Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer insan vücudunun en değerli ve en önemli işlevleri yerine getiren organlarının başında geliyor. Karaciğer organı vücutta hem sindirim sistemine yardımcı olmakta hem de vücudun kimyasal dengesini sağlamada önemli görevler üstlenmektedir. Özellikle sağlıksız beslenme ve stresli bir hayat karaciğeri oldukça olumsuz etkileyen durumların başında gelmektedir. Örnek olarak; sürekli olarak ağır yiyecekler tüketmek, aşırı derecede alkol almak, çok yağlı yiyecekler ile beslenmek, bazı ilaçları gereğinden fazla kullanmak ve çok stresli bir ortamda yaşamak karaciğerin yükünü çok fazla arttıran durumlardandır. Bu gibi durumlarda karaciğer haddinden fazla çalışmakta ve bir yerden sonra da bu yorucu tempoya yenik düşmektedir. Sonrasında kronik karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple karaciğere iyi bakmak sağlıklı bir yaşam için en önemli şeylerdendir. Karaciğerin sağlığını korumak için doğru beslenme de hayati önem taşır. Çünkü özellikle bazı besinler hem karaciğerin fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmakta, hem de karaciğerin haddinden fazla yorulmasının önüne geçebilmektedir. Bu nedenle doktorlar özellikle bu tip gıdaların beslenme alışkanlıkları arasına alınmasının önemini anlatmakta ve düzenli tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Sarımsak

Screenshot_6

Sarımsak bilindiği üzere antibiyotik özelliğine sahip olması nedeniyle hemen hemen her hastalığa çok iyi gelmektedir. Sarımsağın faydalı olduğu, vücudumuz için hayati önem taşıyan organlardan bir tanesi de karaciğerdir. Çünkü sarımsak karaciğerdeki enzim üretimini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda detoks hızını da arttırmaktadır. Bununla birlikte sarımsak selenyum ve alicin bakımından da çok zengin bir besindir. Alicin ve selenyum da karaciğer detoksu için çok sık kullanılan ve doktorlar tarafından özellikle tavsiye edilen maddelerden ikisidir.

2- Greyfurt

Screenshot_8

Biraz ekşi bir tada sahip meyvelerden olan greyfurt, en özel şifalı meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Greyfurt ya da greyfurt suyu karaciğer organı için de büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle bu meyve karaciğerdeki toksinlerin ve kanserojen maddelerin vücuttan dışarı atılmasına büyük katkılar sağlamaktadır. Bununla birlikte greyfurt C vitamini ve antioksidanlar açısından da çok zengin olduğu için diyetlerde mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Ancak greyfurt tüketiminde bazı dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Örneğin; bazı antidepresan ilaçları greyfurt ile etkileşime geçtiği için bu ilaçları kullananların greyfurt tüketmesi tavsiye edilmez. Benzer şekilde doktorlar hamile kadınların da greyfurt tüketimini engelleyebilirler.

3- Pancar

Screenshot_9

Pancar da insan sağlığı için pek çok farklı faydası bulunan besin maddelerinden bir tanesidir. Özellikle pancar ya da pancar turşusu karaciğer çalışma fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Pancar içeriğinde bulundurduğu bioflavonoidler sayesinde sadece karaciğer için değil aynı zamanda dolaşım sistemi için de çeşitli yararlar ortaya koymaktadır.

4- Avokado

Screenshot_10

Ülkemizde tüketimi çok fazla yaygın olmasa da avokado da karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu besin, insan vücudunda glutathione adı verilen bir antioksidan üretilmesine yardımcı olmaktadır. Bu oldukça özel bir antioksidan çeşidi olan glutathione sayesinde karaciğerdeki filtreleme işlevi desteklenir ve aynı zamanda da hızlandırılır.

5- Brüksel Lahanası

Screenshot_11

Brüksel lahanası tüketimi ile vücuttaki glucosinolate miktarının artmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede de bu madde vücuttaki sindirim enzimlerinin çok daha verimli bir şekilde üretilmesine fayda sağlayan bir katalizör işlevi görmektedir. Yani düzenli olarak brüksel lahanası tüketimi karaciğerin çok daha az bir şekilde yorulmasına olanak sağlayarak organın normal işlevini düzenli bir biçimde yürütmesine etki eder.

6- Brokoli

Screenshot_12

Brokoli de tıpkı brüksel lahanası gibi vücutta glucosinolate maddesini arttıran bir yeşil sebzedir. Brokolinin de aşırıya kaçılmadan düzenli olarak tüketilmesi  karaciğerin hem daha az yorulmasını hem de sindirimin vücutta düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

7- Limon

Screenshot_13

Limon karaciğere fayda sağlayan besinlerin belki de en başında gelmektedir. Bilindiği üzere limon vücuttaki hemen hemen her rahatsızlığa ya da çalışma bozukluğuna iyi gelir. Çünkü içerisinde bol miktarda C vitamini ve antioksidan madde bulundurmaktadır. Aynı zamanda limon ve limon suyu tüketiminin sonucunda karaciğerdeki toksinlerin vücuttan rahat bir şekilde atılması da kolaylaşmaktadır.

8- Zerdeçal

Screenshot_14

Zerdeçal aslında tam manasıyla doğal bir detoks ürünüdür. Düzenli olarak ve yeterli miktarda zerdeçal tüketimi ile vücudun yağ yakımı ve ağır gıdaların sindirilmesi ciddi şekilde kolaylaşmaktadır. Üstelik zerdeçalın faydaları sadece karaciğer ile de sınırlı değil. Zerdeçal aynı zamanda safra üretimini arttırması yönüyle mide için de büyük faydalar sağlamaktadır.

9- Ceviz

Screenshot_15

Ceviz bilindiği üzere omega 3 bakımından çok zengin bir besin. Zaten omega 3 vücutta hemen hemen her organa büyük yararlar sağlamaktadır. Aynı şekilde cevizin içinde bulunan omega 3 karaciğerin işlevini düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi ve çalışma konusunda sorunlar yaşamaması için büyük ve olumlu etkilerde bulunmaktadır. Özellikle doktorlar ve beslenme uzmanları hem karaciğer sağlığı hem de vücudun genel sağlığı için yetişkin bir bireyin her gün düzenli olarak iki ya da üç adet ceviz tüketmesini önermektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.