Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaparinin Faydaları

Kapari Nedir?

Kapari özellikle İtalyan yemeklerinde kullanılan zarif, baharatlı ve egzotik bir sebzedir. Kapari esas olarak baharat veya garnitür olarak kullanılır. Tat olarak daha yaygın kullanılsa da, şaşırtıcı bir şekilde pek çok sağlık faydasına sahiptir. Kapari ayrıca Hintçe’de ‘Kabra’, Telugu’da ‘Kokilakshamu’, Kanada’da ‘Mullukattari’ olarak da bilinmektedir. Benzersiz, narin aromalı kapari, yavaş büyüyen bir bitki olan kapari çiçek tomurcuğudur. Bu tomurcuklar, Akdeniz havzasının dört bir yanındaki mutfaklarda en çok kullanılan malzemelerdendir. Tomurcuklar botanik olarak Capparace cinsindeki Capparaceae ailesine aittir. Bilimsel adı ise Capparis spinosa’dır. Bitki, Akdeniz’e özgü dikenli, yaprak döken bir çalıdır. Sıcak, nemli iklimi tercih eder ve Kıbrıs, İtalya, Yunanistan, Kuzey Afrika ve bazı Küçük Asya bölgelerinde bol miktarda yetişir. Çalı, dikiminin üçüncü yıl dönümünden sonra çiçek (kapari) tomurcuğu üretmeye başlar. Genel olarak, küçük tomurcukları, günün erken saatlerinde elle toplanmaktadır. Hasattan kısa süre sonra, tomurcuklar yıkanır ve birkaç saat güneşte solmasına izin verilir ve kavanozlara konur. Tuz, sirke, tuzlu su veya zeytinyağı ile korunur. Ticari uygulamada, kapari kategorize edilir ve büyüklüklerine göre pazarlarda satılır. Küçük boy tomurcuklar, büyük olanlardan daha fazla değerlidir. Kapari, mutfakta bir baharat olarak uzun bir geçmişe sahiptir ve günümüzde hala bir baharat olarak kullanılmaktadır. Çin’deki arkeolojik bulgular kaparinin tıbbi bir amaçla kullanıldığını göstermektedir. Eski Yunan’da kaparinin yemeklerde ve tıpta kullanıldığı bilinmektedir.

Kapari, “Capparis Spinosa”nın olgunlaşmamış çiçek tomurcuklarına verilen addır. Kapari, Akdeniz’e ve Asya’nın bazı bölgelerine ve Güney Afrika’ya özgü yaprak döken bitkilerdir. Akdeniz mutfağında çok kullanılan bir bitki olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Bu bezelye boyutundaki tomurcuklar yetiştirildikten sonra güneşte kurutulur ve narin limon lezzetinden dolayı turşuda kullanılırlar. Antik tarih, Sümer yemeklerinde kapari kullanıldığını söylemektedir. Kapari boyutu, biber ile yeşil zeytin ebadına kadar değişen boyutları bulunmaktadır. Büyük kapari, daha fazla lezzet verirken, küçük kapariler ise daha fazla aroma vermektedir. Kapari tomurcukları elle toplanır. Yemeklere lezzet katmakla kalmazlar, aynı zaman sağlık yararları ile de bilinirler. Bir çorba kaşığı kapari, sadece iki kalori içerir. Dolayısıyla, düşük kalorili bir diyet yapıyorsanız kapari iyi bir seçenek olabilmektedir. Düşük kalorinin yanında, antioksidanlar ve optimum sağlık için gerekli vitaminleri de içerir.

Her 100 gramda; 5 gram karbonhidrat, 0,4 gram şeker, 3 gram diyet lifi, 0,9 gram yağ, 2 gram protein, 4 mg C vitamini, 1,38 mg vitamin A, 24,6 mg K vitamini, 0,88 mg vitamin E, 0,652 mg niasin, 0.139 mg riboflavin, 1.7 mg demir, 2960 mg sodyum, 40 mg potasyum bulunmaktadır.

