Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karabiber Faydaları

Çiçekli bitkilerin kurutulup ufalanması sonucunda oluşan baharatlardan biri de karabiberdir. Baharat şeklinde toz haline getirilen karabiber her evin vazgeçilmez baharatlarından biri. Siyah bir bitki olan karabiber aynı zamanda pek çok yemeklerin de içerisinde koyulmaktadır. Karabiberin yemeklerinde kullanımları da yaygındır. Karabiberin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok hastalığa ve rahatsızlığa doğal çözüm olan karabiber kullanımını belirli miktarlarda arttırarak faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

Karabiberin Sağlık Açısından Faydaları

Tüm dünya mutfaklarında sıkça kullanılan karabiber, Türk mutfağında da oldukça tercih edilmektedir. Karabiber sağladığı faydalar sayesinde yemeklerin üzerine dökülerek kullanılabilir. Türk mutfağında baharat kullanımı çok olmamasına rağmen karabiber, en yaygın şekilde kullanılan baharat çeşitlerinden biri olmuştur. Çorbaların üzerinde pilavların üzerinde nefis kokusu ile karabiber sıkça tercih edilir. Lezzet verdiği gerekçesi ile kullananlar yemek yaparken yemek yapımında da karabiberi sık sık tüketirler. Tuz ne kadar zararlı bir madde ise karabiber de o kadar faydalı bir bitkidir. Her yemeğinizde az miktarda karabiberi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1. Soğuk Algınlığına Etkili Çözüm

Kışın soğuk havanında etkisi ile beraber pek çok hastalık boy göstermektedir. Soğuk algınlığı, grip, nezle bunlardan sadece birkaçına örnektir. Bu hastalıkların doğal tedavi yöntemi de mümkündür. Karabiber keskin kokusu ile beraber boğaz ağrısına iyi gelen maddeleri içerir. Bu nedenle karabiber kış aylarında çoğu zaman bal ile karıştırılarak tüketilir. Bal ve karabiber karıştırılarak boğazda oluşan enfeksiyonların küçülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ağır öksürük sorunu yaşayan insanlar da bu öksürük sorunundan kurutmak için karabiberi bal ile karıştırıp sabahları bir kaşık tüketebilir.

2. Doğal Antibiyotik Şeklindeki Kullanımı

Hasta olan insanların eczanelerden almak için başvurdukları ilk ilaç antibiyotiklerdir. Antibiyotiklerin içerisinde bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Bu sayede vücutta bulunan tüm hastalık mikroplarının kısa sürede uzaklaşması sağlanır. Karabiberin içerisinde de bol miktarda A ve C vitamini bulunmaktadır. Dolayısıyla da karabiber antibiyotik yerine de kullanılabilmektedir.

3. Sindirim Sisteminin Daha Hızlı Çalışmasını Sağlar

Gün içerisinde tüketilen tüm besinlerin faydalı kısımları kana karışır. Yediğimiz besinlerin yararlı olmayan kısımları ise vücuttan uzaklaştırılır. Bu uzaklaştırma dışkı yolu ile gerçekleşmektedir. Sindirim aşamasında kullanılan bu çalışma sonucunda da ne yazık ki bazı vücutlar sindirime karşı çok dayanıklı değildir. Sindirim sisteminin yavaş çalışması sonucunda kabızlık gibi mide sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumda da insanlar bazı sorunlar yaşar. Yaşanılan sorunların ortadan kalkması için de sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan besinlerin tüketilmesi gerekir. Sağlıklı beslenme de bu konuda önemlidir. Çünkü sağlıksız hazır besin tüketen insanların sindirim sorununu daha çok yaşadığı gözlenir. Yenilen besinlerin yanı sıra genetik bir rahatsızlık sonucunda da sindirim sisteminin çalışması yavaşlayabilir. Daha hızlı bir sindirim sistemine sahip olmak isterseniz mutlaka karabiber tüketimini arttırmalısınız. Çünkü karabiber sayesinde daha kolay şekilde karın şişkinliği, kabızlık gibi sorunlara çözüm bulmuş olabilirsiniz. Karabiber bu gibi sindirim sorunlarının en doğal şekilde çözülmesini sağlar.

4. Kas Ağrılarına Doğal Çözüm

Kas ağrıları insanların ilerleyen yaşlarda en çok şikayet ettikleri rahatsızlıklardan biridir. Kas ağrıları, eklem ağrıları gibi çeşitli ağrılar çeken insanlar doktorlara giderek ilaç tedavisine başlarlar. Ancak yaş çok fazla ilerlemeden bunun önüne geçilmelidir. İlaç kullanmadan kas ağrılarının azaltılması için şifalı bitkilerin tüketimi arttırılabilir. Şifalı bitkilerden biri olan karabiber içerdiği besin değerleri sayesinde kas ağrılarına doğal tedavi sağlar.

