Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kansere İyi Gelen Yiyecekler

Kanser elbette ki çağımızın en önemli hastalıklarından bir tanesidir. Üstelik vücudun pek çok farklı organında ve bölgesinde pek çok farklı şekilde ortaya çıkan bu ciddi hastalık uzun ve zorlu bir tedavi sürecini de beraberinde getirmektedir. Kansere neden olabilecek birçok neden vardır. Hatta bu nedenlerin bazıları sürekli maruz kaldığımız, artık farkında bile olmadığımız günlük alışkanlıklarımız olabilmektedir. Elbette kanser riskini ortadan kaldırmak için hayatı tamamen değiştirmek pek mümkün olmamaktadır ancak hem kanser riskini en aza indirmek hem de kansere yakalanıldığında tedavi sürecine katkı sağlamak ve bu süreci hızlandırmak için bazı kansere iyi gelen yiyecekler tüketilebilmektedir. Yine de en doğru ve en önemli tedavi yöntemi doktorun karar vereceği ve uygulayacağı tedavi yöntemidir. Kansere yakalanmamak ve kanser hastalığını iyileştirmek için tedavi açısından atılacak her adımda doktora danışmakta fayda olacaktır. Eğer kansere yakalanma riskinizi en aza indirmek istiyorsanız ya da kanser sürecinde devam ettiğiniz tedavinize katkı sağlamak istiyorsanız kansere iyi gelen yiyecekleri doktorunuza danışarak ve yine onun tavsiyelerine uyarak tüketebilirsiniz.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Domates

Screenshot_35

Domates faydaları saymakla bitmeyen çok önemli sebzelerden bir tanesidir. Domates içerisinde bulundurduğu likopen sayesinde kanser ile mücadele konusunda çok etkili bir savaşçı olmaktadır. Uzmanlar ve bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar düzenli olarak ve kesinlikle yeterli miktarda domates tüketmenin vücutta kanser oluşum riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Hatta doğal olmak kaydıyla hem domatesin, hem domates salçasının hem de domates suyunun bazı belirgin kanser çeşitlerine karşı çok ciddi bir önlem niteliği taşımaktadır.

2- Üzüm

Screenshot_36

Hem kara üzüm hem de üzüm suyu içeriğinde bol miktarda resveratrol adı verilen antioksidan madde bulundurmaktadır. Bununla birlikte anti-inflamatuar etkisi de oluşturan bu antioksidan madde kansere neden olan hücrelerin ortadan kaldırılması için etkili bir rol oynamaktadır. Özellikle yapılan araştırmalar neticesinde yeniden kanser oluşumuna neden olan bir takım hücresel hasarların da önüne geçmek konusunda güçlü bir etkiye sahip olduğu ortaya konmaktadır. Fakat ne yazık ki kansere direkt olarak çare olan bir besin değildir. Tek başına bu büyük hastalığın ilacı olamaz, ancak bu süreçte ve bu sürecin en öncesinde düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdendir mutlaka.

3- Fasulye

Screenshot_37

Eğer kansere karşı vücudun korunmasını ve kanserli hücre oluşum riskinin en aza indirilmesini istiyorsanız düzenli bir şekilde tüketmeniz gereken besinlerden bir tanesi de fasulye olmaktadır. Çünkü fasulye vücudun kanserle savaşabilmesi için oldukça önemli maddeleri içerisinde barındırmaktadır. Bu önemli ve yararlı maddeler fitokimyasallardır. Özellikle fitokimyasallar vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilecek tümörlerin gelişim hızlarını yavaşlatabilmekte ve bu tümörlerin yayılmasını ve başka bölgelere de zarar vermesini önleyebilmektedir.

4- Lahana Ailesi

Screenshot_38

Hemen hemen lahana ailesine ait olan tüm yiyecekler kanser ile mücadele konusunda çok etkili besinler arasında bulunmaktadırlar. Özellikle brokoli, brüksel lahanası, karalahana, karnabahar ve lahana kansere yakalanma riskini düşürmek açısından çok ama çok sağlıklıdır. Lahana ailesine ait bu değerli sebzelerin içerisinde bulunan bileşenler özellikle kolon kanseri, meme kanseri ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı insan vücudunu korumak üzere çalışmaktadırlar. Bu yüzden günlük beslenme alışkanlıkları ve tüketilecek öğün içerikleri lahana ailesine ait sebzeler ile özellikle çeşitlendirilmelidir.

5- Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Screenshot_39

En az lahana ailesi sebzeleri kadar kansere iyi gelen sebzelerden bir diğeri de koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Aralarında ıspanağın, marulun ve pazının da bulunduğu bu koyu yeşil yapraklı sebzeler içlerinde ciddi miktarda karotenoid, folat ve lif bulundurmaktadırlar. Bu nedenle de ağızda, akciğerde, pankreasta, ciltte ve midede meydana gelmesi muhtemel olan kanser oluşumlarına karşı vücuda ciddi bir koruma kalkanı oluşturmaktadırlar.

6- Zerdeçal

Zerdeçal-bünyede-metabolik-oranı-arttırarak-hazmı-kolaylaştırır.

Neredeyse iyi gelmediği hastalık bulunmayan zerdeçal kanser konusunda da adeta bir şifa kaynağı olmaktadır. Zerdeçalın içerisinde bulunan turmeric adlı madde meydana gelebilecek kanser risklerine karşı insan vücudunu sağlıklı bir şekilde korumaktadır. Uzmanlar ve bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki zencefilin düzenli ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketilmesi ile pek çok kanser çeşidinde kanserin yayılmasını, gelişmesini, çoğalmasını ve saldırmasını engelleyebilen bir etki meydana gelebilmektedir. Bu nedenle günün belirli dönemlerinde zerdeçal tüketilmesinde yarar olacaktır; hem kansere yakalanmamak hem de kanser sürecinde tedaviyi desteklemek amacı ile. Zerdeçal bal ile karıştırılarak keskin tadı ve kokusu azaltılmış bir şekilde tüketilebilir.

7- Yaban Mersini

Screenshot_40

Ülkemizde çok yaygın bulunmasa da ve çok yaygın tüketilmese de yaban mersini de kansere iyi gelen hem leziz hem de sağlıklı yiyecekler arasında yer almaktadır. Yaban mersini içeriğinde bol miktarda antioksidan özelliğe sahip madde bulundurmaktadır. Bu maddeler de insan vücudunun kanser ile savaşma gücünü arttırmaktadır. Özellikle yaban mersini serbest radikalleri vücuttan atmak için çok etkili bir yiyecek olmaktadır. Yaban mersini en yaygın şekliyle yoğurt, mısır gevreği ve benzeri gıdalara karıştırılarak tüketilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.