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

1. Antioksidan Etkisi Vardır

Kapari, rutin ve quercetin de dahil olmak üzere flavonoid bileşikler açısından zengindir. Bu iki bileşik de güçlü antioksidan kaynağıdır. Antioksidanların, kansere ve deri ile ilgili hastalıklara neden olabilecek serbest radikalleri önlediği bilinmektedir. Rutin kan dolaşımının düzgün olmasına yardımcı olur ve gergin kan damarlarının tedavisinde çok yardımcı olabilmektedir. Son araştırmalar quercetin’in analjezik, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve anti-kanserojenik özelliklere sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

2. Mineral Açısından Zengindir

Kapari; demir, kalsiyum, bakır ve yüksek seviyede sodyum gibi mineralleri içerir. Kalsiyum güçlü kemiklerin ve dişlerin inşasında yardımcı olur. Bakır, bazı vücut işlevlerine yardımcı olmak için katalizör görevi gören enzimler üretmek için bazı proteinlerle bir araya getirir. Demir, kaslara oksijen depolar ve kas kullanımına yardımcı olur. Vücudumuzun yiyecekleri sindirmesine yardımcı olan birçok enzimin bir parçasıdır.

3. Vitamin Açısından Zengindir

 

Bu lezzetli bitkiler, vitamin A, vitamin K, niasin ve riboflavin gibi vitaminleri bünyesinde bulundurmaktadır. A vitamini görme düzeyini geliştirir ve karanlıkta görmemize yardımcı olur. Ayrıca bazı kanser çeşitlerinin riskini azaltabilir. Bu gerekli vitamin, vücudumuzun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemimizi korur. K vitamini, kemik sağlığında hayati bir rol oynamaktadır. Kan pıhtılaşma riskini azaltır. Niasin, kardiyovasküler hastalıklara karşı korur ve sinir ve sindirim sistemi olan bilişsel işlevleri de destekler. B2 vitamini olarak da adlandırılan riboflavin, vücudumuzun yiyecekleri enerjiye dönüştüren ve yakıt olarak kullanıp dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca adrenal fonksiyonunu desteklediği bilinmektedir. Böylece sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

4. Güçlü Bir Lif Deposudur

Kapariler güçlü bir lif kaynağıdır. Lifler kabızlığı azaltır. 1 çorba kaşığı kapari, 0.3 gram lif içerir ki bu da günlük önerilen minimum lif miktarının yaklaşık yüzde 3’üdür.

5. Zararlı Bileşenleri Vücuttan Atar

Günlük diyetlerinde yağ ve kırmızı et yiyen insanlar, etten ve yağdan gelen bazı yan ürünleri yok ettiğinden dolayı kapari yemelidirler. Bu yan ürünler genellikle kanser ve kardiyovasküler hastalıktan sorumludur.

6. Romatizmaya İyi Gelir

Kapari antik Yunan’da romatizmal ağrı tedavisinde kullanılmış olduğu bilinmektedir.

7. Mideyi rahatlatır

Kapari mide ağrısı ve gaz sıkışmasını hafifletir. Buna ek olarak, baharatlı tomurcuklar iştahı artırmak için yenilir.

8. Şekeri Dengede Tutar

 

Kapari şeker düzeyini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Kapari kan şekerini kontrol altında tutan kimyasal maddeler içerir. Halihazırda şeker hastalığınız varsa, her ikisinde de kan şekerini düşürme eğiliminde olduğu için, yüksek miktarlarda kapari tüketiminden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

9. Tıkanıklıklara İyi Gelir

Kaparinin göğüs tıkanıklığını önlediği bilinmektedir. Ayrıca balgamı da azaltmakadır.

10. Kuru Cilde İyi Gelir

Kapari kuru ciltler için iyi bir bitkidir. Nemli tutmak için doğrudan deride kullanılabilmektedir.

11. Cilt Bakımında Kullanılır

Aynı zamanda cilt kızarıklığı, tahriş ve sivilceler gibi deri hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Dolayısıyla kapari cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Buna ek olarak, kapari antioksidan özelliklerinden dolayı yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur.

