Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kanda Enfeksiyon

İnsan vücudunda çok büyük bir miktarda yer alan kanda bazı nedenlerden dolayı enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan kanda enfeksiyon olmasının birtakım sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler insan vücuduna giren bakteri, virüs ve mantar gibi küçük mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar insan vücudunda uygun bir ortam bularak, hızla çoğalırlar. Mikroorganizmaların hızlı bir şekilde çoğalması sonucunda insan vücudunda birtakım hastalıkların oluşmasına neden olurlar. Bazı mikroorganizmalar ise insan vücuduna zarar vermez, insan vücudu için yararlı olan bakteriler de bulunmaktadır.

Kanda Enfeksiyon Belirtileri

İnsan vücudunda yer alan kanda enfeksiyon olup olmadığının kontrolünün sağlanması C-reaktif protein testi ile belirlenmektedir. Aynı zamanda C- reaktif protein insan vücudunda yer alan savunma mekanizması için karaciğerde üretilen bir protein türüdür. İnsan vücudunda bulunan kanın C- reaktif protein değerinin yüksek bir oranda çıkması sonucunda, ilerleyen zamanlarda kan damarları duvarında bir enfeksiyon olduğu kanısına varılır. Aynı zamanda C-reaktif protein değerinin yüksek değerler arasında olması enfeksiyon oranının da yüksek olduğu anlamına gelmektedir. İlk olarak bu enfeksiyonun kaynağını bulmak gerekmektedir. Bu nedenle doktor eğer uygun görürse farklı testlerin yapılmasını da isteyebilir. İnsan vücudunun işlevi gereği, enfeksiyonla mücadele aşamasında çok hızlı çalışarak, mikroorganizmaları yok eder. Bazı enfeksiyon türleri ile de savaşamadığı hastalıklarda, insan vücudundaki organlar ve aynı zamanda dokular belirli bir oranda hasar görmektedir. Bu tür duruma sepsis hastalığı adı verilmektedir.

Kanda Enfeksiyon Neden Olur?

Kanda enfeksiyon olması, kanın içerisinde olması gereken orandan daha fazla bir miktarda bakteri olması ve buna bağlı olarak kanda bulunan akyuvarların artış göstermesi durumuna denir. Yani, insan vücudunun enfeksiyona sahip olan bir bölgesinde kana bakterilerin daha yoğun bir miktarda karışması demektir. Enfeksiyon ise insan vücudunda birtakım sebeplerle girmiş olan bakterilere karşı koruma şeklidir. Çoğu mikroorganizma, biyolojik ve aynı zamanda fiziksel faktörler, kanser hücreleri insan vücudundaki bulunan kanın enfeksiyona sahip olmasına neden olan başlıca etmenlerdir. Aynı zamanda kanda enfeksiyon olmasının başka sebepleri de bulunmaktadır. mesela bağırsak hastalıkları ve lupus hastalığı da kanda enfeksiyon olmasının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Lupus hastalığı her yaşta insanda görülme ihtimali vardır. Bu hastalıkta insan vücudunu çoğu enfeksiyona karşı koruyan bağışıklık sistemi olması gerekenin çok üzerinde bir şekilde koruma göstererek, sağlıklı olan dokulara saldırmaktadır. Bu durum da kronik enfeksiyona neden olmaktadır. Enfeksiyon insan vücudunda belirli bir oranda bulunan kana girdiği zaman, vücudu korumakla görevli olan bağışıklık sistemi bu duruma reaksiyon göstermek amacı ile enfeksiyon meydana çıkarır.

Kanda enfeksiyon fazla bir oranda enfeksiyonun olmasından kaynaklanan birtakım hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar, İltihabi bağırsak hastalığı, lupus, romatoid artrit, zatürre, romatizmal ateş, tüberküloz, bağ doku hastalıkları ve aynı zamanda bağırsak hastalıkları gibidir.

İltihabi Bağırsak Hastalığı

İltihabi bağırsak hastalığı genel olarak bağırsak yolunda kronik iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu hastalıkta bağırsaklar haricinde aynı zamanda diğer organlar da olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Ülseratif kolit ve Chron hastalığı ise, sık bir şekilde görülen iltihabi bağırsak hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların sebebinin neyden kaynaklandığı henüz açıklanmamıştır ama genetik ya da çevresel faktörlerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Lupus

