Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık (anemi) nedir?

Kansızlık (anemi) , farklı şekillerde tanımlanmakta  yaygın olarak kan rahatsızlığı diye bilinir, kandaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliği diye tanımlanır. Çeşitli nedenler bu hastalığa neden olabilir. Bu kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınmasını ve bu hücreler kırmızı renkte olmasını sağlayan hemoglobin maddesi bulunur. Nefes alırken akciğerdeki hemoglobin   yapısına bağlanarak taşınır. Bu maddenin kanda bulunması gereken miktarın altında olması sonucu anemi ortaya çıkar .              

 Kanda bulunması gereken hemoglobin miktarı yaş ve cinsiyete  göre değişebilir.

     *Erkeklerde olması gereken minumum değer 13 g/dl ,

     * Kadınlarda   12 g/dl , bu oranlar dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen değerlerdir.

     *Çocuklarda ise 6 yaşa kadar 11g /dl ,6-15 yaş arsında ise 12 g7dl altında olması kansızlık belirtisidir .

Anemi dünya genelinde bayanlarda görülme oranı erkeklere nazaran daha fazladır.

 En Sık Rastlanan Anemi Türleri

Demir eksikliğine bağlı anemi, kan hastalıkları arasında en sık olarak görülen türdür, genelde bebeklik ve çocukluk  evrelerinde rastlanır. Nedeni yetersiz demir alımıdır.aneminin nedeni demir eksikliği ise ağız kenarlarında ve dilde yaralar tırnaklarda çatlaklar oluşur, toprak, buz , kirece karşı istek olabilmektedir.

-Aplastik Anemi

-Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi                                              

-Hemoltik Anemi

-Kötücül Anemi

-Ortak- Hücre Anemisi (sickle-cell  anemia)                                         

  Hastalığın başlıca belirtileri nelerdir?

    *Halsizlik , yorgunluk,

    * Soluk bir beniz

    * Asabiyet, uykusuzluk  

    * Konsantrasyon eksikliği

    * Saç dökülmeleri

    *Tırnaklarda incelme 

    * El ve ayaklarda ileri derecede karıncalanma hissedilir

    *Depresyon , çarpıntı ve kulak çınlamalı yaşanır. Bu tip şikayetler olduğunda bir hemotoloğa gitmekte mutlaka fayda vardır.

 Aneminin bir çok tedavi yöntemi vardır fakat eğer sebebi beslenmeye bağlı ise  bu durumda dikkat edilmesi gerekir ve birçok besinde hastalığı önlemeye yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir beslenme ile birçok rahatsızlık önlenmekte  gerekli olan ilk öncelikle  bu duruma neyin sebep olduğunu belirleyip gereken özeni göstermek olacaktır. Beslenmeye bağlı anemi de dikkat edilmesi gereken belli başlı kriterler vardır bunlar,

Yeşil sebzeler, kırmızı et , kuru baklagiller , demir açısından zengin olan yiyecekler tüketilmelidir.Demir vitamininin emilimini artıran C vitamini  alınmalıdır. Öğünlerde ana yemek ile maydanoz, marul ,sivri biber , domates ve bol limonlu salata tercih edilmelidir.Demir emilimine engel olan çay, kahve, kola, sigara, alkol ve kepekli ekmek gibi besinlerin tüketilmemesi  gerekir.Yoğurt tüketimi artırılmalıdır. 

