En çok görülmekte olan kanser çeşitlerinden biri de karaciğer kanseridir. Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Bu yazımızda ise sizlere, karaciğer kanseri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde karaciğer kanseri nedenleri, belirtileri, komplikasyonları, riskler ve tedavi yöntemleri gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazımızdaki belirtiler kapsamında, kendinizde karaciğer kanseri olmasından şüpheleniyor iseniz, vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Karaciğeriniz, diyaframın altında ve midenizin üstünde, karnınızın sağ üst kısmında bulunmaktadır ve bir futbol büyüklüğünde olan bir organımızdır. Karaciğer kanserinde ise, en çok görülen hepatosellüler kanseridir. Bu adıyla adlandırılan hastalık genellikle karaciğer hücre ana türü (normal) olarak bilinmektedir. Karaciğer hücreleri başka tür kanserlere de neden olmaktadır ancak onlar nadir olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Karaciğeri etkileyen tüm kanserler karaciğer kanseri olarak kabul edilir. Kanser vücudunuz başka bir bölgesinde başlamış olsa da örneğin kolon, meme gibi. Ancak kanserin karaciğere yayılması sonucunda ise, metastatik kanser yerine karaciğer kanseri olarak adlandırılmaktadır. Buna ek olarak, kanserin başka organda başlaması ve karaciğeri etkilemesi ise başka isimle adlandırılmaktadır. Örneğin kolon kanserinin karaciğere bulaşmış olması, metastatik kolon kanseri olarak adlandırılır.

Karaciğer kanseri, eğer tedavi edilmez ise, kanser diğer organlarınızı da etkileyerek, ölümle bile sonuçlanabilecektir.

Karaciğer kanserine neden olan bazı durumlar ve faktörler bulunmaktadır. Bunları ise yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler ile edinebilirsiniz.

Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer kanserinin tam olarak nedeni bilinmektedir. Bazı hepatit virüsleri ile kronik enfeksiyon, karaciğer kanserine neden olabilir. Bunlara ek olarak ise, karaciğer hücreleri DNA’larında değişiklikler (mutasyonlar) nedeniyle kanser oluşumuna da neden olabilmektedir. Bu durumda karaciğer kanserine neden olan faktörler şöyledir;

 • Siroz

Birçok durumda karaciğer kanserinin temel nedeni olarak siroz hastalığı görülmektedir. Sirozunun nasıl ve ne zaman kanseri tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Bu ilerleyici ve geri dönüşümsüz durum, skar dokusunu etkileyerek karaciğer kanseri olma riskinizi arttırmaktadır.

 • HBV ya da HCV ile kronik enfeksiyon

Hepatit B virüsü (HBV) veya hepatit C (HCV) virüsü ile oluşan kronik enfeksiyon, karaciğer kanseri riskini artırmaktadır.

 • Bazı kalıtsal karaciğer hastalıkları

Karaciğer hastalıkları hemokromatozu ve Wilson hastalığının varlığı karaciğer kanseri riskini artırabilmektedir.

 • Diyabet

Kan şekeri yüksek olan kişilerde, şeker hastalığı olan bireylerde, karaciğer kanseri görülme riski diğer insanlara göre daha fazladır.

 • Yağlı karaciğer hastalığı

Karaciğerde yağ birikimi karaciğer kanseri riskini artırır.

 • Aflatoksin maruz kalma

Aflatoksin, kötü durumlarda yetişen bitkilerde oluşan küflerden meydana gelmektedir. En çok mısır ve fıstık gibi ürünlerde görülmektedir. Bu bitkileri dikkatsiz bir biçimde tüketmek, kanser riskini arttırmaktadır.

 • Aşırı alkol tüketimi

Yıllarca düzenli olarak az da olsa tüketmiş olduğunuz alkol bile sizin karaciğer kanseri olmanıza neden olabilir. Ancak alkol tüketimi fazla olan kişilerde, bu risk çok daha fazla olmaktadır.

