Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi iltihaplanma sonucu hasar gören dişler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisini detaylı bir şekilde tanıyabilmek adına ilk olarak dişin iltihaplanmadan önceki süreçte nasıl olduğu ile ilgili bilgi vermek gereklidir.

Diş, ağız içerisinden baktığımızda görünen kısmı kuron adı ile görünmeyen ve kemik içinde kalan kısmı da kök adı ile tanımlanan bir sindirim sistemi organımızdır. Vücudumuzda sindirimin başladığı yer olan ağızda bulunur ve hem sindirim hem de estetik açıdan bir takım önemli işlevleri üstlenir. Tekrar diş ile ilgili anatomik yapılara dönmek gerekirse, kuron kısmının en dışta kalan kısmının yani direkt görebildiğimiz kısmın mine olarak adlandırıldığını belirtmeliyiz. Diş eti altında kalan ve kemik ile çevrelenen kök kısmının üzerinde ise sement tabakası dediğimiz yapı bulunmaktadır. Mine ve sement tabakalarının arasında dentin yapısı bulunmaktadır. Dentin, dişin en büyük yapısıdır ve minenin aksine sinir uçlarını içerisinde barındırır. Dişlerimizde çeşitli sebeplerle duyduğumuz ağrının temeli bu kısımdan gelmektedir. Dentin tabakasının altında pulpa dediğimiz yapı bulunmaktadır. Dişin sürülmesinde önemli rol oynar. Dişin damar ve sinirlerini barındırmaktadır.

kanal-tedavisi

Diş özünün (pulpa) geri dönülemez bir şekilde iltihaplanması, dişte oluşan çürüğün zaman içerisinde dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan diş özüne yaklaşması ve çürüğü oluşturan bakterilerin bu canlı dokuya zarar vermesi sonucunda oluşmaktadır.

Pulpada iltihap oluşmasının bir diğer sebebi ise yaşanabilecek olan travmalardır. Dişe gelen darbe kök ucundan dişin köküne giren damar ve sinirlerin kopmasına sebebiyet verebilir. Bu durum da dişin canlılığını yitirmesine yol açar ve mikroorganizmaların yerleşmesi sonucunda da iltihaplanma gerçekleşir. Tüm bunların yanı sıra eğer diş ve diş eti çevresinde uzun süreli periodontol hastalık bulunuyorsa, iltihaplanma oluşabilmektedir.

Bu geri dönülemez şekilde oluşan iltihaplanma sonucunda, kanal tedavisi yöntemi uygulanmaktadır. Amaç diş özü (pulpa) zarar görmüş bir dişi, kurtarmaktadır. Genellikle, kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği anabilim dalı olan endodonti yoğun olarak kanal tedavisinin özdeş adı olarak kullanılmaktadır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Yaşanan bu iltihaplanma sonucunda diş birtakım belirtiler gösterir. Bu belirtilerden yola çıkarak öngörülen kanal tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Eğer dişte soğuk ve sıcak yiyecek-içeceklere karşı oluşan bir hassasiyet, yeme içme esnasında oluşan diş ağrıları var ise iltihaplanmanın başlangıcından söz edilebilir. Dişte meydana gelen aşırı renk değişimleri de iltihaplanmanın bir diğer göstergesidir. Pulpada meydana gelen enfeksiyon tedavi edilmez ise yüzde küçük ve büyük şişlikler meydana gelebilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Günümüzde kanal tedavisi canlı dişler için tek seansta halledilebilirken, canlılığını yitirmiş dişlerde iki ve üç seans kadar sürmektedir. Tedavinin gidişatı ve hastanın durumu elbette bu süreçte önemli bir etkendir.

Kanal tedavisi çeşitli aşamalardan geçerek ilerlemektedir. İlk olarak gerekli radyografi alınarak sorunlu diş tespit edilmelidir. Eğer diş canlı ise lokal anestezi uygulanır, diş ve çevresindeki dokuların hassasiyeti engellenir. Uyuşma esnasında farkında olmadan dil, yanak vs. ısırılabilmektedir. Bu nedenle anestezi etkisi altındayken bir şeyler yemek ya da aşırı soğuk ve sıcak içecekler içmek tavsiye edilmemektedir.

7_d

Anesteziden sonra ise dişin mine ve dentin tabakalarındaki çürükler temizlenir. Pulpaya ulaşılacak olan boşluk sağlanmış olur. Bu noktada gerekli olan çalışma aletlerinden yararlanılarak çalışma uzunluğu tespit edilir ve kök kanalı içerisindeki mikroorganizmalar yok edilir ve uzaklaştırılır. Eğer diş canlı değilse diş kanalı konulan bir kanal antiseptiği ile belirli bir süre beklenir ve bir dahaki seferde kök kanları doldurulur. Kanal tedavisinden sonra ise dişin, çevre dokular ile ilişiği kesilerek enfeksiyona mahal vermemek amaçlanır. Aynı zamanda çevre dokularda herhangi bir hasar var ise onarılması söz konusudur.

Kanal tedavisi seanslar halinde yapılacaksa eğer, tedavi esnasında geçici dolgular yerleştirilmektedir. Bu noktada kişinin tedavi aralarında beslenmesi dikkat etmesi gereklidir. Sert gıdalarla beslenmemek gereklidir. Aynı zamanda dolgu olan taraftan değil, tedavi görmeyen kısımdan çiğneme yapmak daha doğru olacaktır. Geçici dolgunun sertleştikten sonra bile çok baskı görmemesi gereklidir. Tedavi seansları arasında, geçici dolgunun da sorunlu bölgeyi rahatlaması sonucu tedaviyi yarım bırakan hastalar olabilmektedir. İhmal edilmiş tedavi sonrasında dişin çekilme durumu söz konusu olabilir.

Tedavi sonrasında kişinin tedirgin olduğu noktalardan birisi de ağrı hissedip hissetmeyeceğidir. Lokal anestezi sebebiyle tedavi esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Ancak tedaviden sonrasında iyileşme sürecinde kişi dişe bastırdığı zaman bir ağrı duyumsayabilir. Bu durum diş hekiminin önereceği ağrı kesicilerle giderilebilmektedir. Kişi aynı zamanda yüzünde ya da dişin olduğu bölgede bir şişlik hissedebilir. Bu da bir diğer sorunlardan biridir. Aynı şekilde hekimin önereceği antibiyotik tedavisi ile bu hususta da çözüme ulaşılabilmektedir.

Kanal tedavisi, kişinin kendi dişini ölü de olsa kullanmaya devam edebilmesi adına bir şanstır. Tedavi görmüş diş, normal dişlere nazaran daha hassas ve kırılgan olacaktır. Ancak uygun bir diş bakımı ile kanal tedavili diş ömür boyu ağızda kalabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.