Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Testinde Hamilelik Belli Olur Mu?

Kadın vücudundaki pek çok değişim, toplum tarafından gebelikle ilişkilendirilir ve çocuk sahibi olmak isteyenler kadar istemeyenler tarafından da dikkatle takip edilir. Bu belirtiler hele de gebelik ihtimali olan dönemlerde ortaya çıktıysa en kısa zamanda, en net sonucu verecek test arayışına girilir. Peki ne tür belirtiler akla bir gebelik ihtimalini getirmelidir? Hamilelik teşhisi için idrar tahlili mi yoksa kan tahlili mi daha sağlıklı bir sonuç verir? Bu testleri ne zaman yaptırmak daha doğru olur?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi her zaman hamileliğin ilk ve en önemli işareti sayılır. Başka pek çok durumda da ortaya çıkması muhtemel bu gecikme, gebelik ihtimali bulunan dönemlerde önemli bir kriterdir. Birazdan sayacağımız belirtiler ise adet gecikmesinin ardından belli bir süre geçtiğinde hissedilebilir ancak. Fakat özellikle yeni evli kadınların vücutlarındaki ya da yeme alışkanlıklarındaki en ufak bir değişiklik yakın çevreleri tarafından hemen hamileliğe yorulur. Hatta işinin ehli teyzeler daha ilk günden, bebeğin cinsiyetini %50 başarı oranıyla tahmin edebilirler! Gerçekte ise az önce belirttiğimiz gibi hamileliği işaret eden belirtiler hemen belirmezler ve gebelik tanısı koymak için hiç de ayırıcı belirtiler değillerdir. Bazı kadınların hamilelikleri hiç bir belirti göstermeden sonlanabilir, bazılarında bu belirtilere rastlanmasına rağmen gebelik olmayabilir. Hatta bazı kadınların ilk gebelikleriyle sonrakiler arasında bile belirtiler bakımından fark olabilir. Yine de genel hatlarıyla bakacak olursak hamilelik belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Adet gecikmesi
  • Mide bulantısı, kusma
  • Yorgunluk
  • Aşırı uyku isteği
  • Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet
  • Koku hassasiyeti
  • Bazı yiyeceklere aşırı düşkünlük, aşerme
  • Bazı kokulara aşırı hassasiyet

Gebelik Teşhisinde Kullanılan Testler Nelerdir?

Erkekten gelen spermin kadın yumurtasıyla birleşmesiyle başlayan döllenme ve ardından gelişen sağlıklı bir gebebelik kadında bir dizi hormonal değişikliğe sebep olur. Bunların en önemlisi HCG hormonunda meydana gelen artıştır. Döllenmiş yumurta 5-6 gün içinde rahim duvarına yerleşir ve bu andan itibaren HCG hormonu yükselmeye başlar. Bu artış gebelik süresi boyunca hızla devam eder. Hamile olmayan bir kadının vücudundaki HCG miktarı 0 ila 5 mıu/ml iken 20 günlük hamile bir kadında bu miktar ortalama olarak 1287 mıu/ml ölçülür. Dolayısıyla bu hormonun ölçülmesi kadın vücudundaki gebeliğin varlığı kadar haftası hakkında da bilgi vermesi bakımından önemlidir. Gebelik teşhisi çok uzun yıllardır kan ve idrar tahlilleriyle, günümüzde ise bunlara ilaveten vajinal ya da abdominal (karın üstünden) ultrason incelemesi ile konur.

Kanda Hamilelik Testi

Döllenmiş yumurta 8. haftaya kadar “embriyo” olarak adlandırılır. Embriyonun rahim duvarına yerleştiği 5. günden itibaren, çevresindeki hücreler HCG hormonu salgılamaya başlar. Bu artış belli bir miktarın üzerine çıktığında önce kanda, daha ilerleyen günlerde ise idrarda da görülmeye başlar. Tüm gebelik testlerinin hedefi de bu HCG miktarını ölçmektir. Kanda hamilelik testi ekonomik, pratik ve güvenilir bir test olarak karşımıza çıkar. Her semtte bulunan sağlık ocaklarında kolaylıkla ve ücretsiz olarak uygulanabilir, kısa sürede sonuç verir.

Kanda yapılan hamilelik testi, henüz adet gecikmesi olmadan bile hamileliği tespit edebilir. Oysa idrarda yapılan testlerde pozitif sonuç alabilmek için adet gününün 5 ya da 6 gün gecikmesini beklemek gerekir. Öte yandan idrar testi hamileliğin varlığını ortaya koysa bile, HCG’yi miktar olarak ölçmediği için, hamileliğin haftası ve bebeğin sağlığı hakkında bilgi vermez. Ayrıca adet gecikmesi üzerine yaptırılan idrar testinin negatif sonuç verdiği durumlarda aslında sağlıksız bir gebelik başlamış olabilir. Yani kanda yapılan hamilelik testi, idrarda yapılana göre çok daha güvenli kabul edilir.Kanda yapılan testle hamileliğin olduğu anlaşıldıktan sonra, ultrason tetkiklerinin de yapılması anne ve bebeğin sağlığı açısından çok daha değerli bilgiler verir. Hamilelik, jinekoloji uzmanı bir doktor tarafından takip edilmeli ve gereken zamanda gerekli testlerin yapılması sağlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Menü