Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karaciğerde Yara

Karaciğer vücudumuzun ilaç fabrikası gibidir ve tüm vücudumuza yetmeye çalışır. Karaciğerin vücudun yağ dengesini düzenlemesi, vücudumuzdaki protein gibi vitamin değerlerini dengelemesi ve kan şekeri oranını düzeltmesi gibi daha birçok görevi vardır. Vücudumuzun ısısını düzenlemekte, vücuttaki atıkların atılmasında, kanın pıhtılaşmasında ve vücuttaki zehirli maddelerin atılmasında ciddi oranda işlev görür. Karaciğerdeki hücreler düzenli bir ahenk içerisinde dizilidir. Karaciğer, enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklık sağlamasında da görevlidir. Karaciğer hasar görürse kişinin bağışıklık sistemi ciddi anlamda düşer. Karaciğer vücudumuzdaki en aktif ve karmaşık organlarımızdan biridir. Neredeyse 500’den fazla hayati fonksiyon karaciğere bağlı olarak gerçekleşir. İşte bu kadar önemli bir organımızda yara olması durumunda karaciğerde yara belirtileri, neden karaciğerde yara olabileceğini ve karaciğerde yara tedavi yöntemlerini sizlere yazımızda anlatmaya çalıştık. Karaciğerde yara yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karaciğerde Yara Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde yara iki safhaya ayrılır. Birinci ilk safha (başlangıç), ikinci ise ileri safha (son nokta) olarak adlandırılır. Bu hastalık ilk safha olan başlangıç safhasında kaşıntı, mide bulantısı, sarılık, iştahsızlık, aşırı yorgunluk, aşırı gaz ve erkeklerde göğüs büyümesi gibi çoğu belirtiyle oluşur. Lakin bu belirtiler sadece karaciğerde yara hastalığının belirtileri değil diğer hastalıkların da belirtileri olabilir.

Karaciğerde yara hastalığının ikinci safha yani ileri evresinde ise daha fazla belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler şiddetli hale gelebilir. Artık tanıyı koymak mümkün hale gelmiştir. Mesela bu safhada görülen belirtiler; baldırda şişme, bacakta zayıflık, iştahsızlık, aşırı kilo kaybetme, yemek borusu damarlarının şişmesi ve patlayarak iç kanamaya dönüşmesi gibi birçok belirtidir.Bu sebeple iç kanama belirtileri de önemlidir. Karaciğer zehirli maddeleri süzmekte görev alır fakat artık görevlerini yerine getiremeyeceğinden dolayı bunu yapamaz ve zehir tüm hücreleri tahriş edecek duruma gelir. Zehir beyin hücrelerine dahi zarar verip, beyin hücrelerinde hasar oluşturur. Bundan dolayı kişi aptallaşır. Kişi aç karnına kusabilir, geceleri idrarını tutamaz hale gelir. Hastanın dış görünümü değişir. Yanaklar kızarır ve hastalık nedeniyle vücut kıllarında dökülme başlar. Damarlar genişler ve vücudunda özellikle sırt ve boyun kısmında  görünür hale gelir.

Karaciğerde Yara Neden Olur?

Karaciğerde yara genelde batı ülkelerinde çok sık görülür ve nedeni buralarda insanların çok fazla alkol tüketmeleridir. Bu sebeple karaciğerde oluşan yaranın kesin tedavisi olmayıp yaralara yapılması gereken bir tetkik pek fazla yoktur. Kişilerin günde altmış gram ve altmış gramdan fazla alkol tüketmeleri karaciğerde yara hastalığına yakalanmalarına sebep olabilir. Karaciğerde yara hastalığının oluşma sebeplerinden bir diğeri ise, hepatit virüslerinin yol açtığı hastalıklardır. Bu mikroorganizmalar iltihaplanma yapabilir ve karaciğer bu iltihaplanmalardan kurtulamazsa karaciğerde yara oluşabilir. Özellikle hepatit B kronik bir hastalıktır ve bu hastalık karaciğere ulaştığında kurtulması imkansız olabilen bir iltihap oluşturabilir. Karaciğerde bu şekilde küçük yaralar ortaya çıkmaya başlar.

Karaciğer yara oluşmasının bir diğer nedeni ise kalp yetmezliği ve safra kesesi gibi hastalıklar yüzünden ortaya çıkabilir. Vücudun savunma sistemi olan karaciğer bu hastalıklara yakalandığı zaman kendi hücresini bile düşman hücre sanarak yok eder. Bu yüzden vücut dirençsiz ve güçsüz hale gelebilir.

Başta alkol kullanma olmak üzere sigara içe, nargile, ot vs. şeyler kullanma karaciğerin ahenk içerisinde olan düzenini bozar, düzensiz hale getirir ve belirli hasarlar ortaya çıkarır. Hücrelerin hasar görmesi ile karaciğer küçülür. Görevlerini yerine getiremez ve karaciğerde küçük küçük delikler oluşur. Vücudumuzun ilaç fabrikası olarak bildiğimiz karaciğer organı zarar görürse şüphesiz hayati tehlike başlar. Bu sebeple iyileşmesi mümkün olmayan yaralar oluşabilir. Yaralı karaciğer küçülüp pürüzlü bir hale gelir. Yok olan karaciğer hücreleri yerine yeni hücrelerin üretimi yerleşir. Lakin karaciğer eskisi gibi görevlerini yerine getiremez ve hücreler yenilenemez.

Karaciğerde Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Alkole bağlı olan karaciğerde yara hastalığının tedavisi mevcut değildir. Yine de eğer ki hastalığa erken bir teşhis konulmuş ise bir kaç önlem ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Öncelikle alkolün bırakılmaya çalışılması alkole bağlı karaciğer yarası hastalıklarında çok önemlidir. Gerekirse psikolojik yardım alınarak alkol bağımlılığından kurtulmaya çalışılmalıdır.

Hepatit hastalıkları sonucunda karaciğerde yara hastalığına yakalanan kişilerde ise bazı tedaviler yardımı ile virüslerin çoğalması engellenebilir ve hastalık durdurulabilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak da karaciğer sağlığı için oldukça önemlidir. Kişi yaşam kalitesini yedikleri ile ve spor yaparak geri kazanmaya çalışmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi karaciğerde yara hastalığında da vücut bakımı oldukça önemlidir. Vücudumuza gereken önemi vermeli ve bazı hastalık belirtilerini hafife alarak doktora gitmemezlik yapmamalıyız. Bir mide bulantısı dahi olsa sürekliliği halinde bir doktora görünüp gerekli tetkikleri yaptırmalıyız. Erken teşhis her hastalık gibi karaciğerde yara hastalığının da ileri safhaya taşınmasına engel olabilir. Vücudumuzu dinlemeli ve yazımızda da bahsettiğimiz belirtileri görürsek doktora gitmeliyiz. Alkol kullanıyorsak çok fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz. Karaciğerimiz bizim ilaç fabrikamızdır. Bu fabrikayı iyi yönetmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.