Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrır Mı?

Diş ağrıları belki de sıralaması yapılsa dayanılması en zor olan ağrılardan birisi olarak ilk üçe girebilir. Türk toplumu olarak diş bakımımıza çok fazla önem vermediğimizden dolayı, sıklıkla diş ağrıları çeker ve bu durumdan olan rahatsızlıklarımızı her zaman dile getiriz.

Diş çürüğü, genetik faktörlerden kaynaklı ya da iyi ve düzgün bir şekilde fırçalanmayıp bakımının yapılmadığı zaman çürür. Çürüyen dişler en son aşamaya gelince çekilebilir. İlk olarak dişin kurtarılması amacıyla çürük olan bölge temizlenir. Daha sonra dolgu yapılır. Bazı durumlarda gerekli görülürse önce kanal tedavisi daha sonrasında dolgu yapılabilir. Bütün bu işlemler, şayet ön dişlerde gerçekleşiyorsa, dişlere en son kaplama operasyonu yapılır. Kaplama yapıldıktan sonra diş ağrı yapar mı sorusuna gelecek olursak, yazımızı okuyarak sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrısı Olur mu?

Diş kaplaması, halk tarafından kuron kaplama olarak da bilinir. Diş kaplaması, bir dişin üstüne genelde porselen maddesinden yapılan estetik bir materyal yardımıyla kaplama işlemidir. Kaplama operasyonu yapılmadan evvel diş çevresine 1 mm kadar kesik atılarak diş küçültülür. Burada amaç dişi korumak ve güzelleştirmektir. Diş kaplaması aşağıdaki durumlarda yapılır:

  • Diş desteği olmaması halinde dolguyu desteklemek ve korumak amacıyla,
  • Şekli bozuk, kırık ve kötü görünen dişleri güzelleştirmek amacıyla,
  • Zayıf dişlerin kırılmasının önüne geçmek için,
  • Diş implantına üst yapı olarak.

Kaplama işlemi ortalama olarak üç randevuda bitebilir. Diş doktoru, ilk önce gerekli gördüğü dişlerin temizliğini yapar ve sonra ölçü alıp işleme başlar. İlk başta deneme olarak yapıştırdığı kaplama, memnun kalınırsa sonrasında kalıcı olarak yapıştırılabilir.

İyi yapılan kaplamalarda genelde diş ağrısı oluşmaz fakat düzgün bir biçimde temizlenemeyen çürükler olursa ağrı oluşumu gözlenebilir. Bazı durumlarda estetik amacıyla dişlere kaplama yapılır. Bu durumdaki bazı dişlerin çürümesi üzerine de dişlerde ağrılar oluşabilir. Kaplama olduğundan dolayı çürükler genelde geç farkedildiği için dişin tamamen çekilmesi gerekebilir.

Kaplama yapıldıktan sonra vücudun dışarıdan girmiş olan materyale alışması zaman alacağından dolayı, ilk birkaç hafta ağrı yapabilir. Ağrı ile birlikte dişlerde hassasiyetler ve çiğneme zorlukları da görülebilir. Hatta görülen hassasiyet ve çiğneme zorlukları sonucu olarak ağrı şiddetlenebilir. Kaplama sonucu meydana gelen diş ağrısı için doktora gidebilirsiniz. Doktorun size tavsiye ettiklerini uygulamanız en doğru yoldur. Lakin evde de uygulayabilecek bazı yöntemler vardır. Bunları aşağıda sizlerle paylaştık.

Kaplama Sonrası Diş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Uygulaması: Buz, küçük bir beze sarılarak ağrıyan dişin olduğu bölgeye doğru tutulduğu zaman ağrıyı hafifletebilir hatta uyuşukluk etkisi yaratıp ağrıyı geçirebilir. Buz uygulaması oldukça etkili olan bir yöntemdir. Buz en başta dişte biraz sızlama durumu yaratabilir. Ama bir süre sonrasında uyuşma olur ve ağrı geçebilir.

Gargara Yapmak: Gargara yapılması, diş ağrısını geçirmek için etkili yöntemlerden birisidir. Evde kendi kendimize gargara hazırlayabiliriz. Tuzlu su ile ya da sirkeli su ile gargara hazırlayıp, bu gargarayı kullandığımızda diş etlerimizin onarımı gerçekleşir ve diş ağrımızın hafiflediğini görebiliriz. Sirkeli su ile gargara yapmak için yarım çay bardağı sirkeyi yarım çay bardağı su ile karıştırarak ağzımızda çalkalamamız gerekir. Çok şiddetli ağrı olursa gargara uygulaması yeterli gelmeyebilir.

Karanfil Çiğnemek: Karanfil bitkisi, doğal etkisi nedeni ile ağrıyan diş ile ezildiği taktirde uyuşma yaratabilir. Böylece ağrının geçmesi sağlanabilir. Evde kolay bir şekilde bu yöntemi uygulayıp kısa süreli de olsa rahat edebiliriz.

Diş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar: Kaplama sonrasında diş ağrısına iyi gelen ve geçiren ilaçları diş doktorumuzun önerisinin dışında kullanmamız gerekir. Doktorumuzun reçete etmesi ile antibiyotik ya da ağrı kesici ilaçlar kullanabiliriz. İnsanlar genel olarak dişleri ağrıdığı zaman Apranax adındaki bir ilacı içerler. Bu şekilde bilinçsizce ilaç içilmemelidir.

Çünkü bu şekilde ilaçların içilmesi, uzun süreli kullanımlarda sindirim sistemine yan etkiler yapar. Doktora sormadan ilaç alınmamalıdır. Şayet ağrı ile beraber enfeksiyon oluşmuş ise doktor muhakkak antibiyotik verir. Doktora danışarak ilaç kullanırsanız, ağrılarınız muhtemelen azalır ve hatta bitebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.