 • Obezite

Sağlıksız bir vücut kitle indeksine sahip olmanız, karaciğer kanseri riskini artırmaktadır.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğu kişi, karaciğer kanserinin başlamış olduğu ilk aşamalarda herhangi bir belirtiye sahip olmamaktadır. Ancak zamanla, aşağıda sizlere verecek olduğumuz belirtiler kendini belli etmeye başlayacak ve giderek şiddetlenecektir. Aşağıdaki belirtilere sahip iseniz, bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Belirtiler ise şöyledir;

1.Kilo Kaybı

Women and jeans of the greater size

Karaciğer kanserinin en belirgin belirtisi olarak, oluşan ani ve sürekli kilo kayıpları sayılmaktadır. Bu kapsamda kişinin herhangi bir şey yapmasına gerek kalmadan, aşırı kilo kayıpları yaşanmaktadır. Kişilerin kilo kayıplarının bir nedeni olarak ise kişide oluşan iştah kayıpları olarak görülmektedir.

2.Karın Ağrısı

fft20_mf5378103

Bir diğer belirti ise, kişinin sahip olduğu karın ağrılarıdır. Karın ağrıları, şiddetli ve kronik olmaktadır. Bunlara ek olarak ise, bireylerde karın şişliği sorunu da oluşmaktadır. Bu da sizlerde karın ağrısına neden olmaktadır.

3.Mide Bulantısı Ve Kusma

nausea

Kişilerde, sıkça mide bulantıları meydana gelmektedir. Bunun sonucunda ise kişide iştah kayıpları görülmektedir. Karaciğer kanserine sahip olan kişiler de ise kusma durumu da gözlenmektedir.

4.Genel Halsizlik ve Yorgunluk

Portrait of a young girl leaning on a backrest.

Karaciğer kanseri olan kişiler, genellikle kanserin diğer belirtileri dolayısıyla kendini yorgun ve halsiz hissetmektedir. Bu da bireylerde çok uyuma ve hareketlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır.

5.Ciltte Oluşan Renk Değişikliği

kanser10

Bir başla belirti ise, kişinin cildinde oluşan renk değişiklikleridir. Bu renk değişiklikleri genellikle, sarı bir renk alması ile oluşmaktadır. Ayrıca gözlerinizin akında da sarılıklar oluşmaktadır.

6.Sindirim Sorunları

fft99_mf5220232

Son belirti olarak, kişinin dışkısında bazı değişmeler meydana gelmesidir. Dışkınızın rengi daha beyaz yani kireçli olarak adlandırılan durumda olmasıdır. Ayrıca kimi zaman idrarınızı yaparken, acı hissi de duyabilirsiniz.

Karaciğer Kanseri Tanısı

Karaciğer tanısı için doktorunuz sizlere bazı testler yapacaktır. Bunlar ise şunlardır;

 • Kan testleri: Kan testleri, karaciğer fonksiyon anormallikleri ortaya çıkarabilir.
 • Görüntüleme testleri: Ultrason gibi görüntüleme testleri ile doktorunuz teşhis koyabilir. Bu görüntüleme testleri ise, bilgisayarlı tomografi (BT) tarama ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemleridir.
 • Test için karaciğerden doku örneği çıkarma: Bir karaciğer biyopsisi ile, örnek bir karaciğer dokusu çıkarılmaktadır ve bu doku mikroskop altında incelenir. Doktorunuz, doku örneği almak için deri yoluyla, karaciğer içine ince bir iğne ile giriş yaparak doku örneği almaktadır. Karaciğer biyopsisi ile kanama, morarma ve enfeksiyon durumları oluşabilmektedir.

Karaciğer kanseri tanısı konulduğunda, doktorunuz kanserin hangi evrede olduğunu belirlemek için bazı testler yapacaktır. Görüntüleme testleri kanserin boyutunu ve konumunu belirlemek ve bunlara ek olarak yayılmış olup olmadığını anlamamıza yardımcı olmaktadır. Karaciğer kanseri görüntülemek için kullanılan testler CT, MRI ve kemik taramasıdır.

