Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaplıcalar Alerjik Kaşıntı Yapar Mı?

Hastalıkların tedavisi sadece ilaçlar değildir. Doğanın sahip olduğu ve bizlere sunduğu olanakları kullanarak birçok hastalığın tedavisini yapabiliriz. Doğal olarak yetişen bitkileri kullanarak, organik olarak yetişmiş hayvansal ürünleri tüketerek yahut kimyasal karışmamış sularda yıkanıp, çamur ve kaya tuzlarına kullanarak birçok hastalığın önüne geçebilir, ilerlemesini de engelleyebiliriz. İşte doğal şifa kaynaklarından biri de kaplıcalardır.

Kaplıcalar içinde doğal minerallerin bulunduğu şifalı sıcak sulardır. Kaynağı yer kabuğunun merkezi olan ve yer yüzüne çıkan bu sıcak su; içeriği ile şifa dağıtır. Özellikle cilt hastalıkları olanlar sıkça gittiği kaplıcalarda tedavi olurlar. Bazı kişiler ise kaplıcalara gidince alerjik reaksiyonlar gösterirler. Kaplıcalar alerjik kaşıntı yapar mı, sorusunun cevabını yazımızın devamında sizler için açıklayalım.

Kaplıcaların Alerjik Kaşıntı Etkisi Var Mıdır?

Kaplıcalar Alerjik Kaşıntı Yapar Mı?

Kaplıca suları zengin mineral içeriği ile şifa arayanların ilgisini çeker. Deri hastalıklarından şikayetçi olan kişiler, kireçlenme veya bel – boyun fıtığı gibi sorunları olan kişiler kaplıcaları sıkça ziyaret ediyor. Bunun yanında hiçbir hastalığı olmayan fakat bedenin ihtiyacı olan mineralleri alması için de insanlar kaplıcaları tercih eder. Kaplıcalara giden bazı kişilerde suya girdikten sonra vücutta kızarıklıklar oluşur. Bu kızarıklıklar başta suyun sıcaklığına bağlansa da kısa sürede artan ve şiddetli kaşınma hissi veren bu kaşıntıların ”alerjik kaşıntı” olması muhtemeldir. Çünkü kaplıca sularında başta kükürt minerali olmak üzere birçok farklı mineral bulunur. Bizim farkında olmadığımız bazı minerallere alerjimiz olabilir. Sıcak su içinde daha da aktifleşen bu mineraller vücuda nüfuz ettiğinde şiddetli kaşıntı yaratır. Bu yüzden hangi minerale alerjiniz olduğuna dikkat etmeniz iyi olabilir.

Ayrıca cilt problemleri yaşayan kişiler kaplıca suyuna girdikten sonra kısa süre içinde ölü ve hastalıklı deriyi atar. Bu süreçte derinin yenilenmesi büyük bir kaşıntıya neden olur. Son olarak; kaplıcalar çok fazla kişi tarafından aynı anda kullanılıyor. Sıcak suda mikroorganizmaların daha yoğun olması ve insan sayısının fazlalığı enfeksiyon riskini arttırıyor. Eğer açık bir yara ve dikişli bölümler varsa kaplıcaya girdikten sonra bu bölgenin enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir. Enfeksiyon oluşan bölgede rahatsız edici kaşıntı oluşur. Bu yüzden açık yaranız varsa kaplıcaları tercih etmeyin.

Kaplıcalar Hangi Durumlarda Tercih Edilmemelidir?

Kaplıcalar Alerjik Kaşıntı Yapar Mı?

 • Akut bir hastalığa sahipseniz,
 • Ateşli enfeksiyonlarda,
 • Kalp problemi olanların,
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği olanların,
 • Kanser ve aktif tümör sahibi kişilerin,
 • Kanamalı rahatsızlığı olanların
 • Aşırı yaşlılar, küçük çocuklar ve hamilelerin kaplıcaları tercih etmemesi gerekir.

Su Alerjisi Nedir?

Kaplıcalar Alerjik Kaşıntı Yapar Mı?

Çoğumuz farkında değiliz fakat aslında suya alerjimiz var. Su kullanımından sonra vücutta meydan gelen belli belirsiz kızarıklıklar halk arasında ” kurdeşen” ismi ile bilinir. Bu kızarıklıklar ardından o bölgede şiddetli kaşıntı, yanma, şişlik ve döküntüler görülür. Doğuştan bazı insanlarda suda bulunan bileşenlere karşı sindirememe sorunu vardır. Bu durum bileşenleri vücudunda tölere edemeyen kişilerin suya maruz kaldıkça alerji reaksiyon vermesine neden olur. Su alerjisi sahibi hastalar; deniz suyu, çeşme ve kuyu suyu fark etmeksizin alerjik reaksiyon yaşarlar.

Hatta bazı ileri durumlar hastaların su içmesi boğaz yanmalarına sebep olur. Su alerjisi olan kişilerin mutlaka bir su testi yaptırması gerekir. Bu test ile hangi minerale veya bileşene alerjisi olduğu anlaşılır. Bu bileşenden arındırılmış suların içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca su alerjisi olan kişilerin duş veya denizden çıktıktan sonra %100 pamuklu havlular ile vücudunu sudan arındırması; deriye suyu geçirmeyen krem ve spreyleri kullanması gerekir. Bunun yanında mutlaka doktorun verdiği alerji ilaçlarını kullanması gerekir. Duş veya denizde uzun zaman geçirmemeye özen göstermeli ve serin alanlarda durarak terlememeye çalışmalıdır.

Kaplıcalar Hangi Hastalıkların Tedavisinde Faydalıdır?

Kaplıcalar Alerjik Kaşıntı Yapar Mı?

 • Kas ve iskelet sistemi hastalıkları,
 • Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları,
 • Mide ve bağırsak sistemi hastalıkları,
 • Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Kadın hastalıkları,
 • Cilt hastalıkları,
 • Solunum sistemi hastalıkları,
 • Sinirsel hastalıklar,
 • Metabolik hastalıklar,
 • Vücut ve cilt hastalıkları üzerinde faydası vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.