5. Bağırsakta Gaz Oluşumunu Engeller

Gaz vücutta insanın şişkinliğine neden olur. Şişkinlik hissinin olmaması için de yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Karabiber de bağırsakta gaz oluşumunu engeller. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde gaz problemi tamamıyla büyük bir soruna dönüşür. Çünkü gaz problemi ile karşılaşan bebekler tüm gece uyuyamayabilir. Yeni doğan bebekler de bu gaz sorununu ifade etmek için ağladığı için sorun anne babalar için içinden çıklamaz bir hal almaya başlar. Anne sütünde büyük oranda gaz vardır. Bu gaz olduğu için de bebekler her öğünden sonra gaz problemi yaşar. Gaz oluşumunu engellemek için de bebek biraz olsun büyüyünce yemeklerine doğal saf karabiber tozu atılabilir. Bu tozun atılması ile beraber çocukların bağırsakları daha iyi çalışır. Yaşanılan sorun da ortadan kalkmış olur. Aynı şekilde diğer insanlar da gaz sorunu yaşarsa yemeklerinde mutlaka karabiber kullanımlarını arttırmaları gerekir.

6. Yağ Oluşumunu Engellemeye Yardımcı

Kadın ve de erkek vücudu karşılaştırıldığında kadınların vücudu yağlanmaya daha yakındır. Vücudumuz yediğimiz besinlerin yağlı kısımlarını mutlaka bir yerde biriktirir. Kilolu insanlar da ise yağlanma vücutlarının pek çok bölümlerinde gerçekleşmektedir. Yağlı bölgeler yaz aylarına gelmeye başlayınca vücuttan hemen uzaklaştırılmak istenmektedir. Yağ oluşumunun engellenmesi için yenilen besinler de büyük önem taşımaktadır.

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından olan fazla kilo yağlanmanın fazlalaşmasıyla yaşanmaktadır. İnsanlar artık yedikleri besinlere ve aldıkları kalorilere dikkat etmelidir. Çünkü çok fazla aşırı kilo insanların iç organlarının yağlanmasına neden olur. İç organların yağlanması ise oldukça kötü bir sonuçtur. Karaciğer yağlanması, böbrek yağlanması sıkça duyduğumuz rahatsızlıklardandır. İç organların yağlanma probleminden korunabilmek için karabiber kullanımını arttırabilirsiniz. Karabiber içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle yağ oluşumuna da engellemeye büyük oranda yardımcı olur.

Karabiber Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karabiber çok faydalı bir bitki olmasına rağmen bazı özel durumda olan insanların tükettikleri karabiber miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Karabiber bazı zamanlarda çok tüketildiğinde insan vücuduna farklı zararlar da verebilir. Bu durumdan sakınmamız için her zaman tüketmemiz gereken besinlerden yeteri kadar almamız gerekir. Bunlara ek olarak da mide hastalığı olanlar karabiber tüketimlerini azaltmalıdır. Tansiyon hastalarının da karabiberi çok tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bir de egzama, damar sertliği, bağırsak iltihabı olan insanlar karabiberi kesinlikle tüketmemelidir.

Karabiber Nasıl Tüketilebilir?

Yemeklerin içerisinde tat verici olarak da kullanılan karabiber diğer yandan da sağlık açısından faydalı olduğu için bolca tüketilmelidir. Karabiber tüm sulu sebze yemeklerinde kullanılabilir. Karabiber tüketmek isteyen insanlar sulu yemeklerinde mutlaka bu karabiberi kullanmalıdırlar. Karabiber aktarlarda top olarak da satılmaktadır. Zaten top karabiber doğada karabiberin en saf hali ile ortaya çıkarılmasıyla oluşmaktadır. Karabiber dövücü küçük basit makineler ile karabiber parçalara bölünebilir. Hatta bu top karabiberleri bölen küçük elde ufalanabilen makineleri de piyasada bulabilirsiniz. Bu makine sayesinde toz karabiber küçük parçalara ayrılmış olur. Yemeklerin üzerlerine bu şekilde parçalanmış karabiberi ekleyip tüketebilirsiniz. Yapacak olduğunuz yemeklerde diğer yandan da top karabiber de kullanabilirsiniz. Her yapacak olduğunuz yemekler de iki üç top karabiber yemeğin içerisine ilave ederek hem sağlığınıza olumlu katkıda bulunmuş hem de yemeğinizin lezzetine lezzet katmış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.