Karaciğer kanserinde evrelemede farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler Romen rakamları ile kullanır. Evre IV ve sahne D prognoz ile en gelişmiş karaciğer kanseri göstermektedir. Bu durumda evreler ise şöyledir;

 • Evre 0 – Tümör çapından 2 cm (20 mm) daha azdır ve kişinin karaciğeri normal işlevini göstermektedir.
 • Sahne A – Tek bir tümör büyümektedir ve çapı en az 5 cm (50 mm)’dir.
 • Evre B –  Karaciğerde çok sayıda tümör vardır, fakat bu tümörler genellikle iyi huylu olmakta ve bunlar karaciğerin fonksiyonunu etkilenmez.
 • Sahne C – Bu evrede kanser, karaciğerin ana kan damarı içine yayılmaya başlamıştır ve yakındaki lenf düğümleri veya vücudunuzun diğer bölgelere de yayılmaya başladığı evredir.
 • Sahne D – Karaciğer yeteneklerinin ve kişinin karnındaki sıvı birikmesi olarak görülen son dönem karaciğer hastalığı belirtilerine sahiptir.

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer kanseri tedaviniz, yaşınıza ve kanserinizin hangi aşamada olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Karaciğer kanseri tedavi seçenekleri şunlardır:

 1. Cerrahi bir operasyon ile karaciğerde tümör küçük ise ve karaciğer fonksiyonu iyiyse, onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir bölümünü kaldırmak için kısmi hepatektomi önerebilir.
 2. Bir diğer tedavi biçimi ise, karaciğer nakli ameliyatıdır.
 3. Karaciğer kanser hücrelerini dondurmak da tedavi biçimlerinden biridir. Doktorunuz, kanser hücrelerini yok etmek için aşırı soğuk kullanır. İşlem sırasında, doktorunuz karaciğer tümörleri üzerine doğrudan sıvı azot içeren bir alet (kriyoprob) yerleştirir.
 4. Kanser hücrelerini ısıtmak da başka bir seçenektir. Elektrik akımı, ısı ve kanser hücrelerini yok etmek için kullanılır.
 5. Bir diğer tedavi ise alkol tedavisidir. Alkol tümör hücrelerinin ölmesine neden olur. Alkol enjeksiyonu sırasında, saf alkol deriden ya da ameliyat sırasında tümörlere doğrudan enjekte edilir.
 6. Enjekte ile karaciğer tedavisi de seçenekler arasındadır.
 7. Radyasyon tedavisi. Bu tedavi ile kanser hücrelerini yok etmek ve tümörü küçültmek için yüksek güçlü enerji ışınları kullanılmaktadır. Radyasyon tedavisi sırasında, bir masanın üzerinde yatmanız ve bir makine ile vücudunuzun hassas noktalarına enerji ışınlarını yönlendirilmesi yapılmaktadır.
 8. Hedeflenen ilaç tedavisi. Hedefe yönelik ilaçlar tümörün yeni kan damarları oluşturmak için müdahale ederek çalışmaktadır.

Alternatif Tıp Yöntemleri

Alternatif tedaviler ile ilerlemiş karaciğer kanseri olan kişilerde, bu yöntemler ağrıların geçmesine yardımcı olabilmektedir.

 • Akupunktur
 • Derin nefes alma egzersizleri
 • Müzik dinleme (müzik terapi)
 • Masaj

Bunların yanı sıra ise, karaciğer kanserinden korunmak için ise sizlerinde yapacak olduğu bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 1. Karaciğer kanseri hakkında yeterli bilgi sahibi olun.
 2. Kendinizi bilinmeyenlere karşı hazırlayın.
 3. Alkol tüketiminize dikkat edin.
 4. Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın. Bunun için egzersizler yapın.
 5. Yemeklerinizi düzenli bir şekilde yemeye özen gösterin.
 6. Kimyasalları dikkatli kullanın.
 7. Seks hayatınızda dikkatli ve bilgili olun.
 8. Piercing veya dövme gibi şeylerde dikkatli olun.