Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karabaş Otu Yağının Faydaları

Ballıbabagiller familyasında bulunan Karabaş otu, genellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bir lavanta çeşididir. Latince ismi Lavandula stoechas olan Karabaş otunun; uzun yaprakları, yumuşak parlak gri renkli tüyleri ve pembe ile mor renklere sahip çiçekleri bulunur. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açtığı bilenen Karabaş otunun çiçekleri için en verimli zamanları Mayıs ayıdır. Ülkemizde bu bitkiye en çok Ayvalık ve İstanbul’ da bulunan Prens Adaları’nda rastlanır. Keşis otu, yalancı lavanta ve gargan olarak da bilinen Karabaş otu oldukça şifalı bir bitkidir. Bu bitkinin yalnızca yağı değil kendisi de tıpta ilaç ham maddesi olarak kullanılır. Osmanlı Devleti zamanlarında ve eski Avrupa çağlarında kolera hastalığı çok fazla can almaya başladığında bizzat bu bitkinin satışları yapılmıştır.

Karabaş Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Antiseptiktir

Karabaş otu yağı, Antibakteriyel özelliğe sahiptir, aynı zamanda borneol ve fenkon içerikleri sayesinde çok iyi bir antiseptiktir. Karabaş otu yağı haricen kullanımda yaralar için enfeksiyon kapılmasını engeller. Dezenfekte özelliği bulunduğu için cildinizde oluşan yaraları geçirmek ve temizlemek için kullanabilirsiniz.

2. Diyabete İyi Gelir

Zayıflama YöntemiDiyabet sorunu yaşayan kişilerin kan şekeri yükseldiğinde düşürmelerine yardımcı olur. Tersi etkiyi yapmaz. Şekeri azalttığı gibi kolesterol ve tansiyonu düzenleyici rol oynar. Kan dolaşımını düzenleyip, kalbi kuvvetlendirici etki yapar.

3. Kansere Karşı Korur

Karabaş Otu yağının yapısında bulunan peril alkol kan hücrelerinin sağlığını korur. İster cildinize sürerek isterseniz de inhalasyon yolu ile vücuda aldığınız bu yağ, tehlikeli hücre bölünmelerini de engeller. İçeriğindeki gereniol maddesi peril alkol ile birlikte immün sisteminizi kansere karşı korur ve kanserli hücrelerin yayılmasını engellemeye yardım eder. Özellikle; meme, prostat, bağırsak, beyin ve pankreas kanserlerine karşı bir koruma sağlar.

4. Damar Sertliğini Önler

EgzersizlerVücuttaki tüm tıkanık damarları açmaya yardımcı rol oynayan Karabaş Otu yağı, damarların tıkanmasını engeller. Ayrıca tıpta arterioskleroz olarak bilinen damar sertliğinin de giderilmesine yardım eder. Tüm bunları içeriğindeki rosmarinik asit sayesinde gerçekleştirir. Bu asit kanı sulandırarak damarların gevşeyip genişlemesine neden olur.

5. Ağrı Kesicidir

sinir sistemi ağrısıKas ile eklem ağrıları, sırt ile bel bölgesinde oluşan ağrılar, menapoz ve menstrual dönemlerden kaynaklanan ağrıların, kulak içerisinde çınlama ile oluşan ağrıların, sinüzit iltihaplanması ile oluşan yoğun sinüzit akıntısı ile meydana gelen ağrılar, migren ve şiddetli baş ağrıları, vücut kireçlenmeleri ile romatizma ağrılarını azaltmaya ve bu ağrıların neden olduğu şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca Karabaş otu yağı; ağrıların neden olduğu fiziki yorgunluğun yanı sıra zihin yorgunluğunu da alarak vücuda zindelik ve enerji verir. Bunun için bu yağı masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz.

6. Nefesi Açmaya Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı içerisindeki sineol ile alerjik reaksiyonların kişi üzerindeki etkilerini azaltıcı yönde etki yapar. Nefesi açmaya yardım ettiği için Astım hastalarının şikayetlerini azaltır. Birkaç saniye bu yağdan koklamak nefesinizi açmak için yeterlidir, gömleklerinize ya da bulunduğunuz ortama 1 – 2 damla damlatarakta aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

7. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelir

Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen Karabaş otu yağı, boğazda oluşan enfeksiyonlarında giderilmesine yardımcı olur. Oral yol ile alacağınız 1 – 2 damla yağ, vücudunuzun ter yolu ile toksinleri dışarı atmasıyla hızlıca iyileşecektir.

