Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kar Körlüğü

Size kışın güneş gözlüğü takmanızı söylesek ne derdiniz? Muhtemelen kışın güneş gözlüğü mü takılırmış derdiniz. Ancak kar körlüğü olarak bilinen bir göz sorunu yaşamak istemiyorsanız, kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde bu makalemizi okuyarak kar körlüğü hakkında bilgi edinip, kışın kar yağdığında gözlük kullanmayı deneyebilirsiniz.  Peki neden kar yağdığında güneş gözlüğü kullanmamız gerekir? Aslında cevabı çok basit. Nasıl ki yazın güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü takıyorsak kışın da benzer bir durumla karşı karşıya olduğumuz için güneş gözlüğü takabiliriz. Kar yağdığı zaman güneşten gelen mor ötesi ışınlar karlı zemine çarparak yansıma yapar. Bu yansıyan ışık da bizim gözlerimize gelip gözlerimize zarar verebilmektedir. Bu zararlı mor ötesi ışınları da kar körlüğü denen bir göz rahatsızlığına sebep olur. Kar körlüğü denilen bu rahatsızlık, karlardan yansıyan UV ışınlarının korneada güneş yanığı oluşturmasından kaynaklanır. Fotokeratit olarak da bilinen kar körlüğü geçici bir durum olmasına karşılık korneanın dış tabakalarına zarar verir. Bunun neticesinde ise gözlerde yanma, ağrı, geçici körlük gibi durumlar meydana gelir. Bu durum genelde kar sporlarıyla uğraşan sporcularda, karla kaplı alanlarda uzun süre bulunan kişilerde görülür. Ayrıca bu durum güneş ışığına veya yüksek voltajlı elektrik ışığına uzun süre korumasız bir şekilde maruz kalan kişilerde de görülür. Bu yüzden koruyucu gözlük kullanmak bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilmektir. İşte tüm bu sebeplerden ötürü kışın karlı ortamlarda uzun süre bulunmak zorunda kalacağınız zaman güneş gözlükleri işinize yarayabilir. Ayrıca güneş gözlüğü dışında, özel üretim olarak kar körlüğüne karşı üretilmiş gözlükler de kullanabilirsiniz. Antarktika gibi soğuk ve uzun süre karlı bölgelerde yaşayan Eskimoların bu tarz gözlükler kullanması kar körlüğü yüzündendir. Karlı zeminde daha fazla zararlı ışın yansımasının sebebi karın beyaz renk olması ve güneşten gelen ışınların sürekli bir yansıma sirkülasyonunda olmasından kaynaklanır.

Kar Manzarası

Kar Körlüğü Nedir?

Kar körlüğü halk arasında karın beyaz olmasından dolayı beyaz körlüğü olarak da bilinir. Tıpta fotokeratit olarak geçen kar körlüğü karlı veya buzlu ortamlarda güneşten gelen zararlı UV ışınlarının karlı zeminden yansıyıp göze ulaşması sonucu korneada hasar meydana getirmesidir. Adı her ne kadar kar körlüğü de olsa birçok durumda da meydana gelebilir. Örneğin yüksek voltajlı elektrik ışınlarına maruz kalındığında veya açık alanlarda, durgun denizlerde de meydana gelebilir. Yazın kumsalda uzun süre vakit geçiren kişilerde de görülür. Kaynak ışığına gözlüksüz bakmak veya doğrudan güneş ışınlarına gözlüksüz bakmak da aynı şekilde gözlerimiz için zararlıdır ve kar körlüğü denilen rahatsızlığa sebep olur.

 

Kar Körlüğü Nasıl Olur?

Kar körlüğü, esasında korneada yanık oluşturduğu için gözlerime zarar vermektedir. Bu durum göze daha fazla zararlı ışın girmesinden kaynaklanır. Daha fazla ışık girmesinin sebebi ise göz merceğiyle alakalıdır. Göz merceği, yapısı gereği büyüyüp küçülme özelliğine sahiptir. Bu büyüyüp küçülme ortamdaki ışık miktarına göre olmaktadır. Eğer ortamdan göz merceğine ulaşan ışık miktarı fazla ise, göz merceği gözü korumak için küçülerek gelen ışık miktarını azaltmaya çalışır. Ortamdan göz merceğine ulaşan ışık miktarı az olduğunda ise, göz merceği bu sefer tam tersi bir davranış sergileyerek büyür ve göze gelen ışık miktarını artırmayı hedefler. Karlı havalarda ise gökyüzü bulutlu yani kapalı olduğu için gözlerimize daha az ışık gelir ve göz merceği aldığı ışık miktarını artırmak için büyüme başlar. Ancak karlı zeminden yansıyan zararlı ışınlar daha fazla gözümüze ulaşmış olur ve korneada yanık oluşturarak kar körlüğüne sebep olur.

