Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karaciğer yetmezliği, karaciğerin hasar görmesinin ötesinde, karaciğerin fonksiyonlarında zayıflama görülmesi durumudur. Karaciğer, uzun bir süre boyunca fonksiyonlarını giderek kaybeder ve görevini yapamaz hale gelir. Hayati önem taşıyan karaciğer yetmezliğini başlangıçta tespit edebilmek zor olabilmektedir, fakat nadir bir komplikasyon olan akut karaciğer yetmezliğinin meydana gelmesi oldukça kısa bir süreçtir (en az 48 saat içinde). Karaciğer yetmezliğinde, koma ya da ölüm riski bulunmaktadır. Derhal tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan karaciğer yetmezliğinde, karaciğer nakli yapılabilmektedir. Karaciğer yetmezliği siroz gibi bazı karaciğer hastalıkları ile sonuçlanabilmektedir.

Karaciğer yetmezliği temelde iki farklı şekilde kendini göstermektedir. Buna göre karaciğer yetmezliğinin türleri, akut ve kronik olarak sınıflandırılmaktadır. Akut karaciğer yetmezliği, hepatosellüler fonksiyon bozukluğunun hızlı gelişimi ile tanımlanmaktadır. Kronik karaciğer yetmezliği ise, siroz ile bağlantılı olarak meydana gelmektedir ve çok fazla alkol tüketimi, hemokromatozis (vücudun çok fazla miktarda demir absorbe etmesi), metabolik sorunlar, yetersiz beslenme, hepatit B ya da hepatit C sonucu gelişebilmektedir.

Karaciğer Yetmezliğinin Oluşum Nedenleri

Birtakım ilaç kullanımları, alkol ve bazı hastalıklar, karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir. Karaciğer yetmezliğine sebep olabilecek durumlar şu şekildedir;

Yüksek dozda Asetaminofen alımı: Bir tür ağrı kesici ilaç olan, özel adı olan Tylenol olarak da bilinen ve aspirine alternatif olarak kullanılan asetaminofen, yüksek dozlarda tüketilmesi halinde, akut karaciğer yetmezliği gelişebilmektedir.

Reçeteli ilaçlar: Antibiyotik, non-steroid ilaçlar, anti-iltihabik ilaçlar ve anti-konvülsantlar gibi bazı reçeteli ilaçlar, özellikle akut karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir.

Bitkisel takviyeler: Kava, efedra, takke ve yarpuz gibi bitkisel ilaçlar ve bitkisel takviyeler, özellikle akut karaciğer yetmezliğine yol açabilmektedir.

Hepatit ve diğer virüsler: Hepatit A, hepatit B ve hepatit E gibi virüslerin sebep olduğu karaciğer hastalıkları ve diğer Epstein-Barr virüsü, sitomegalovirüs ve herpes simpleks virüsü gibi bazı virüsler karaciğer yetmezliği oluşmasına yol açabilmektedir.

Toksinler: Özellikle yabani mantar gibi zehirli birtakım maddelerin yanlışlıkla yenilmesi ya da diğer bazı toksin maddelerin vücuda alınması, karaciğeri yorarak, karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Bağışıklık sistemine hedef olan hastalıklar, karaciğer hücrelerine hasar vermektedir. Bu nedenle, bağışıklık sistemi hastalıkları karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır.

Karaciğer damarlarında gelişen hastalıklar: Vasküler hastalıklar, özellikle Budd-Chiari gibi hastalıklar, karaciğerlerdeki damarları tıkadığından, bu gibi hastalıklar karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir.

Metabolik hastalıklar: Bazı metabolik hastalıklar, özellikle Wilson hastalığı gibi, hamilelerde başta olmak üzere karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir.

Kanser: Kanser, diğer organlara yayılarak hasar verir ve karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

Karaciğer Yetmezliğinin Komplikasyonları

Özellikle akut karaciğer yetmezliğinin birtakım komplikasyonları bulunmaktadır. Bu komplikasyonlar; beyinde ödem oluşumu, kanama ve kanama bozuklukları, enfeksiyon oluşumları ve böbrek yetmezliği gibi sorunlardır.

