Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaplıcaların Faydaları

Kaplıca Nedir?

Kaplıca, “yerin derin katmanlarından gelen sıcak, içinde sağlığa yararlı erimiş özdekler ve gazlar bulunan suların çıktığı kaynak” olarak Türk Dil Kurumu sözlüğünde ifade edilmektedir. Kaplıcaları kullanmak, dünyadaki tüm ülkelerde eski bir gelenektir ve özellikle zengin maden kaynaklarının bol olduğu İzlanda, İskandinavya, Japonya ve doğu Avrupa’da popülerdir. Kaplıca sularının doğal olarak oluşan mineral özellikleri inanılmaz sağlık ve güzellik yararlarını teşvik ettiği gibi vücudun ve zihnin rahatlamasını da teşvik ettiği bilinmektedir.

Yüzyıllar boyunca, birçok millet, kaşif ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler şifalı sularda yıkanmak için doğal kaplıcalara akın etmiştir. Kaplıcalarda banyo yapmak ya da suyu kullanmak, neredeyse her türlü rahatsızlığı tedavi ettiğine inanılıyordu. Ancak zamanla, bu uygulamanın popülaritesi yavaş yavaş azaldı. Bu sıcak su tedavisi, hem Avrupa’da hem de Japonya’da, yüksek kan basıncına, egzamaya ve çeşitli hastalıklara sahip olanlara yardım ettiğine inanılan, kas-iskelet sistemi sorunları için kabul görmüş ve popüler bir tedavi olmuştur. Sağlıklı yaşam merkezlerinin belirli bölümlerinde sıcak su ile tedavi etmesi, bu yöntemin hala kullanıldığını göstermektedir.

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

Kaplıcalar, sadece dinlendirici bir tatil ya da hafta sonu kaçamağı olarak nitelendirilmemesi gerekir. Bu mineral bakımından zengin banyolar, bilmediğiniz doğal sağlık yararları sunar. Kaplıcaların şifalı güçleri olduğu bilinerek binlerce yıldır kullanılmaktadır ve çeşitli yaygın rahatsızlıklar için doğal tedavi seçenekleri olarak Avrupa ve Japonya’da geniş çapta kabul edilmektedir.

1. Kan Dolaşımını Artırır

Bikarbonat içerikli kaplıcaların; kan dolaşımı, hipertansiyon, sinir dengesizlikleri ve ateroskleroz gibi rahatsızlıklara yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kaplıca suyu, 37 ila 42 derece arasında kan dolaşımına iyi gelmektedir. Doğal kaplıcaların zengin mineral sıcak suyu, kalp atış hızınızı ve hidrostatik basıncınızı arttırır ve sonuç olarak hücreleriniz oksijenlenir ve dolaşımınız artırılır. Aynı zamanda metabolizmanızı uyarır, sindirime yardımcı olur. Doğal kaplıcalarda bulunan su, kalsiyum ve sodyum bikarbonat gibi farklı mineralleri içerir. Kaplıcada yıkandığınızda cildiniz bu minerallerde ıslanır ve hidrostatik basınç yükselir. Bu süreç devam ettikçe, dolaşım ve oksijen akışı artar. Oksijenli dolaşım sistemi, yalnızca kalbiniz için değil, vücudunuzun diğer hayati organlarını ve dokularını sağlıklı ve güçlü tutmak açısından yararlıdır.

2. Zihni Rahatlatır

Teknoloji ve günlük yaşamın baskılarından uzak, sakin ve rahat bir yerde sıcak su banyosu yapmak, sürekli hareket halinde olan vücut için çok değerlidir. Kaplıcaların huzuru, zihni yatıştırır ve ruhu besler; bu da ruhu dinginleştirir ve iyi hissetmesini sağlar.

3. Stresi Azaltır

Doğal kaplıcalardaki sıcak sulara giren herkes hemen rahatlar. İyileştirilmiş uyku düzeninden ve besleyici asimilasyondan sağlıklı sindirim kanalları yaratmaya kadar çok fazla sağlık faydası bulunur. Ulusal Uyku Vakfı uykusuzluğun vücudunuzda daha fazla strese neden olduğunu ve bu da insanlarda daha fazla tahribat yarattığını söylemektedir. Kaplıcalarda yüzmenin oldukça fazla faydası olduğu düşünülmektedir. Bu yüzme, kasların ve eklemlerin hareket aralığını artırmaya yardımcı olabilmektedir. Aşırı stres dolu vücudunuzu bir kaplıca su banyosunda doğal olarak iyileştirebilirsiniz. Su, gergin kasları rahatlatırken sudaki mineraller psikolojik iyileşme sürecine katkıda bulunabilir. Kaplıcalardaki ılık suda bulunduğunuzda, vücut sıcaklığınız yükselir, sonra banyo tamamlandığında hızla soğur. Bu vücut soğutma işlemi rahatlamanıza ve daha derin bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

