Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kapalı Burun Ameliyatı

Kadın, erkek, çocuk, yaşlı fark etmeksizin dış görünümünden rahatsızlık duyanlar veya değişim geçirmek isteyen insanlar estetik merkezlerinin yolunu tutuyor. Bazı durumlarda ise kaza veya hastalıktan ötürü estetik müdahaleler gerekir. Kısaca konu ne olursa olsun günümüzde estetik kavramı çok hızlı değişen bir olay olduğu için sonuçları da farklılaşıyor.
Günümüzde her yaştan insan estetik merkezlerine giderek birçok estetik ameliyatı yaptırıyor. Gençler yoğunlukla burun ve göğü estetiği, orta yaşlı kişiler botoks ve gençleştirme ameliyatları yaptırıyor. Ülkemizde de estetik dünyası oldukça popüler ve gelişmiş durumda. Birçok insanın artık burun ameliyatı yaptığını duyabilirsiniz. Gençler arasında da oldukça popülerleşen burun estetikleri hakkında bu yazıda sizlere bilgi vereceğiz.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun yapısından veya şeklinden memnun olmayan; geniz eti, kemik eğriliği gibi sorunlar yüzünden problemleri yaşayan kişiler estetik ameliyat olmak için başvuruyor. Hastaneler, estetik merkezleri , özel klinikler ve güzellik merkezlerinde bu tür ameliyatlar plastik cerrahlar tarafından yapılıyor. Burun estetiği bir ameliyat olduğu için tüm ameliyatlarda olduğu gibi narkozdan uyanmama ya da  kan kaybından ölme gibi komplikasyonlar olabilir. Bu problemler çok düşük yüzdelere sahip olsa da geçmişte burun ameliyatından sağ çıkamayan vakalar da görüldü. Temelde burun ameliyatları iki çeşittir. Bunlardan biri ”açık burun ameliyatı” diğeri ise ”kapalı burun ameliyatı” dır.

Açık Burun Ameliyatı Nedir?

Diğer adı ile açık burun estetiği burun delikleri arasındaki cilde bir kesik atılıyor ve burun derisi kaldırılıyor. Bu sayede burnun kemik ve kıkırdak yapısı görülür. Estetik cerrahı tarafından kolayca görülen bu yapı üzerinde işlem yapmak oldukça kolaylaşır. Sektörde fazla tecrübeli olmayan cerrahlar ilk etapta açık burun estetiğini yaparlar. Açık burun estetiğinde burun yapısı üzerinde değişim yapıldıktan sonra deri tekrar yerine dikilir. Bu işlemden ötürü kişi uzun süre bununda ve yüzünde şişlik ve morluk ile gezer. Ayrıca burnunun  enfeksiyon kapma ve iltihaplanma ihtimali de yüksektir. Tecrübeli olmayan cerrahlara yapılan estetik müdahalelerde kişinin burnunda iz kalır.

Kapalı Burun Ameliyatı Nedir?

Kapalı burun estetiği; burun estetiği yaptırmak isteyen ve ameliyatta oluşabilecek komplikasyonlardan korkan ya da ameliyat izi kalması durumu yaşamak istemeyen kişilerin yoğunlukla tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem genel olarak tecrübeli estetik cerrahlar tarafından yapılıyor. Bunun nedeni ise kapalı burun ameliyatında burun derisi kaldırılmadan işlem yapılmasıdır. Bu yüzden cerrah burun yapısını tam anlamı ile göremediği için işlem yapmak daha zordur. Genel olarak cerrahın tecrübesi ile eş değer oranda başarılı olunur.

Kapalı burun ameliyatları da iki şekilde yapılıyor. Bunlardan ilki; işleme başlarken burnun ucundaki kıkırdaklar görülmeksizin, burun kanat kıkırdağının üst kısmından 3-5 mm lik bir parça çıkarılır. Burnun kemerli kısmı cerrahi müdahale ile anır ve burun kemiği daraltılır. Bu işlem genel olarak bir veya iki saatte biter. İyileşme sürecinde sonuçların olumlu olması açık burun ameliyatına göre daha yüksektir. Özellikle dikiş izi veya enfeksiyon kaynaklı iltihaplanmalar daha az görülür. Fakat diğer kapalı burun ameliyatı yöntemine göre de daha az etkilidir.

