Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kantaron Yağının Faydaları 

Doğanın içinde bulunan bitkilerin bazıları besleyici bazıları ise tedavi edici özelliğe sahiptir. İnsanlar bitkilerin mucizevi olan bu tedavi edici özelliğinden yüzyıllar boyunca fayda sağladılar. Ancak son 50 yıldır ilaçlar tedavide çok yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu durum birtakım sorunlara yol açmaya başladı. Çünkü ilaçlar birçok yan etkiye sahip.

Bu durumun sonucu olarak birçok ülkede, özellikle de ülkemizde alternatif tıp gelişmeye başladı. İnsanlar artık kimyasal olan ilaçlarının yerine bitkisel ürünlerin kıymetini anlayıp tekrar doğal olana yönelmeye başladılar.

Bu bitkilerin en önemlilerinden biriside kantaron bitkisidir. Sarı kantaron, binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu olarakta adlandırılır. 30 – 80 cm uzunluğa sahip olup yaprakları güneşe karşı tutulduğundaparlak noktacıklar halinde yağ bezeleri görünür. Binbirdelik ismi de bu özelliğinden gelir. Bazı uzmanlar bu bitkiden üretilen kantaron yağının faydalarını saymakla bitmeyeceğini söyler. Gelin birlikte bu mucizevi bitkinin öne çıkmış belli başlı bilinen faydalarını birlikte inceleyelim.

Kantaron Yağı Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Kantaron çentiyangillerden, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Çok çeşitli türleri mevcuttur. İçeriğinde birçok etken kimyasala sahiptir. Bunlardan bazıları C vitamini, tanen, hipericin, flavan türevleri, zamk, uçucu yağlar, resin ve reçinedir. Uzmanlar bu kimyasallarla birlikte tespit edilememiş daha birçok maddeyi de içerdiğini söylerler.

Sarı ve kırmızı çiçekleri ile dünyanın her yerinde, özellikle de Avrupa ve Güney Amerika kıtalarında yetiştirilir. Ülkemizde de İç Anadolu ve Trakya bölgelerinde bulunur. Son 6 asırdır kullanılan kantaron bitkisi binbirdelik bitkisi olarak da adlandırılır. Bu bitki yabani ortamda yetişmekle birlikte, isteyen kişiler bu bitkiyi bahçelerinde de yetiştirebilirler.

Kantaron bitkisi çiçek ve yapraklarını sonbahar mevsiminde döker ve ilkbahar mevsiminin sonlarına doğru toplanır. Yerden 5 – 6 cm yukarıdan kesilir. Gölgeli ve havalı bir ortamda kurutulur. Kurutulduktan sonra içi su dolu kavanoza konulup üstüne sızma zeytin yağı eklenir. Kavanozun ağzı tülbentle örtülerek 5 gün kadar güneş gören bir yerde mayalanması için bırakılır. Sonrasında tülbentle bir cam kavanoza süzülüp kullanılabilir.

Kantaron Yağı Ne Amaçla Kullanılır?

Kantaron yağı içerdiği antiseptik özelliği sayesinde mikrop kırıcı görevi vardır. Bu sayede özellikle yaralanmalara karşı sıkça kullanılır. Bununla birlikte daha birçok hastalıklara, cilt yanmasına karşıda kullanılır. Kantaron yağının özellikle hangi sıkıntılara merhem olduğunu maddeler halinde sıralayalım.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Cilde Bakım Yapar

Deri yanıklarına karşı çok etkilidir. Güneş veya sıcak bir cisme dokunmak suretiyle oluşan acıyı azaltarak kısa bir süre içerisinde dindirir. Derideki mavi, mor lekeler ve beze şişkinlikleri olan bölgelere masaj yapılarak sürüldüğünde bu leke ve şişkinlikleri gidermede fayda sağlar. Pürüzsüz, canlı, güzel bir deri için kantaron yağı cilt bakım yağı olarak kullanılabilir. Yüzdeki kırışıklıkları gidermede çok etkilidir. Cilt hücrelerini yenileyip oluşabilecek potansiyel sıkıntılara karşı cildi koruma özelliğine sahiptir. Yağlı bir ciltte nem dengesini sağlar. Ergenliğe girilmesiyle birlikte özellikle yüzde olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde çıkan sivilceleri giderme konusunda büyük bir etkiye sahiptir.

Saçlarda oluşan kepeklenmeyi engeller. Bunun yanı sıra saçı dökülen kişilerde kantaron yağının saç diplerine sürülmesiyle saç dökülmesi sorunu ortadan kalkar. Aynı zamanda bebeklerde oluşan pişikleri önlemede çok etkilidir.