Beyinde ödem oluşması: Çok fazla miktarda sıvı, beyinde bir basınç oluşmasına sebep olmaktadır. Karaciğer yetmezliğinin neden olduğu bu durum ise beyinin ihtiyacı olan oksijenin karşılanmasını önlemektedir.

Kanama ve kanama bozuklukları: Karaciğer, herhangi bir sorun yaşadığı zaman, kanın pıhtılaşmasını sağlayan etmenlerin üretilmesini sağlayamaz hale gelir. Karaciğer yetmezliği problemi olan kişilerin, mide bağırsak sistemlerinde kanamalar meydana gelebilmektedir ve bu kanamaları kontrol etmek oldukça zor olabilmektedir.

Enfeksiyonlar: Karaciğer enfeksiyonu ile mücadele eden kişilerde birçok enfeksiyonlu durumların oluşması riski artmaktadır. Enfeksiyonlar, özellikle kanda, solunum yolunda ve idrar yolları sisteminde oluşabilmektedir.

Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği sıklıkla karaciğer yetmezliği nedeni ile oluşmaktadır. Özellikle yüksek dozda, asetaminofen adı verilen bir ilacın tüketilmesi, hem karaciğeri hem de böbrekleri hasara uğratmaktadır.

Tanısı

Karaciğer yetmezliğinin tanısını koyabilmek ve tespit edebilmek için, birtakım test ve analizler yapılmaktadır. Tanı koyabilmek için yapılan yöntemler şu şekildedir; kan testleri, görüntüleme testleri, ve karaciğer dokusunun incelenmesi.

Karaciğer Yetmezliğinden Korunmanın Yolları

Karaciğer yetmezliği hastalığından korunmak için birtakım önlemler alınabilmektedir. Bu önlemler şu şekildedir; kullanılan ilaçların talimatlarına uymak ve aşırı yüksek dozda kullanmamak, herhangi bir sebepten dolayı kullanılan ilaçlar hakkında doktorlardan onay almak, alkol tüketimini kontrol altına almak, sigaradan uzak durmak, piercing ya da dövme gibi aksesuarları yaptırırken hijyene dikkat etmek, hepatit B ve hepatit A aşılarını olmak, başka insanların kanına ya da vücut sıvılarına temas etmemeye özen göstermek (herhangi bir enfeksiyon ihtimaline karşı), yabani mantarlardan uzak durmak ve yememek, aerosol sprey kullanılırken dikkatli olmak, kilo değerlerine dikkat etmek ve cilt renginin sürekli olarak kontrol edilmesi.

Aşırı dozda ilaç kullanmamak: Özellikle asetaminofen adı verilen ilaç ve diğer ilaçlar kullanılırken, gereğinden fazla dozda kullanmamak, karaciğer yetmezliğine karşı alınacak önlemlerden biridir.

Doktordan onay almadan ilaç kullanmamak: Özellikle bitkisel ilaçlar kullanılmadan önce ya da herhangi bir ilaç kullanılmadan önce, doktordan mutlaka onay almak, karaciğer sağlığı açısından önemli olacaktır.

Alkol tüketimini azaltmak: 65 yaş üzeri erkek ve yaşı farketmeksizin her kadının günlük bir içkiden daha fazla içki içmesi, karaciğeri yoracaktır. Ayrıca, genç erkeklerde de günde iki defadan fazla içki tüketmek, karaciğer sağlığını tehdit edebilmektedir. Bundan dolayı, alkol tüketimini azaltmak, karaciğer yetmezliğini önleyebilmektedir.

Riskli davranışlardan kaçınmak: Yasadışı olarak satılan damar içi ilaçlardan uzak durmak, cinsel ilişkide kondom kullanmak, dövme ve piercing yaptırırken temiz ve hijyenik işyerlerini tercih etmek ve sigaradan uzak durmak, karaciğer yetmezliğine karşı alınacak tedbirlerden bazılarıdır.

Aşı yaptırmak: Karaciğer yetmezliğinden korunmak için, özellikle hepatit B ve hepatit A aşılarını yaptırmak sağlıklı olacaktır.

