Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Şekerinizi Dengede Tutmak İçin Bilmeniz Gereken 8 Şey

Asıl ismi Diabetes Mellius olan ve halk arasında şeker hastalığı olarak bildiğimiz diyabet, günümüzde çok sayıda insanda bulunuyor. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilen bu hastalık aslında pankreasın vücut için yeterli insülin üretememesinden kaynaklanır. Yeterli insülin üretilmediğinde kandaki şeker oranı ani şekilde artabilir. Her yaşta görülebilen bu hastalığın yaygın olarak görülen Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşidi vardır. Biz de bu yazımızda kan şekeri düştüğünde neler yapabileceğinizi sizler için listeledik. Gelin bu listeyi beraber inceleyelim.

1. Tip 1 Diyabet

Çoğunlukla çocuklarda ve genç yaştaki bireylerde ortaya çıkan Tip 1 diyabet vücutta insülin üreten hücrelerin fonksiyonlarını gerçekleştirememesinden kaynaklanır. İnsülin iğnesi kullanılarak vücuda insülin enjekte edilmesi gerekir. Çünkü insülin üretemeyen vücuttaki şekerin enerjiye dönüşemediği için kan şekeri yükselecektir. Sık sık idrara çıkma, çok susama, açlık hissi, yorgunluk, sinirli ruh hali, görme bozuklukları ve aşırı kilo kaybı en önemli belirtileridir.

2. Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet ise vücudun belirli bir yaştan sonra yeterli insülini salgılayamaması ile ortaya çıkar. Şeker hastası olarak adlandırılan hastaların büyük bir çoğunluğu bu gruba dahildir. Genetik faktörlerin de etkili olduğu bu hastalık genellikle tesadüfen öğrenilir. Hareketsizlik, aşırı kilo, kolesterol ve tansiyon şeker hastalığına davetiye çıkarmaktadır.

3. Kan Şekerimizin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Halsizlik, çarpıntı, titreme, tepkilerin ve hareketlerin yavaşlaması, sinirli ruh hali, açlık hissi ve hızlı atan nabız kan şekerinizin düştüğünün en önemli belirtileridir. Uzun süreler boyunca aç kalır, öğün atlar ya da öğünlerinizi geciktirirseniz kan şekeriniz ani bir şekilde düşebilir. Ağır egzersizler yapıp vücudu yorduğunuz anlarda da ani bir kan şekeri düşmesi yaşamanız muhtemel.

4. Uzun Süreler Boyunca Aç Kalmayın

Şeker hastaları hayatları boyunca beslenmelerine dikkat etmelidir. Ufak bir öğün atlama ya da farkında olmadan tüketilen az miktarda şeker bile kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle diyabet hastalarının günlük beslenme düzenlerinin bir doktor tarafından hazırlanması gerekir. Bununla beraber birçok uzman günde altı öğün tüketilmesini tavsiye ediyor. 3 ana öğünün arasında ufak atıştırmalıklarla 3 ara öğün eklemenin kan şekerini dengede tuttuğu söyleniyor.

5. Meyveleri Tek Başına Tüketmeyin

Meyve doğal bir besin olsa da içinde hala şeker olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle ara öğünde tek başına yediğiniz bir meyve kan şekerinizin aniden yükselip düşmesine neden olabilir. Meyve yerken yanında bir bardak süt içmeyi ya da en azından 2 tane ceviz yemeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem protein ve vitamin almış olur hem de meyvenin kan şekerinizde ani dengesizliklere neden olmasını engellersiniz.

6. Fazla Çay İçmekten Kaçının

Diyabet hastaları sık sık idrara gitme ihtiyacı hissederler. Bu sebepten dolayı vücutlarındaki sıvı kaybı şeker hastası olamayan insanlara göre çok daha fazla oluyor. Fazla çay ve kahve tüketmek ise vücuttaki sıvı kaybını arttırıyor. Tansiyon yükselmesi, kan akışkanlığının azalması, ani felç ve beyin kanaması gibi tehlikeli sonuçlar doğmasına izin vermemek adına diyabet hastalarının özellikle sıcak havalarda fazla çay ve kahveden uzak durmaları daha faydalı olacaktır. İçilen çayın içerisine ise limon eklemeyi ve her zaman açık içmeyi ihmal etmeyin.

7. Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Biz kültürümüz gereği çay ve kahve tüketip yeterli sıvıyı aldığımızı düşünüyoruz ama durum aslında öyle değil. Hele ki şeker hastasıysanız su içmek daha da önemli. Her bireyin günde en az 2 litre su içmesi gerektiğini hatırlatırız. Diyabet hastalarının ise sabahtan akşama kadar en az 12 bardak su içmesi gerekiyor. Su vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi ve şekerin etkilerini yok edebilmesi için son derece önemli.

8. Ani Kan Şekeri Düşmelerinde

Diyelim bir öğün atladınız ya da ağır bir egzersiz yaptınız ve bunun sonucunda başınızın döndüğünü, kan şekerinizin düşmeye başladığını fark ettiniz. Öncelikle ilk yapılması gereken şey oturmak olacaktır. Ani bir bilinç kaybında zarar görmemek adına sağlam bir yere oturduğunuzdan emin olun. Daha sonrasında yanınızda varsa acilen bir küp şeker yiyebilirsiniz. Yanınızda başka insanlar varsa yardım isteyebilir ve kan şekerinizi arttıracak besinler rica edebilirsiniz. Birçok kişi bu durumda içerisinde 3 adet küp şekerin eritildiği  suyu hastaya içirmenin iyi geldiğini savunmakta ama çoğu uzman ani kan şekeri düşüşlerini ani şeker alımları ile arttırmanın sağlıksız olduğu görüşünde. Bu nedenle meyve, kuru incir ya da kuru üzüm gibi şeker içeren ama en azından doğal olan besinlerle kan şekerinin dengelenmesi gerekiyor. Bu sayede kan şekeri ani bir şekilde yükselmek yerine normal seviyesine ulaşacak ve hasta kendini çok daha iyi hissedecektir. Daha sonrasında bir hastaneye gitmeyi ve doktorunuza danışmayı asla ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.