12. Saç Uzamasını Hızlandırır

Kapari, B vitamini ve demir açısından zengin olduğu için saç bakım ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Her ikisi mineral ve vitaminin de saç büyümesini teşvik ettiği biliniyor. B vitamini vücudumuzda kan dolaşımına yardımcı olur. Böylece kan dolaşımı, sağlıklı ve parlak saçlar için birincil koşul olduğundan saçın genel sağlığını korur. Demir saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

13. Bağışıklığı Güçlendirir

Kapari, yapılan araştırmalar sonucunda enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynayan bağışıklık sisteminin gelişmesine yönelik olumlu etki sağladığı belirlenmiştir.

Kapari özleri, canlılardaki fagositik aktiviteyi arttırmaktadır. Fagositler, bakteriler gibi zararlı mikropları içine çeken hücrelerdir. Ayrıca çok önemli bağışıklık düzenleyici maddeler olan sitokinlerin harekete geçmesini de stimüle etmektedirler. Düzenli bir şekilde kapari tüketen insanların güçlü bir bağışıklık sistemine ve genel sağlığa sahip olacağı belirtilmektedir.

Kapari Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer düşük sodyum diyetindeyseniz zengin bir sodyum kaynağı olduklarından dolayı kapariden kaçınmalısınız. Aşırı kapari yemenin bir sonucu da aşırı susuzluk çekmektir. Bu nedenle, ılımlı miktarda tüketmeyi deneyin. Kapari, yüksek miktarda sodyum içerdiğinden doğal olarak su tutar. Dolayısıyla bu su tutma sizi şişirilmiş hissettirir. Aşırı miktarda kapari yememeye dikkat edin. Yüksek tansiyonunuz varsa, kapari yememelisiniz. Fazla sodyum kan hacmini artırır, çünkü su tutar. Fazla sodyum tüketimi, vücudu kalp hastalıkları riski altına sokabilir. Çok fazla kapari yemenin bir diğer yan etkisi osteoporoz gelişme riskidir. Sodyum, kemik yoğunluğunu düşürür ve bu da kuvvet kaybına neden olur. Aynı zamanda vücudunuzun kalsiyum emilimini engeller, bu da kemik sağlığını oluşturmak ve korumak için çok önemlidir. Zayıf kemik durumu genellikle osteoporoza neden olur. Hamileyken veya herhangi bir ameliyat geçirirseniz kapariden uzak durmanız da tavsiye edilmektedir.

Kapari Nasıl Tüketilir?

Kapari, remoulade veya tartar gibi çeşitli soslarda lezzet artırmak için kullanılır. Peynirle pişirildiğinde harika bir tad verdiği için tavsiye edilmektedirler. Şaşırtıcı sağlık yararlarını bilerek, somon, tavuk, hindi, kırmızı et, sebze ve salata pişirirken tuz yerine geçecek şekilde eklenebilmektedir. Kapari söz konusu olduğunda, daha küçük boyutlu koyu yeşil olanlar en iyisidir. Fransa’nın güneyindeki Peppercorn ölçekli kapari, dünyanın en iyi kaparisi olarak kabul edilir. Kapari genellikle tuzlu suda satılır. Onları buzdolabında saklayabilirsiniz. Kuru kalmamaları için salamura edildiğinden emin olmalısınız. Kapari ayrıca orkinos ve hamsi ile uyum sağlamaktadır. Tonnato sosunda ve yemeklerde bolca kullanılmaktadır. Ton balığı ile kullanıldığında da enfes sonuçlar vermektedir. Bunun yanında pizzada ve Akdeniz salata çeşitlerinde kapari kullanılmaktadır. Bazı spesifik ev yapımı mayonez çeşitlerinde de kapari kullanıldığı bilinmektedir.

Ticari faaliyetlerde, açılmamış çiçek tomurcukları elle toplanır ve karakteristik keskin lezzet ve koku üretmek üzere turşulaştırılır. Yapraklar da alınır ve salatada ve balık yemeklerinde kullanılır. Kök kabuğu, romatizmanın yanı sıra öksürük, astım, felç, dalak ve cilt hastalıkları için de kullanılırken, kapari tohumları geleneksel olarak şarabı korumak ve diş ağrısını hafifletmek için de kullanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.