Yabani mantar tüketmemek: Yabani mantar zehirli maddeler içerebildiği için, karaciğer yetmezliğine sebep olabilmektedir. Bundan dolayı, karaciğer yetmezliğinden korunmak için, yabani mantar tüketmemek önemli olacaktır.

Kilo kontrolüne dikkat etmek: Obezite ve fazla kilo, başta hepatit ve siroz olmak üzere birçok karaciğer hastalığına sebep olduğu için, karaciğer yetmezliğinden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için, kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.

Tedavi

Karaciğer yetmezliğinin tedavisi mümkündür ve hastane ortamında yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Karaciğer yetmezliği tedavisinde birtakım yöntemler kullanılmaktadır. Bu karaciğer yetmezliği tedavi yöntemleri şu şekildedir; zehirli kısmı yok etmeye yarayan ilaçlar ve karaciğer nakli.

Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri

Karaciğer yetmezliğinin ilk başta ortaya çıkan belirtisi çok açık ve net olmayabilir. Bundan dolayı, karaciğer yetmezliğinin belirtileri her zaman anlaşılabilir olmamaktadır. Karaciğer yetmezliğinin erken dönemdeki belirtileri şu şekildedir; mide bulantısı, iştah kaybı, kilo kaybı, kusma, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, genel anlamda kendini iyi hissetmeme, karın bölgesinin sağ kısmında ağrı ve ishal. Fakat bu belirtiler daha ilerleyen süreçler içinde; ciltte sarılık, kolayca kanama yaşanması, karın bölgesinde şişkinlik, zihinsel karışıklık ve kaybolma (hepatik ensefalopati olarak da bilinir), uyuklama ve koma şeklinde kendini göstermektedir.

1.Halsizlik ve Bitkinlik

Fatigue

Genel anlamda vücutta hissedilen kırgınlık, halsizlik ve bitkinlik hali karaciğer yetmezliğinin erken dönemindeki belirtilerden bazılarıdır. Sürekli olarak yorgun hissetme ve isteksizlik karaciğer yetmezliğinin belirtilerinden bir kaçıdır.

2.Bulantı ve Kusma

nausea

Bulantı ve kusma aynı zamanda birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Karaciğer yetmezliği de mideyi etkilediği için, bulantı ve kusma bu hastalıkta yaşanabilmektedir.

3.İştahsızlık

girl-at-table-near-sandwich-not-eating

Karaciğer, sindirim sistemine ait bir organdır. Bundan dolayı, karaciğerde yaşanan herhangi bir sorun mideyi de hemen etkileyecektir. İştahsızlık ve keyifsizlik, karaciğer yetmezliği belirtilerinden olabilmektedir.

4.Karın Ağrısı

little-girl-with-stomach-ache

Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında yer alan ve sindirim sistemine dahil olan bir organdır. Karın ağrısı çoğu zaman gaz sancısı ile karıştırılabilmektedir. Fakat, karaciğer yetmezliğinde yaşanan karın ağrısı ise daha çok, karın bölgesinin sağ kısmında meydana gelmektedir.

5.İshal

Woman in the toilet

Sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyen karaciğer yetmezliği hastalığında, ishal sorunu yaşanabilmektedir.

6.Karında Şişkinlik

Abdominal_swelling

Siroz gibi diğer bazı karaciğer hastalıklarında oluğu gibi, karaciğer yetmezliğinde de, karın bölgesinde şişkinlikler meydana gelmektedir.

7.Ciltte Sararma

kanser10

Hepatit B ya da daha yaygın olarak bilinen ismi ile sarılık hastalığında da meydana gelen ciltte sararma, yine bir karaciğer sorunu olan karaciğer yetmezliğinde de yaşanmaktadır.

8.Uykusuzluk

17163909_s

Yoğun şekilde yaşanan halsizlik, bitkinlik hali fakat uyuyamama durumu, karaciğer yetmezliğinin ileriki aşamalarında meydana gelen belirtilerinden biridir.

9.Koma

coma

Koma, karaciğer hastalığının iyice ileri evrelerinde ortaya çıkabilecek olan bir belirtisidir. Şuur kaybı ve baygınlık şeklinde kendini gösterebilen koma halinin de birkaç belirgin semptomu vardır. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.