Diğer kapalı burun ameliyatı yönteminde ise; burnun ucu kıkırdakları delikler içinde doğrultulur. Burada açık teknik yöntemi ile burun kemeri alınır. Daha sonra burun ışıkları rekonstrükte edilir. Bu ameliyat zor gözükse de burnun kıkırdak yapısı görüldüğü ve hastanın burnu daha net göründüğü için ameliyat bitmeden burun üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Kapalı Burun Ameliyatı Sonrası

Kapalı burun ameliyatı sonrasında kişinin şişlikleri olabiliyor. Açık burun ameliyatı ile karşılaştırıldığında aslında komplikasyonlar daha az görülür. İçeriden işlem yapıldığı ve burun derisi kaldırılmadığı içim kişi günlük hayatına daha kolay döner. Kapalı burun ameliyatı sonrası kişilerde nefes darlığı oluşabilir. Çünkü oluşan şişlikler kişinin rahat nefes almasını engellediği için bu durum geçicidir. Şişlikler inince normal nefes alış verişi sağlanır. Şişlikler inse bile hala nefes darlığı çekilirse bu durumda kişinin doktoruna başvurması gerekir. Bunun yanında kişide ameliyat izi kalmaz.

Açık Ve Kapalı Burun Ameliyatı Arasındaki Farklar

İnsanlar arasında açık burun ameliyatı daha iyi veya kapalı burun ameliyatı daha iyi diye birçok söylem bulunuyor. Fakat uzmanların görüşlerine başvurulduğunda bu iki ameliyat tekniğinin de gayet iyi ve olumlu sonuçlar veren birer teknik olduğu söylenir. Açık burun ameliyatı diğer yönteme göre daha eskidir. Bu iki ameliyat türü arasındaki fark ise çoğunlukla doktorun tecrübesine bağlıdır.

Açık burun ameliyatında burun derisi kaldırılır ve işlem yapılır. Bu işlem bitiminde burun derisi dikilir ve hasta taburcu edilir. Hasta uzun süre yüzünde ve burun çevresinde bandaj ile korunur. Ayrıca hastanın yüzünde morluk ve şişlikler bulunur. Eğer temizliğe dikkat edilmez ise bu dikişler enfeksiyon kaparak iltihaplanmalara yol açabilir. Açık burun ameliyatında hasta istediği burna kavuşmamış ise ya da iyileşme sürecinde oluşan komplikasyonlardan dolayı burun istenilen forma gelmemiş ise geri dönüşler çok zordur. İkinci hatta bir üçüncü ameliyat gerekebilir. Açık burun ameliyatında burunda iz kalması olasılığı da vardır.

Kapalı burun ameliyatında ise yapılan işlem burun derisi alınmadan yapılır. Kişide ameliyat sırasında yoğun komplikasyonlar oluşmaz. Ayrıca kişinin yüzünden büyük şişlikler veya morluklar görme ihtimali de azdır. Genel olarak doktorun tecrübesi ile doğru orantılı olarak ameliyat başarılı olur. Kapalı burun ameliyatı sırasında burun daha iyi görüldüğü için istenilen görüntüye getirilmesinde geri dönüşler daha kolay yapılır. Çünkü burun istenilen şekle gelmedi ise ya da Biraz daha kaldırayım”, “Biraz daha kemer alayım”, “kalkık oldu biraz daha indireyim” gibi isteklere o anda müdahale edilebilir. Gene olarak Açık burun ameliyatına göre daha olumlu sonuçlar alınır. Dikiş işlemi de olmadığı için iz bırakma ihtimali yoktur.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatı yani Rinoplasti de de riskler bulunur. Bunlar;

  • Yüzde şişme,
  • Nefes Darlıgı,
  • Koku alamama,
  • Burunda Çıkık kemikler olması
  • Gülüşün Bozulması
  • Narkozdan uyanmama
  • Kanamanın Durmaması
  • Ölüm

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.