Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karaciğer Yetmezliği Hastalığı

Karaciğer yetmezliği hastalığı, günümüz tıbbında en sık görülen hastalıklardandır. Tedavi edilmez veya uygun bir klinik süreç geçirilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Karaciğer Yetmezliği Hastalığı Nedir ve Neden Olur?

Karaciğer, diğer tüm organlarımız gibi yaşam fonksiyonlarımızı düzenleyen önemli bir organımızdır. Asıl görevi sentez yapmak olan karaciğer, karın bölgemizin sağ üst kısmında yer alan iki kiloya yakın bir organdır. Vücuttaki bazı bileşikleri sentezleyen karaciğerimiz ayrıca vücutta bulunan zararlı maddeleri de dışarı atmada yardımcı bir görev üstlenir. Safranın salgılanmasını da sağlayan karaciğer safra sıvısının vücuttan dışarı atılmasını da gerçekleştirir.

Karaciğer yetmezliği hastalığı ise en sık görülen rahatsızlıklardan biri olup tıbbi tedavi ile kişiyi eskiyi sağlığına kavuşturabilir. Kronik olan karaciğer yetmezliği ise alkol kullanımının aşırı hali ile kendini gösterir genelde. Karaciğer yetmezliği de yine karaciğer yağlanması gibi kronik bir hastalıktan da baş gösterebilir.

Karaciğer yetmezliği oluşumuna sebep olan diğer önemli hastalıklar ise şunlardır; Metabolik hastalıklardan olan Wilson hastalığı başta olmak üzere, gebelik zamanı ortaya çıkan yağlı karaciğer durumu ve reye sendromu, massif ilfitrasyon rahatsızlığı, ağır bakteriyel etki yaratan enfeksiyonlar ve sıcak çarpması benzeri sebepler, zehirli mantar alımı, karaciğerde yoğun demir ve bakır toplanması, çeşitli otoimmün karaciğer hastalıkları ve diğer karaciğer rahatsızlıkları.

Karaciğer Yetmezliği Tipleri

Kronik Karaciğer Yetmezliği Sendromu: Karaciğer yetmezliğinin bu tipi yıllar içinde kronikleşmiş hastalığın diğer hastalıklara bağlı bir şekilde gelişmiş halidir. Bu tip karaciğer yetmezlikleri uzun yıllar sessiz kalabilir. Hastalığın belirtileri ise hastalığın kendini artık göstermeye başlaması ile ortaya çıkar. Kronik olan karaciğer yetmezliğinin akut olan karaciğer yetmezliğinden farkı ise pencere dönemidir. Çünkü akut karaciğer yetmezliğinde belirtiler kronik karaciğer yetmezliğine göre kendini çok daha hızlı gösterir.

Akut Karaciğer Yetmezliği Sendromu: Akut terimi tıpta ve vak’alarda sıkça kullanılan bir kelime olup hastalığın ani baş göstermesi demektir. Akut karaciğer yetmezliği de bu aniden ortaya çıkış ile isimlendirilir. Bu tip karaciğer yetmezliğinde ilk olarak viral hepatitler kendini gösterir. Devamında ise yine aniden oluşan son derece şiddetli olarak devam edebilen karaciğer nekrozu (hastalıklı organ hücrelerinin ani ve hızlı yıkımı) gelişir. Bu gibi durumlarda ölüm riski kaçınılmaz olabilir. Hatta bugün ABD’de yıl içerisinde yaklaşık 2000 kadar yeni vak’a bildirildiği rapor edilmiştir. Karaciğer hücrelerinin bu ani ölümü ile organ sentez görevini yerine getiremediği için zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılması olayı da sekteye uğrar ve toksik madde diye adlandırılan zararlı madde birikimine sebep olur.

Karaciğer Yetmezliğine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Karaciğer yetmezliği hastalığına sebep olan birçok önemli etken olmasına karşın aşağıda tahribat boyutu en fazla olan ve vak’alarda en sık görülen temel etkenlere değineceğiz;

Toksin maddeler: Vücutta biriken toksik maddelerin yüksek seviyelere çıkması karaciğerin temel fonksiyonlarını yerine getirememesine sebep olur. Toksik maddeden kaynaklı zehir oluşumu da karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkmasındaki temel sebeplerden biridir.

İltihaplar: Çeşitli virüslerin varlığı karaciğer iltihabına neden olur. Bu virüsler zararlı olduğu gibi eğer yok edilmezlerse karaciğerde bulunan sağlıklı dokuların da zamanla iltihaplanarak yıpranmasına sebep oluşturur. Karaciğer yetmezliğine sebep olan bu etmen de yine önemli ve son derece ciddi bir durumdur.