8. Saçlara çok İyi Gelir

Saç bakımı rutininizde de kolayca kullanabileceğiniz Karabaş otu yağının saça birçok faydası bulunur. Saç derinizde oluşan kepeklenme sorununu engelleyerek, saç köklerini besler ve nemlendirir, böylece saç derinizde görülen kurulukta bu şekilde tedavi edilmiş olur. Daha sağlıklı bir saç derisi ile saçlarınızında dökülmesinin önüne geçilmiş olur ve saçlarınız daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Karabaş otu yağını dilerseniz şampuanınıza karıştırarak kullanabileceğiniz gibi saç diplerinize masaj yaparak da uygulayabilirsiniz. Sonrasında durulamanız yeterli olacaktır. Saçlarınız daha yumuşak ve doğal bir parlaklığa sahip olur.

9. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakır

FaydalarıDahilen kullanımda idrar yollarında oluşan mikropları öldüren karabaş otu yağı, idrar söktürücü ve ödem attırıcıdır, aynı zamanda hazımsızlığı giderir. Çok iyi bir balgam söktürücü de olan bu yağ karaciğerin ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olarak kum ve taş dökülmesini tetikler. Safra kesesine baskı yapan toksik maddelerin de vücuttan dışarı atılmasını idrar yolu ile sağlayarak; safra kesesinin rahatlamasına yardımcı olur.

10. Kilo Vermeyi Sağlar

kiloKabızlığı engelleyip, bağırsağı hareketlendirdiği için kilo vermeyi teşvik eder. Metabolizmayı hızlandıran bileşenleri ile karabaş otu yağı, mevcut kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.

11. Cilt Sorunlarına İyi Gelir

Ciltte oluşan kızarıklık, şişkinlik, akne ve kaşıntı gibi şikayetlerin geçirilmesinde yardımcı olur. Uyuz rahatsızlığında kullanılır. Yanıkları ve cilt üzerinde oluşan lekelerin geçirilmesini sağlar. El ve dudak üzerinde oluşan çatlakların önüne geçer. Ciltte oluşan kırışıklıkların hızla ilerlemesini durdurur. Ciltte tüm bu etkilerin olabilmesi için karabaş otu yağının suyla seyreltilip cilde seyreltilmiş bir şekilde uygulanması gerekir.

12. Haşereleri Uzak Tutar

Cildinize sürdüğünüz karabaş otu yağı çevredeki sinek, böcek ve haşereleri yapısındaki alkol kokusu ile uzaklaştırır. Bu koku yalnızca kişinin dışındaki diğer haşereleri rahatsız eder.

13. Strese İyi Gelir

Karabaş otu yağı endorfin hormonunun seviyesini yükseltici etki yapar. Bu yüzden stres ve depresyon sorunu yaşayan kişilere iyi gelir. Odalarına birkaç damla karabaş otu yağından damlatılması daha sakin ve huzurlu olmalarına yardımcı olur.

14. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Karabaş otu yağı sigarayı bırakmanıza yardımcı olur. Gargara suyunuza karabaş otu yağından birkaç damla eklemeniz ya da karabaş otu çayını tüketmeniz, sigaraya karşı tiksindirici bir etki uyandıracaktır. Bunun için bir bardak kaynamış temiz bir suya 2 – 3 damla karabaş otu yağını damlatmanız ve sigara için kişinin yakınlarında bulundurmanız yeterli olacaktır.

15. İnsomnia ve Epilepsi hastalıklarına iyi gelir

epilepsi belirtileriKarabaş Otu yağı tıptaki ismi insomnia olan uykusuzluk sorunu için de birebirdir. Yastığınıza ya da pijamanıza damlattığınız karabaş otu yağı rahat ve derin bir uykuya dalmanız için yeterli olacaktır. Sara hastaları için teskin edici özelliği bulunan bu yağı epilepsi hastaları da kullanabilir. Epilepsi hastaları E vitamini takviyesi ile karabaş otu yağını ayda bir kere kullanırlarsa epileptik nöbetlerinde gözle görülür bir azalma meydana gelecektir. Aromatik etkisi ile banyo suyunuza da katabileceğiniz karabaş otu yağı, sinir sıkışmalarını azaltıp tedavi etmeye yardımcı olur. Sinirlerin impulsları üzerinde gevşetici bir etki yaratır.

Karabaş Otu Yağının Zararları Nelerdir?

  • Karabaş otunun aşırı tüketimi merkezi sinir sistemini çok fazla rahatlatacağı için, yavaşlatır.
  • Bu yağın cilt için seyreltilmeden kullanılması kesinlikle önerilmez.
  • Hamilelerin kullanımı kesinlikle yasaktır.
  • İçeriğinden dolayı bebeklerin ve küçük çocukların kullanımı için uygun değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.