2. Mideyi Rahatlatır

Yemeklerin rahat bir şekilde hazmedilmesine olanak sağlar. Kantaron yağı mide rahatsızlıklarına karşı birebirdir. Özellikle bebeklerde oluşan karın ağrılarına karşı karın bölgesine masaj yaparak sürüldüğünde ağrıyı kesici etkisi vardır. Mide ağrıları çeken veya mide ülseri olan kişilere kantaron yağı içirilerek hızlı bir şekilde tedavi olmaları sağlanır.

3. Vücudun Hastalıklara Karşı Koymasında Etkilidir

Vücudu kuvvetlendirme özelliği bulunur. İshalin önlenmesinde ve etkisinin azalmasında etkilidir. Halk arasında daha çok basur olarak bilinen hemoroide karşı fayda sağlar. Sarılık ve anemi hastalığını tedavi eder. Kansere karşı sarı kantaron bitkisinin yağı iyi gelir. Yaralanma sonucu mikropların üremesini antiseptik özelliği sayesinde engelleyerek bu durum sonucu meydana gelebilecek olan birçok hastalığa engel olur. Damar büzücü özelliği sayesinde vücudun içindeki ve dışındaki varislere karşı tedavi edici özelliği vardır.

4. İç Kanamayı ve Deride Oluşan Kanamayı Durdurur

Yaralanma ve kesikler sonucu oluşan kanamayı damar büzücü özelliği sayesinde kısa sürede durdurur. Trafik kazası, silahla yaralanma ve benzeri durumlarda vücut içinde iç kanama olarak bilinen durum meydana gelir. Bu gibi durumlarda hastaya kantaron yağı içirilmek suretiyle iç kanamasının kısa bir sürede durdurulmasına olanak sağlanır.

5. Yara, Yanık ve Kesiklere Karşı Etkilidir

Kantaron yağı yara ve yanıklara karşı kullanılır. Hem ağrıyı azaltıp hem de bu yara ve yanıkların iyileşmesi sonrasında deride herhangi bir iz bırakmaz. Çarpmalar, ezikler, kesikler ve yaralanmalar sonucu meydana gelen morluklara karşı hızlı bir şekilde iyileşme sağlar. Kantaron yağı yaralanma sonucunda yarada oluşan iltihabı keser.

6. Romatizmaya Ve Soğuk Algınlığına Karşı İyi gelir

Sırt ağrıları çeken, siyatik, romatizma gibi hastalarda kantaron yağı masaj yağı olarak kullanıldığında ağrıları hafifletir. Kansızlığa bağlı olarak ayakları sürekli üşüyen kişilerde kantaron yağı, kekik yağı ile karıştırılıp ayaklara sürüldüğünde üşüme problemi ortadan kaldırır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir. Yüksek ateş düşürücüdür.

7. Kantaron Yağının Diğer Faydaları

Kantaron yağı içildiğinde kan şekerini düşürmede faydası vardır. Özellikle şeker hastalarına tasiye edilir. Kantaron yağı beyinde salgılanan seratonin hormonunun salgılanmasını daha uzun süre sağlayarak ruh halinde pozitif bir durum meydana getirir. Özellikle depresyonda olan kişilerde kullanılır. İdrar sökücüdür. Uyku sorunu yaşayan kişilerin uyku problemlerini düzeltir ve rahat bir uyku alınmasını sağlar. Bunlar dışında daha bir çok faydası mevcuttur.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağının kullanılmasında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Eğer ağız yolu ile alınıyorsa günde en fazla bir tatlı kaşığı kadar tüketilmelidir. Cilde sürülmesi durumunda da en fazla önerilen yöntem pamuğa az miktarda kantaronyağı dökülüp uygulanacak olan bölgeye yumuşak hareketlerle yavaş bir biçimde masaj yapılarak sürülmelidir.

Kantaron Yağının Zararları Nelerdir?

Yararları saymakla bitirilemeyecek kadar çok olan bu bitkinin yağının herhangi bir zararı veya yan etkisi tespit edilmemesine karşın kullanımında ölçülü olunmasında ve özellikle hamile bayanların doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.

Ayrıca bipolar bozukluğuna sahip kişilerin ve alzheimer hastalarının kantaron yağı kullanmaları önerilmez. Bununla birlikte kesinlikle tansiyon ilaçları kullanan kişilerin almaması  gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.