Kar Körlüğü

Kar Körlüğü Belirtileri

Kar körlüğünün ilk belirtisi olarak, önce gözlerde kuruluk hissi ortaya çıkıyor. Daha sonra ise ışığa karşı aşırı hassasiyet gözükmeye başlıyor. Bu hassasiyet zaman geçtikçe kişinin gözüne sanki kum tanesi kaçmış gibi hissi yaratıyor ve gözler sürekli olarak sulanmaya başlıyor. Ancak kar körlüğü eğer kişi fazla UV ışınlarına maruz kalmamış ve de şikayetler çok ağır hissedilmiyorsa bu rahatsızlıklar birkaç gün içinde etkisini kaybediyor ve kişi normal hayatına devam edebiliyor. Fakat eğer şikayetler devam ediyorsa ve belirtiler şiddetli seyrediyorsa bir göz doktoruna muayene olmakta fayda var. Zira kar körlüğü erken tespit edilip tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasarlar bırakabiliyor.

Her ne kadar kar körlüğü geçici şikayetler olarak karşımıza çıksa da yoğun ışınlara uzun süre maruz kalındığında gözlerimize hasar verebiliyor. Karlı ortamın yoğunluğuna ve bu karlı ortamlarda bulunma süresine göre kar körlüğünün etkisi değişebiliyor. Ortamda geçirilen sürenin fazla olması veya kar yoğunluğunun fazla olması kalıcı hasar riskini artırabiliyor. Gözde bulunan makula, yani görme noktasını ve ışığa duyarlı görme hücrelerini hasara uğratabilen kar körlüğü rahatsızlığı, renk algılayışının bozulmasına ve her yeri beyaz görme sorununa yol açabiliyor.

Kar Körlüğü Tedavisi

Kar körlüğünden etkilenen kişilerin karanlık bir odada dinlenmesi çoğu zaman hastalığın etkisinin geçmesi için yeterli olabiliyor. Yaklaşık 24 saat içerisinde durum düzelip hasta normal yaşamına devam edebiliyor. Ancak biraz daha ileri vakalarda ise tıbbi müdahale gerekebiliyor. Gözler pansumanla kapatılıp dinlendiriliyor ya da gözlere soğuk kompres uygulanarak tedavi ediliyor. Kar körlüğünün sebep olduğu gözlerin kuruması sorunu için de gözyaşı damlaları kullanılabiliyor. Ayrıca gözlerin kurumasından dolayı gözleri ovuşturmamak gerekiyor. Çünkü zaten kuru olan gözler ovuşturulduğunda göz kapağıyla sürtünüp gözün tahriş olmasına sebep oluyor. Bu da gözün kornea ve konjonktiva gibi kısımlarına zarar verebiliyor. Bu yüzden gözleri ovuşturmamaya dikkat etmek gerekmekte ve varsa göz kuruluğu doktor kontrolünde gözyaşı damlaları kullanılarak gözün daha fazla hasar görmesini engellemek gerekmektedir.

Eğer kar körlüğü belirtileri görüyorsanız ve şikayetleriniz ağır ve şiddetli şekilde seyrediyorsa size en yakın sağlık kuruluşuna giderek göz muayenesi olmanız olası kalıcı hasarları önlemek için gereklidir.

Kar Körlüğü

Kar Körlüğüne Karşı Korunmanın Yolları

Kar körlüğü belirtileri gözükmeden evvel uzun süre karlı ortamda çıplak gözle durmamamız gerektiğinin bilincinde olmak kar körlüğüne karşı korunmanın ilk yolu diyebiliriz. Daha sonra ise kar körlüğünün ana sebebi olan, karlardan yansıyan zararlı UV ışınlarından korunmak için koruyucu gözlükler kullanmalıyız. UV ışınlarına karşı özel üretilen koruyucu ultraviyole gözlükler korunmak için yeterli olacaktır. Güneş gözlüğü kullanmak da zararlı ışınlardan büyük ölçüde koruyacaktır. Eğer imkan yoksa kar körlüğünden korunmak için karlı ortamlarda gözün karla temasını önlemek için ara sıra koyu renkli alanlara bakmak faydalı olacaktır. Ayrıca göz kuruluğu başta olmak üzere, sarı nokta ve göz alerjisi olan kişilerin ve açık renk göze sahip kişilerin kar körlüğünden daha fazla etkilenecekleri göz önüne alınıp buna göre tedbirli davranmaları gerekmektedir. Özellikle göz kuruluğu rahatsızlığına sahip kişiler karlı ortamlarda gözyaşı damlalarını kullanmayı ihmal etmemeliler.

Özellikle kar sporlarıyla ilgilenen veya karlı iklime sahip bölgelerde yaşayan kişilerin korunma yollarını bilip uygulaması çok önemlidir. Zaten dikkat ederseniz profesyonel olarak kar sporlarıyla ilgilenen sporcular her daim gözlük kullanırlar. Eğer siz de amatör olarak kar sporlarıyla ilgileniyor veya karlı havalarda yürüyüş yapmayı seviyorsanız bu önerileri dikkate alarak göz sağlığınızı koruyup sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.