Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kanda Demir Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kanda demir yüksekliğinin sebepleri genellikle ikiye ayrılır. Demir yüksekliği, demir açısından fazla olan besinlerin aşırı tüketilmesi ya da vücudun alınan demiri normalden fazla absorbe etmesi halinde gerçekleşir. Demir fazlalığı hemokromatoz ismiyle alınır ve genellikle herhangi bir belirtisi olmaz. Rutin kan kontrolleri ya da aile geçmişinde yer alan kalıtsal demir yüksekliği durumları için yapılan kontrollerde bu durum ortaya çıkar.

Kanda demir yüksekliğine sebep olan şey genellikle yiyecekler ya da vitamin takviyeleri yolu ile vücuda alınan demirin fazla gelmesi olur. Nadiren genetik durumların rol oynadığı bu sorun, bağırsakları besinlerdeki demiri fazla emen kişilerde görülür. Aile geçmişinde bu tür bir soruna sahip olan kişi varsa bu sorun ile karşı karşıya gelme olasılığı yüksek olur.

Demir Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Demir yüksekliği birçok farklı soruna gebe olabilir. Demir yüksekliği sebebiyle vücut fonksiyonlarını sekteye uğraması da mümkündür.

Genel Belirtiler

Sık görülen belirtiler, genişleyen ya da ağrıyan karaciğer, libidoda düşüş, düzensiz kalp atışları, yorgunluk, uyuşukluk ya da halsizlik, eklem ağrıları, kas – iskelet ağrısı, kas zayıflığı, saç incelmesi, cilt renginde bozukluk ve açıklanamayan kilo kaybı şeklinde olur.

Kanda yükselen demir seviyesinin daha büyük sorunlara sebep olmasını önleyebilmek için kontrol ve tedavi edilmesi gerekir. Sinirlilik, yorgunluk, karaciğer büyümesi, karın ağrısı, şiddetli ağrılar, ruh hali değişiklikleri ve cildin renk değiştirmesi gibi belirtilerin olması halinde doktora gidilmelidir.

Yüksek Demir Seviyesi Nasıl Tespit Edilir?

Yüksek demir seviyesinin tespitinde kan testi, muayene, genetik inceleme ve biyopsi gibi yöntemler kullanılır.

1. Genetik

Doktorlar genellikle aile geçmişi kaydına bakarak hastalık konusunda fikir sahibi olur. Ailede artrit ya da karaciğer hastalığının olması halinde kişide kalıtsal demir seviyesi yüksekliği olabilir.

2. Kan Testi

Kan örneği analiz için laboratuvara gönderilen kişilerin transfer doygunluğu 45’e eşit ya da 45’ten fazla ise normal olur. Bununla birlikte proteine bağlı demir seviyesi kontrol edilir.

Bir diğer test ise feritin testi olup kadınlarda 200, erkeklerde 300 mg/L ve üzeri anormaldir. Feritin testi demir depolayan protein seviyesini gösterir. Her iki testin de anormal çıkması halinde C282Y mutasyonunun kontrol edilmesi için ayrı bir test yapılır.

3. Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer biyopsisi ile hasar ya da hastalık kontrol edilir. Bunun için karaciğerden bir parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem, ağrı kesici ve sakinleştirici ile desteklenebilir.

Demir Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Demir fazlalığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Bu yöntemler;

1. Tıbbi Tedavi

Kanda demir yüksekliği flebotomi isimli oldukça basit bir yöntem ile tedavi edilebilir. Bu tedavi yönteminde kan periyodik bir şekilde hastadan alınır. Serum feritin düzeyine bağlı bir şekilde bir ya da iki haftada bir yarım litre olacak şekilde hastadan alınır. Bu sürecin süresi demir seviyesine göre birkaç ay ve bir yıl arasında değişkenlik gösterir. Feritin seviyesini takip edebilmek için kan testi yapılır ve bu seviye 25 – 50 mg/L seviyesinde tutulur. Kan alma sıklığının tespit edilebilmesi için bu testler altı ayda bir defa tekrarlanır.

2. Beslenme

  • Normal bireylerin demir absorbe etme oranı %10 olması gerekirken demir fazlalığı olan kişilerde bu seviye %30’a çıkar. Kişi bu rahatsızlığa sahip ise demir içeren gıdaları hayatından çıkartmalı ya da büyük oranda azaltmalı ve normal bir şekilde beslenmelidir.
  • Diğer yandan karaciğer kanseri ve siroza neden olan alkolden uzak durulması gerekiyor.
  • C vitamini demir elimine yardımcı olur ve aşırı demir yüklenmesi de kalp ritmi düzensizliğine sebep olur. Bu nedenle de C vitamini kullanımını azaltmalısınız.
  • Demir seviyesi yüksek olan hastaların demir seviyesi yüksek olan gıdalardan ve bakteriyel enfeksiyon kapma olasılığı olan midye gibi çiğ deniz ürünlerinden de uzak durmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.