Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaplama Dişte Sızlama Durumunda Ne Yapılmalı?

Dişlerimiz konuşmamızı, çiğnememizi hatta o güzel gülümsemelerimizi sağlayan en önemli uzuvlarımızdan bir tanesi. Neredeyse her dakika kullandığımız dişlerimiz gerek genetik sebeplerden gerekse bakımı iyi yapılmadığından deforme olabiliyor. Bu deformasyonlar sebebiyle küçülen, kısalan, gömülen dişlerimizi kaplama diş yöntemi ile kurtarmak mümkün oluyor. Kaplama diş yapıldıktan sonra kişilerde bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlardan en çok karşılaşılan ise sızlama olarak biliniyor. Bu yazımızda kaplama dişte sızlama durumunda yapılabilecekler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaplama Diş Nedir?

Kökü ve incelse dahi bir kısmı sağlam olan dişleri kurtarmak amacıyla hayatımıza kaplama diş kavramı girmiştir. Kaplama diş olarak ifade edilen bu yöntem bahsettiğimiz dişin çeşitli, sağlığa zararı olmayan materyaller ile kaplanmasıdır. Eskiden sıkça metal kökenli malzemeler ve porselen kullanılsa da, günümüzde zirkonyum kullanımı önem kazanmıştır. Zirkonyum materyali doku dostudur, sağlığa minimum düzeyde zarar verir.

Aynı zamanda metal malzemeler gibi alerjik olma ihtimali düşük, diş etlerini grileştirme ihtimali sıfırdır. Bunların yanında tercih edilmesindeki en büyük sebep ise diğer malzemelerin ışığı geçirmemesi, diş hekimlerinin ve hastaların doğal görünüm edememesidir. Hayatımıza bu denli girmiş ve bizi büyük problemlerden kurtarmış bu yöntemin elbette ki hatalı yapımı, yanlış kullanımı ve bakımsızlığı bizlere ağrı veya sızı olarak geri dönebilir.

Kaplama Dişteki Ağrı ve Sızıların Nedenleri Neler Olabilir?

1. Diş Çürükleri

Kaplama işlemi yapılırken dişiniz iyi dezenfekte edilmemiş olabilir. Bu durum size mikrop ve bakteri birikimi olarak, hatta zamanla kaplamanın içindeki kendi dişiniz üzerinde oluşacak çürükler olarak geri dönecektir. Ama tek sebebi bu değildir; diş hekiminizin dikkatsizliğine gelmiş, çürüğünüzü tamamen temizleyememiş olabilir. Çürük içeride büyür, ağrılı ve hassas bir hal alır. Eğer dişinizdeki ağrı kaplamanız yapıldıktan çok çok sonra ortaya çıkmış işe bunun ilk işaret ettiği rahatsızlık diş çürüğüdür, en kısa sürede diş hekiminize danışmanız gerekir.

2. Tedavi Sırasında Dişinizin Zedelenmesi

Diş hekimlerimiz ne kadar dikkatli davransalar da dişlerimizin kurtarılması güç olduğu durumlarda hatalar yapabiliyorlar. Bunlardan biri de dişin zedelenmesi. Eğer sadece dişimizin dokusu zedelenmişse bu ağrı 1 ila 7 gün arasında geçiyor. Diş kendini onarıyor, ağzı giderek azalıp kayboluyor. Ama eğer ağzı geçmez ise diş hekiminize görünmekte fayda var.

3. Diş Eti Rahatsızlıkları

Dişler düzenli fırçalanmazsa diş taşı dediğimiz birikimler gözlenir. Diş ile diş eti arasında gözlenen bu birikimler hacim olarak arttıkça, diş etleriniz rahatlama refleksi göstererek yavaşça çekilmeye başlayacaktır. Bu çekilme sonucunda da diş etine hava almayacak şekilde sıkıştırılmış kaplamanız hava almaya başlayacak, havayla birlikte bakteri ve mikroplara ev sahipliği yapacaktır. Yani diş bakımınızı düzenli yapmazsanız bu da size çürük, ağrı ve diş hekimi müdahalesi olarak geri dönecektir.

4. Yemek Artıkları

Size rahatsızlık veren bu ağrıların bir diğer sebebi de yemek esnasında kaplamanın arasına girmiş küçük yemek artıkları olabilir. Bunun müdahalesini de yine diş hekiminiz yapmalıdır. Diş hekiminiz yemek kalıntısından kaynaklı bir durum olduğunu fark ederse arasındaki küçük yemek kalıntısını çıkararak rahatlamanızı sağlayacaktır. 1 veya 2 gün içerisinde de zarar görmüş diş etiniz kendini iyileştirecek, ağrınız ortadan kalkacaktır.

Kaplama Dişteki Ağrı ve Sızılar İçin Neler Yapılabilir?

Bizim sizlere önerimiz bir an önce diş hekiminize başvurmanız. Ama bu sürede ağrınızı hafifletmek için birkaç yöntem mevcut.

  • Dişlerinizi iyice uzun süreli (4-5 dakika) fırçalamanız yemek artıklarından kaynaklanan ağrılara iyi gelecektir. Bu işlem sonrasında diş ipi yardımıyla derinlemesine bir temizlik yapabilirsiniz.
  • Diş hekiminizin öneriyor ise, önerdiği ağrı kesici ilacı kullanım şartlarını da dikkate alarak kullanabilirsiniz.
  • Sirkenin ve tuzlu suyun faydalarını saymakla bitmez. Dezenfektan özelliği gösteren bu iki maddeyi karıştırıp gargara olarak dişinize uygulamanız diş etlerinizde var ise olan şişkinliği biraz olsun indirecek, dezenfekte ettiği için mikrop ve bakterilerden arındıracak, diş etlerinizi kısmen uyuşturarak ağrınızı hafifletecektir.
  • Ağrınız gece olmuşsa, yastığınızı yatar konumda olmamak için biraz yükseltirseniz ağzınızda oluşan kan basıncı seviyeniz değişecek ve ağrınız hafifleyecektir.
  • Soğuk su, buz, buzlu su ile baskı uygulamak o bölgenin geçici olarak uyuşmasını sağlayacak ancak ağrı kısa süre içinde geri gelecektir. Yine sıcak su uygulaması da tıpatıp aynı etkiyi yaratacaktır.
  • Dişinize bilinenin aksine kolonya, alkol, aspirin ile baskı yapmak oldukça zararlıdır. Bunların yerine karanfil yağı tercih etmelisiniz. Karanfil bitkisinin ve yağının içinde antiseptik ve anestezik özelliklere sahip eugenol maddesi bulunur. Bu madde diş macunlarında da yer alır. Ayrıca kuru karanfili ağrıyan yere bastırdığınızda oranın yavaşça uyuştuğunu hissedeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.