Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karaciğerde Lekelenme Neden Olur?

Karaciğer, insan vücudunda neredeyse en ağır organ olarak bilinir. Pek çok hayati rolü vardır. Kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi adına karaciğerinin sağlıklı olması gerekir. Karaciğer sağlığını tehdit eden pek çok faktör vardır. Karaciğerde lekelenme bunlardan biridir. Karaciğerde lekelenmeye dair tedavi için önce karaciğerde lekelenmenin nedenlerini iyi bilmek gerekir. Yazımızın devamında yer alan bilgiler sizleri bu konuda bilgilendirecektir.

Karaciğerin Görevi Nelerdir?

Karaciğer, bir insanın hayatını devam ettirebilmesi adına en çok ihtiyaç duyduğu organlardan biridir. Karaciğerin sağladığı bazı işlevler vardır. Bu işlevlerin aksaması halinde kişi, yaşadığı karaciğer problemi ile bütün bedensel sağlığını kaybedebilir. Karaciğerin hayati önem taşıyan işlevleri şu şekildedir;

 • Karaciğer, her gün bir litre kadar safranın salgılanmasına yardımcı olur. Safra sıvısı kemiklerin, eklemlerin ve kasların dışarıdan ya da içeriden gelecek her türlü tehlikeye karşı korunmasına yardımcı olur.
 • Vücutta bulunan bazı yağlar tansiyonun artmasına neden olarak kişide tansiyon problemlerini oluşturur. Ancak karaciğer bunu dengeleyerek kişinin tansiyon sorunu yaşamasının önüne geçer.
 • Şeker hastalığını tetikleyen bir durum da karaciğer rahatsızlığıdır. Karaciğer, vücudun protein ve şeker oranını dengeler.
 • Kişinin vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur. Kış aylarında vücut ısısını artırırken yaz aylarında da vücut ısısını düşürerek mevsimsel adaptasyonu sağlar.
 • Ter bezleri fazla çalışan bir kişi diğer insanlara göre daha çok sıvı kaybeder. Ancak karaciğer bu durumun önüne sıvı kaybını önleyerek geçer.
 • Vücutta bulunan bazı element ve maddelerin depolanarak olası bir kansızlık probleminin yaşanmasını önler. Vücut bu hayati işlemi de karaciğer sayesinde yapmaktadır.
 • Hormonal değişimlere maruz kalan kişilerde pek çok rahatsızlık görülür. Karaciğer, bunun önüne geçmek için hormon dengesini stabil tutmaya yardımcı olur.
 • Anne karnındaki bebeğin gelişimini tamamlayabilmesi adına kan hücrelerini yeniler ve bebek gelişimi bu şekilde hızlanır.

Karaciğerde Lekelenme Belirtileri

Karaciğerde lekelenme kişinin tek başına fark edeceği bir durum değildir. Ancak karaciğerde lekelenme yaşayan kişiler birkaç belirtiyi aynı anda gördükleri zaman bu durum üstünde durulur.

 • Sabahları kalkıldığında ağızda kötü bir tat olması ve ağzın kokması,
 • Karnın sağ üst köşesinde yani karaciğerin olduğu bölümde şiddeti ağrıların hissedilmesi,
 • Ten rengi ve gözlerde sararma meydana gelmesi,
 • Hormon dengesinin bozulduğu durumda kişinin uykusuzluk problemi ile karşı karşıya gelmesi,
 • Kaslar ve kemikler yeterince korunmadığı için kişinin kas ve kemik ağrıları hissetmesi,
 • Kişinin ellerinde lekeler oluşması,
 • Özellikle gün içinde ani kalp çarpıntıları ve nefes sıkışıklığı yaşanması durumları karaciğer lekelenmelerinin en kuvvetli belirtileridir.

Karaciğerde Lekelenme Neden Olur?

Karaciğer yukarıda sıraladığımız hayati fonksiyonları sağlar ve herhangi bir olumsuzluk karşısında bu işlevler devre dışı kalarak kişinin ciddi ve hatta ölümcül hastalıklarla baş etmeye çalışmasına neden olur.

Karaciğerde lekelenme genelde kişinin zararlı alışkanlıklarından ve beslenme düzeninin bozukluğundan kaynaklanır. Eğer kişi çok fazla alkol tüketiyorsa bu durum, karaciğerde iltihaplanmalara ve beraberinde lekelenmelere yol açarak kişinin siroz hastalığına yakalanmasına neden olur. Bu durumda kişi ne yazık ki feci bir sonuçla karşılaşabilir. Bunun haricinde kişinin çok fazla sigara içiyor olması da bu durumu tetikler. Çünkü alkol ve sigarayı kana karıştırmamak adına karaciğer gereğinden fazla enerji ve efor sarf eder. Bu da karaciğerinde lekelenmelere yol açar. Bu belirti genelde bir karaciğer büyümesi ya da karaciğer yetmezliği hastalığına davetiye çıkarır.

Kişinin çok fazla yağlı beslenmesi de karaciğerinde lekelenmelere neden olabilir. Karaciğer kalp sağlığını korumak adına bunu dengede tutmaya çalışırken hasar görebilir.

Eğer sizlerde de bu belirtilerden herhangi birini ya da birkaçını aynı anda yaşıyorsanız en kısa sürede uzman bir doktora danışmalısınız. Aksi halde karaciğer yetmezliği kişinin ölümüne neden olarak hayatını sonlandırabilir. Artık günümüzde birçok hastalığın tedavisi gelişen teknoloji ile kolaylaşmışken bu durumu ihmal etmeniz kendinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.