Çeşitli Hastalıklar: Düzensiz bir beslenme biçimi olanlar, diyabet hastaları, ileri seviye koroner kalp hastaları, kolesterol hastaları ile kortikosteroid tedavisini uzun süre gören hastalarda karaciğer yetmezliği hastalığının ortaya çıkması yüksek bir ihtimaldir.

Karaciğer Yetmezliği Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

2 tip olan karaciğer yetmezliği hastalığı yine belirtileri olarak iki farklı sınıfa ayrılmıştır. Şimdi bu belirtiler nelerdir onlara bakalım;

Kronik Karaciğer Yetmezliği Sendromu Belirtileri: Bu tip karaciğer yetmezliği rahatsızlığındaki temel belirtiler en başta kendini birden gösteren kaşıntı hali, vücudun belli kısımlarında görülen yer yer sarılık, halsizlik, yorgunluk hali, vücudun çabuk yorulması ile hastalığın daha da ilerlemiş dönemlerinde kendini göstermeye başlayan karaciğer yetmezliğinden kaynaklı gelişmiş hastalıklardır. Ayrıca karında su birikmesi, yemek borusunda zaman zaman meydana gelen varislerin kanaması ile kanamalı akut sindirim sistemi hastalıkları, kimi zaman da karaciğer koması durumu (hepatit ensefalopati olarak da bilinir) ve son olarak enfeksiyon kapmaya müsaitlik.

Akut Karaciğer Yetmezliği Sendromu Belirtileri: Hastalığın akut olan tipindeki belirtiler ise genelde kendini sarılık başlangıcı ile gösterir. İlerleyen günler veya haftalarda ise karaciğer koması hali ile devam eder. Karaciğer komaya girmesinden itibaren kişide zaman zaman uyku hakli, kişinin kendini aniden kaybetmesi, anlamı olmayan konuşma konuşmalar ve son olarak karaciğerin tamamen görevini kaybetmesi gibi durumlar gelişir. Bu en uç noktadan sonra ise tek tedavi yöntemi karaciğer nakil ameliyatıdır.

Karaciğer Yetmezliği Tanısı

Karaciğer yetmezliği tanısı konulurken rutin sağlık kontrolleri sırasında uygulanan karaciğer testlerindeki AST ve ALT kan testleri ve ameliyat öncesi tetkiki yapılan karaciğer enzim bozukluğu ölçüm testlerdir.

Pek fazla şikayeti rapor edilmemiş olan bu hastalık grubundan kişilerde önemli olan hepatitlerin detaylı bir şekilde araştırılması, karaciğer ve ona bağlı gelişebilecek diğer hastalıkların detaylı araştırılması ve vücut ve kandaki demir oranının yeterli kontrolleri ile karaciğer yetmezliği hastalığının tanısı konulabilir.

Bölüm olarak ise iç hastalıkları başta olmak üzere, ilgili testler ve tetkiklerden sonra gastroentroloji bölümünde detaylı bir muayene ve inceleme gerçekleşir. Yapılan işlemlerden sonra ise eğer sebebi bulunmuş ise hastalığın, detaylı bir karaciğer biyopsisi alınır ve karaciğerin durumu laboratuvar ortamında incelenir. Karın ultrasonografisi de yine karaciğer yetmezliği tanısında tercih edilen bir diğer önemli görüntüleme tetkikidir.

Karaciğer Yetmezliği Hastalığı Tedavisi

Karaciğer yetmezliği tanısı alan tüm hastalar acilen tedaviye başlamalıdır. Çünkü tedavi süreci karaciğerdeki hücre ölümlerinin azaltılmasında ve güçlendirilmesinde önemli bir basamaktır.

1 – İlaç Tedavisi: İlaçla tercih edilen bu tedavi yönteminde amaç vücutta meydana gelen sıvı fazlasının yok edilmesi başta olmak üzere, vücutta kendini gösteren iltihapların temizlenmesi, kanın dışarı atmasının engellenmesi, riskli kanama durumlarının önüne geçilmesi ve toksik zehirlenmelerde bir nevi panzehir etkisi yaratılmasıdır.

2 – Destekleyici Tedavi: Karaciğer yetmezliğinde tercih edilen destekleyici tedavi seçeneğinde ise ilk öncelik düşük vücut direncinin tekrardan yukarı seviyelere çekilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır. Bu amaç içinse hastaya uygun bir besin programı yazılır ve ek takviyelere gidilir. (Tabi hastanın durumuna göre gıda tüpleri veya damar içi serum ile gıda takviyesi tercih edilir).

3 – Karaciğer Nakli: Bu tedavi seçeneği ise karaciğer yetmezliği hastalığının artık en son uygulanan tedavi aşamasıdır. Çünkü bu tedavi türünde karaciğer artık tedavi edilemeyecek bir durumdadır ve hastanın yeni bir karaciğere ihtiyacı vardır. Nakil durumu bir an önce en uygun donör bulunduğu zaman gerçekleştirilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.