Kanda fazla bir oranda bulunan enfeksiyonun neden olduğu bir diğer hastalık ise lupus hastalığıdır. Lupus hastalığı daha çok otoimmün hastalıkları grubunda yer almaktadır ve aynı zamanda cildi, eklemler, böbrekleri, beyni, diğer organları da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Lupus hastalığında insan vücudunun koruma kalkanı gibi bir işlevi olan bağışıklık sistemi sağlıklı dokulara da saldırır ve aynı zamanda zarar vermektedir. Bu hastalık her yaştan olan birçok insanda görülebilir ama en çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Lupus hastalığının belirtileri de etkilemiş olduğu alana bağlı olarak farklılık göstermektedir. En sık görülen belirtileri ise halsizlik, ateş, saç dökülmesi, bazı ağız yaraları, güneşe karşı aşırı hassasiyet ve göğüs ağrısı gibidir. Bu hastalığın belirli bir tedavisi bulunmamaktadır fakat belirtilerden oluşan rahatsızlık nedeni ile ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Romatoid Artrit

Kanda fazla oranda bulunan enfeksiyonun sebepleri arasında Romatoid artrit hastalığı yer almaktadır. Bu hastalığın çıkış sebebi tam olarak bilinmemektedir ancak kas ya da iskelet sistemi hastalığı grubunda yer alması açısından bu bölgeden kaynaklanan bir sebep olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi, enfeksiyon karşısında kendi dokularına ve aynı zamanda eklemlere karşı saldırı yapar. Bu saldırıdan sonra eklemlerde ağrıya neden olan bir sıvı birikir. Romatoid Artrit hastalığının sebepleri arasında genetik ya da çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Otuz ile altmış yaşları arasındaki bireylerde daha sık görülmektedir.

Zatürre

Zatürre enfeksiyon kaynaklı olan akciğerde iltihaplanmanın yer aldığı bir üst solunum yolu hastalığıdır. Virüs, mantar ya da bakteri zatürreye sebep olabilir. Yetişkin bireylerde zatürre daha çok bakteri kaynaklı bir hastalık olmaktadır ve bu bakterilerin en sık karşılanan olanı ise pnömokok adlı bir bakteridir. Üst solunum yolu hastalıklarından biri olan zatürrenin belirtileri arasında ateş, öksürük, halsizlik, bağ ağrısı, yorgunluk ya da terleme gibi durumlar yer almaktadır.

Romatizmal Ateş

Romatizmal ateş bir kalp rahatsızlığı ve aynı zamanda iltihap kaynaklı bir hastalıktır. Kalp romatizması daha çok çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasına boğaz enfeksiyonu neden olmaktadır. Eğer enfeksiyon tedavisi düzgün bir şekilde yapılmazsa bu hastalık ortaya çıkar ve aynı zamanda kalp kapakçıkları da hasar görür. Romatizmal ateş hastalığının belirtileri arasında omuz, bilek, diz gibi eklem yerlerinde ağrı, şişlik ve kızarıklık yer almaktadır. Doktorunuz romatizmal ateş teşhisini koyduktan sonra antibiyotik tedavisine başlanır.

Kandaki Enfeksiyon Tedavisi

Kanda enfeksiyon olması durumu, insan vücudunun kendi gücü ile birçok organ ve dokuyu koruma altına alma ve aynı zamanda vücudu iyileştirme çabasıdır. İltihap ise enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkar ama bir enfeksiyon özelliği taşımaz. Enfeksiyonlar bakteri, virüs ya da mantar kaynaklı bir oluşuma sahip iken, iltihap ise insan vücudunun enfeksiyona karşı yapmış olduğu bir reaksiyondur. İnsan vücuduna zarar verebilecek bazı durumlar ortaya çıktığı zaman, zararlı dokunan birtakım faktörleri ve aynı zamanda hasarlı hücreleri yok etmek için vücut, enfeksiyona karşı büyük bir reaksiyon vermektedir. İnsan vücudunda bulunan kanda enfeksiyonun oranının yüksek olması durumunda, insan vücudunda bir problemin olduğunun göstergesidir. Bu problem insan vücudunu koruması altına alan bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir.

İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunan kanda enfeksiyonun yüksek değerlerde olması durumunda ilk olarak enfeksiyonun kurutulması ve aynı zamanda yok edilmesi gerekmektedir. daha sonraki aşamada ise hasta gözetim altına alınır. İnsan vücudunun enfeksiyona karşı kullandığı bağışıklık sisteminin etkisini arttırmak için kandaki enfeksiyonun tedavisi arasında lokal ve genel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. bu tür tedavi yöntemlerini uygulamadan önce ilk olarak, hasta antibiyotik kullanmalıdır. Bu antibiyotikler düzenli olarak ve yeterli dozlarda kullanılmalıdır. Eğer antibiyotiği düzenli olarak kullanmanıza rağmen apse ortaya çıkmışsa, cerrahi bir müdahale ile apse boşaltılır. İyi ve başarılı bir tedavi sonucunda hastalığın geçme ihtimali bulunmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.