarda şeker

Hazırlanışı:

 1. İlk önce su ile çubuk şeklindeki tarçınımızı bir kaba koyup kaynayana kadar pişiriyoruz.
 2. Yaklaşık 10 dakika kadar sonra kaynamaya başlayan suya siyah çayımızı da ekliyor ve bir kaç dakika kadar daha kaynatıyoruz.
 3. İsteğe göre şekerle tatlandırılan çayımızı yine isteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk tüketebilirsiniz.

2. Limonlu Tarçın Çayı

Malzemeler:

 • 4 fincan kadar su
 • 1 adet çubuk şekilli tarçın
 • 2 çay kaşığı kadar ilave çay
 • 1 adet limon

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak suyumuzu kaynatıyoruz ve 5 dakika sonra yavaş yavaş kaynamaya başlayan suyumuza çubuk tarçınımızı ekliyoruz.
 2. Kaynamaya başladıktan sonra çayımızı demlenmeye bırakıyoruz ve bu sırada da limonumuzu ekliyoruz.
 3. Ve yine bir önceki tarifimizdeki gibi isteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

3. Zencefilli, Zerdeçallı ve Limonlu Tarçın Çayı

Birçok hastalığa iyi gelen tarçın çayı beraberinde farklı otlar ve bitkilerle etkileşimi sonucu tam bir şifa deposu görevi görür.

Malzemeler:

 • Yarım çay kaşığı kadar toz tarçın
 • Yarım çay kaşığı kadar toz edilmiş zencefil
 • Yarım çay kaşığı kadar toz zerdeçal
 • 1 çay kaşığı civarı Hindistan cevizinin yağı
 • 1 çay kaşığı kadar bal
 • Tercihen 1 fincan kadar sıcak su

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemelerimizi sıcak suyun içine atarak iyice karıştırdıktan sonra demlenmeye bırakıyoruz.
 2. Demlendikten sonra çayımız servise hazır.

Tarçın Çayının Zararları

Tarçın çayı öyle büyük zararları olan bir çay türü değil. Hatta zararı da yok denecek kadar az ama her şeyin aşırısı nasıl zararlıysa tarçın çayının da aşırı tüketimi çeşitli olumsuzluklar meydana getirebilir.

Bu olumsuzluklar arasında özellikle; mide bulantısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi belirtiler gelir. Çok nadir durumlarda ise alerjik reaksiyonlar geliştirebildiği gözlemlenmiştir.

Kan inceltici ve sulandırıcı bir özelliğe de sahip olan Tarçın Çayı, reçeteli kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin tüketmemesi gereken bir karışım olur.

Hamilelikte Tarçın Çayı Tüketimi

Tarçın çayının özel bileşenleri çay halinde vücuda alındığında özellikle rahim kasılmalarına sebep olabileceği için pek de önerilmez hamile kadınlar için. Ve yine emziren kadınların da kullanmaması önerilir.

Tarçın Çayı Nasıl Tüketilir?

 1. Günlük tüketimde tarçın, 5 ile 6 gram arası bir miktar alınmalı.
 2. Biraz önce de belirttiğimiz üzere tarçının 2 türü var. Bunlar, cassia ve seylan tarçınları. Birbirinden tamamen farklı olan bu iki tarçın türünden daha az iyi olan cassia tarçını yüksek miktarda kumarin içerdiği için çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Örneğin; karaciğer hastalıklarını.
 3. Seylan tarçının daha yumuşak ve rengi açık olduğundan cassia tarçınına göre daha çok tercih edilir.
 4. Cerrahi bir operasyon geçirecek olan hastaların en az 2 hafta önceden tarçın tüketimini bırakması önerilir. Çünkü tarçın yapısı itibarıyla kişinin kan şekerindeki düzeyleri etkilediği için yanlış bir durum doğurabilir.
 5. Daha sık tercih edilen seylan tarçını aşırı tüketimi ile vücutta büyük sağlık sorunları veya yan etkiler göstermese de bazı kişilerin ağız ve dudak çevrelerinde küçük yaralar ve alerjik etkiler gösterebilir.
 6. Çeşitli hasta gruplarında (Meme kanseri ve hormonel kanser tedavisi görenler ile diyabet ilaçları, antibiyotik, çeşitli kalp ilaçları ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar) tarçın çayının içilmeden önce doktorlarına danışmaları önemle hatırlatılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.