4. Cilt Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Araştırmalara göre sülfür bakımından zengin kaplıcalarla banyo yapmak kafa derisi ve artritik ağrıların yanı sıra menopoz semptomları ve sindirim bozuklukları gibi dahili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Mineral bakımından zengin sıcak su doğrudan cilde uygulandığında, belli cilt koşullarını doğal olarak rahatlatmaya yardımcı olabilir. Kaplıcalarda bulunan yüksek silika içeriği kuru, pürüzlü cildi pürüzsüzleştirir ve yumuşatır. Benzer şekilde, suyun kükürt içeriğinin tıbbi özellikleri, rahatsız edici egzama ve sedef hastalığının semptomlarını giderebilir.

5. Vücuttaki Toksinleri Atmaya Yardımcı Olur

Kaplıcalarda banyo yapmanızın otonom sinir sisteminize yardımcı olması ve endokrin sisteminizi normalize etmesinin yanı sıra vücudunuzdaki terleme yoluyla toksinleri serbest bırakacağına inanılmaktadır. Terleme, vücudunuzu toksinlerden arındırmanın harika bir yoludur. Termal suyun ısısı organlarınızdaki toksinleri etkin bir şekilde temizler ve sonra ter yoluyla salınır. Soğuk banyo sonrası ısınarak, toksinleri cildinizden atarsınız ve gözenekleri kapatırsınız.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bazı araştırmacılar, diğer mineralleri ile birlikte kaplıcaki demir içeriğinin vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olabileceğini ve bu sayede enfeksiyonlarla mücadelede daha güçlü olabileceğini düşünmektedirler.

7. Ağrıları Azaltır

Vücudunuzun ısınması, yorgun kaslarınızı rahatlatan kan damarlarını genişletir. Omurlarınızın saatlerce bilgisayardan kasıldığı veya fiziksel egzersiz sonucunda, kaplıcalardaki sıcak su banyosu rahatlatır, eski durumuna getirir ve ağrıyan kasların iyileştirilmesine yardımcı olur. Sıcak-soğuk döngüsü aynı zamanda cildi tonlandırabilir ve elastikiyetini geliştirerek selülitin giderilmesine yardımcı olur. Kronik kas ağrısı, artrit veya hatta fibromiyaljik hastalıklardan muzdaripseniz, kaplıca sularında bulunarak acıyı iyice azaltabilirsiniz. Vücudunuz sıcak kaplıca suyuna battığında, yüzme kuvveti eklemlerinizi doğal olarak destekleyerek daha serbest hareketi teşvik etmektedir.

8. Şifayı Hızlandırır

Doğal kaplıcalar, yeryüzünün altındaki derinliklerden gelir ve jeotermal olarak (yerkabuğundan) ısıtılır, harika iyileştirme özellikleri sunan yüksek bir mineral bileşimine sahiptirler. Sodyum klorür, silis, kükürt, selenyum ve radyum gibi minerallerin emildiği cilt yüzeyinden ve bazen sedef hastalığı, cilt döküntüleri, artrit ve ekzema gibi bazı rahatsızlıkların iyileştirilmesine ve bazen de hücrelerin iyileşme özelliklerini hızlandırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kaplıcaları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle hamileyseniz, yaşlıysanız, kardiyovasküler problemleriniz varsa ya da başka bir ciddi hastalığınız varsa, uygulamanın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için sıcak su kaynağına girmeden önce daima doktorunuza danışın. Doğal kaplıcalarda bulunmak bazı yan etkilere sebep olabilir. Birçok sağlık avantajına sahip olan bu sulardaki yüksek mineral içeriği, özellikle kesikler veya açık yaralar gibi deriyi tahriş edebilir. Hidrojen sülfür, bazı sıcak kaynaklara çürümüş yumurta kokusu veren gaz, gümüş takıları karartacaktır, bu nedenle batmadan önce herhangi bir kıymetli nesneyi yanınıza almamaya özen gösterin. Amerikan tıp doktoru Dr. Andrew Weil, kaplıcalardaki sıcak su banyosunda başın su içinde çok fazla durdurulmamasını tavsiye etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.