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Karaciğer

Papaz-Kavurması-Tarifi-2

B12 vitamini açısından çok zengindir.Adeta demir ve B12 deposudur.Halk arasında tüketimi yaygındır.Tavuklarda iç organları olan  siyah renkli etlerde aynı sınıfa dahil edilir, tüketmek faydalıdır. 100 gram kuzu ciğeri günlük demir ihtiyacımızın yarısına yakın karşılamaktadır. B12 vitamini açısından ise günlük ihtiyacımızın on iki kat fazlasının barındırır. İçeriğinde  A, K, B6 vitaminleri ,çinko, bakır manganez ve selenyum vardır

2. Ispanak

ıspanak-maskesi-nasıl-yapılır

Ispanak anemiyi engelleyecek önemli bir sebzedir.   Ispanak bol miktarda folik asit ve demir içerdiği için kansızlığa iyi gelir. Manganez çinko , potasyum ,bakır ve çinko minerali içerir, beta karoten  ve birçok vitamini bünyesinde barındırır bunlar 100 gram çiğ ıspanak günlük demir ihtiyacımızın %15’ini karşılamaktadır. Yarım tabak haşlanmış ıspanakta 3,2 gram demir bulunmaktadır. Ispanak tüketmek vücudumuzun geneli için faydalı olacaktır. Günde iki defa tüketeceğimiz ıspanak çorbası anemi ile savaşımızda bize yardımcı olacaktır.

3.Deniz Ürünleri

Somon-Baligi-Nedirhamsi-tava-nasil-yapilir-91

Deniz ürünleri genel olarak ele alınırsa demir oranı yüksektir ve kansızlık ile savaşmamıza yardımcı olurlar. Hamsi, uskumru, somon , ton balığı, sardalye, midye ve istiridye ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri sağlayacaktı , içlerinden istiridye demir açısından en zengin olanıdır.100 gram uskumru balığı günlük ihtiyacımızın 3 katı kadar B12 içermektedir. 100 gram istiridye  de 7.2 miligram demir vardır. Deniz ürünleri hafta da en az üç kez tüketilmelidir.

 4. Yumurta

s-6ce1d6a59faa7a0cccffedb59788d3b20f727547

Yumurta protein açısından zengin bir besindir ve anemi halinde vitaminleri vücutta depolamaya yardımcı olan antioksidan barındırır. Günlük  bir adet yumurta demir ihtiyacımızın %5’ini  B12 vitamini ihtiyacımızın %11 gibi bir kısmını karşılamaktadır. Fakat olumsuz özelliği de bulunmaktadır doymuş yağ ve kolesterol bakımında zengindir. Tüketirken dikkat gerektirmektedir. Kansızlıkla savaşmaya yardımcı olur.

 5.Isırgan Otu

ısırgan-otunun-faydaları

Daha öncede değindiğimiz gibi koyu yeşil yapraklı tüm bitkiler  bünyesinde demir ve birçok vitamin barındırır. Kan yapıcı özelliğiyle  bilinmekle beraber, tüketmekte yarar  vardır.  Günde 3-4 bardak ısırgan otu çayı  tüketebilirsiniz.

6. Tam Tahıllar

tam-tahilli-gidalar-150115-2

Tam tahıllar vejetaryan ya da et ürünlerini sevmiyorsanız sizin için tam bir kurtarıcı olurlar. Bir dilim tahıl ekmeği, günlük almamız gereken demir ihtiyacının %6 sını karşılar. Demir emilimini azaltabilecek phytic fermantasyon sırasında büyük oranda yok olur. Bu da bizi beyaz ekmeğin yerine tercih etmememize sebep olur.

 7. Soya Fasulyesi

soya-fasulyesi-e1447849299986

Soya fasulyesi yüksek demir kaynağı ile bilinir. Yapısında phytic asit demir emilimini engelleyebilir. Bu nedenle bir gün önceden suda bekletip asidin bir kısmını uzaklaştırmalısınız. Soya fasulyesini yağı az vitamini fazladır kansızlık ile mücadelemizde yardımcı olur. Düzenli tüketilirse faydaları yadsınamaz .

8. Kırmızı Et

9(10)

Dana ve kuzu gibi kırmızı etler , demir yönünden oldukça zengindirler. Kimyasalına ait demir bulundururlar buda vücut tarafından daha kolay emilir. Böbrek ve kalp de karaciğer açısından zengindir. B12 vitamini içerir  85 gram pişmiş kırmızı et 1 ila 2,5 miligram demir içerir .

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.