Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelecek Yiyecekler

Karaciğer Yağlanması ve Belirtileri

Karaciğer yağlanması  organ hücrelerinde aşırı yağ birikmesi sonucu oluşur , dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur ve teşhis edilip uygun tedavi uygulanmalıdır. Aksi halde önemli  sağlık sorunlarına neden olabilir, karaciğer yetmezliği, siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Yağlanma genelde başlangıç aşamasında hiçbir belirtiye yol açmaz , ama bu dönemlerde halsizlik hissedebilirsiniz.Organın bulunduğu bölgede rahatsızlık hissi oluşabilir.Yağ birikimi artıkça organ genişler ve diğer organ ve dokulara baskı yapar buda ağrıların artmasına sebep olur.Hastalığın ilerlediği durumlarda ani kilo kayıpları, güçsüzlük ve zihin karışıklığı  gibi belirtiler görülebilir. Yağlanmanın diğer belirtileri;

  • Mide bulantısı, baş ağrıları
  • Vücut ve nefes kokusu
  • Şişkinlik ve hazımsızlık
  • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
  • Vücut ısısının yükselmesi
  • Gözlerin kızarması

Hastalığın Başlıca Nedenleri

Alkol, fazla kilo (obezite) ana nedenleridir. Fakat bu iki kriterin olmaması durumunda bile karaciğerde oluşan iltihaplanmalar sonucunda da bu sorunu yaşamak olasıdır. Diyabet, yaş, hipertansiyon(yüksek tansiyon), kolesterol, çok hızlı kilo kaybı, yetersiz beslenme ve bazı ilaçlar nedenleri arasında gösterilebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi doğru beslenme ile önlemler alınabilir. Teşhis konulduktan sonra doktor tavsiyelerine uygun bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Karaciğer Yağlanmasına iyi Gelen Yiyecekler

1. Yeşil çay

yeşil çay

Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çay yüksek yoğunlukta kateşinler içerir. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasında faydalı olmaktadır. Yeşil çay karaciğerde depolanan yağ miktarının engellemeye yardımcı olur ve karaciğerin fonksiyonlarını iyileştirir. Yeşil çay düzenli tüketildiğinde vücuttaki yağı da azaltma eğilimi gösterir. Aynı zamanda yeşil çay yüksek miktarda antioksidan içerir bu da vücut için çok önemlidir. Doktora danışarak günde 3-4 bardak yeşil çay tüketimi faydalı olacaktır.

2. Avokado 

avokado

Vücuttan toksinleri temizlemesi için “glutation” üretimine yardımcı olur. Bu özel antioksidan karaciğerin filtreleme işlevini destekleyen ve hızlandıran yapıya sahiptir. Düzenli olarak avokado tüketen insanların karaciğeri daha sağlıklıdır. Çünkü karaciğeri hasardan koruyacak bileşenlere sahiptir. Karşılaştırıldığı meyvelere oranla avokadonun, glaktosamine karşı korumada etkili olduğu görülmüştür. Glaktosamin güçlü bir toksindir ve karaciğere hepatit virüsü gibi zarar verebilir.

3. Sarımsak

sarımsak

Karaciğer temizliğinde yardımcı bir maddedir, glutatyon seviyesini artırır. Glutatyon karaciğer tarafından kullanılan ana temizleyicilerden biridir. Yemeğinizi pişirirken ilave edebilirsiniz, salatanıza ince dilimlenmiş bir diş sarımsak ekleyebilirsiniz. Küçük bir sarımsak bile karaciğer enzimlerini uyararak toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. İçeriğinde bazı sülfür bileşikler vardır. Allicin ve Selenyum karaciğerin korunması için iyidir. Sarımsak enzim üretimini artırarak detoks hızını artırır. Bu nedenle Allicin ve Selenyum çok kullanılır ve tavsiye edilir.

4. Kereviz

kereviz

Kerevizde farklı biyolojik aktivite gösteren etkin madde vardır. Kerevizin kendine has bir koku ve tadı vardır. Karaciğer çok yönlü işlevleri olan organımızdır, vücudumuz için sağlıklı çalışması önemlidir. Siroz hastaları için çok iyi bir destek kaynağıdır. Siroz hastalığını önleyeci etkisinin olması siroza dönüşen hepatit B hepatit C hastalarının alkol kullanma alışkanlığı olan kişilerin haftada en az bir defa kür şeklinde tüketmeleri önerilir. Yapılan kereviz yemeklerinden önleyici ve iyileştirici etkiyi almak pek mümkün değildir.

5. Greyfurt

greyfurt

Protein ve lif bakımından zengin bir meyvedir. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlar bulunur, bu sayede karaciğer doğal yolla hızlı bir biçimde toksinleri ve kansorejen maddeleri vücuttan atılmasına yardımcı olur. Alkol kullanan biri iseniz kahvaltıda greyfurtu meyve veya sıkılmış olarak ta tüketebilirsiniz. Vücuttaki fazla yağı atmaya yardımcı olur. Diyet yaparken eksik edilmeyecek bir yiyecektir.

6. Karahindiba

karahindiba

Faydaları kanıtlanmış bir bitkidir, alkole bağlı olmayan yağlanmayı iyileştirme sürecine katkıda bulunduğu ortaya konmuştur. Karaciğer yağlanmayı tedavi eden güçlü bir tonik olarak bilinir. Biriken yağları ortadan kaldırır ve organın fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde yürütmesine katkı sağlar. Kür olarak kullanabilirsiniz, salatanıza taze karahindiba yaprakları ekleyebilirsiniz veya yapraklarını garnitür olarak pişirip yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.