Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karaciğerinizi Bir Çırpıda Tertemiz Yapacak 10 Besin

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biri. Her bir dakikada yaklaşık 2 litre kanı temizlediği bilinen karaciğer, bu işlevinin dışında vücudu arındırma, çeşitli hormon sentezlerini salgılama ve vücut için yararlı besleyici maddelerin depolanması işlevlerini yerine getiriyor. Özellikle hazır gıda tüketimi, fiziksel egzersiz yapmamak, aşırı alkol alımı gibi sebepler nedeniyle karaciğeriniz işlevlerini yerine getirmekte zorlanabilir ve yağlanma görülebilir. Bu durum da vücudun işleyişinin bozulmasına neden olabilir. Adeta bir makine gibi işleyen vücudumuzun sağlığını tamamen olumsuz etkileyebilir. Karaciğerinizin yaşayabileceği olası sorunlara karşı karaciğeri temizlemek ve öncesinde bozulmasını önlemek için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek, günlük beslenme programınızda bazı yiyeceklere yer vererek bedeniniz için oldukça faydalı neticeler alabilirsiniz. Şimdi gelin; karaciğeri olumlu etkileyecek ve karaciğeri temizleyici işlevi olan 10 gıda maddesine hep beraber göz atalım.

1. Elma

Elma içeriğinde oldukça yüksek oranda malik asit içerir. Malik asit ise safra kesesi taşlarına karşı mücadelede oldukça etkili. Aynı zamanda elma yüksek miktarda lifli bir meyve ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özelliği taşır. Bu antioksidan özelliğiyle elma karaciğerin zararlı ve zehirli maddelerden arınmasına yardımcı olarak karaciğerin tam işleviyle çalışmasına yardımcı olur.

2. Zerdeçal

Zerdeçal baharatı karaciğer için inanılmaz faydaları olan bir baharat. Belki kiminiz adını bile ilk defa duyuyorsunuz bu baharatın ama bu bilgileri öğrendikten sonra karaciğer sağlığınız için tüketmeye başlayacağınızdan eminiz. İçerdiği yararlı maddeler sayesinde özellikle karaciğerdeki toksik maddeleri azaltır ve birikmelerini önler. Karaciğeri hastalıklara karşı korur ve içeriğinde yoğun olarak yer alan kurkumin maddesi sayesinde anti enflamatuar özelliği gösterir. Zerdeçal bunların yanında kolesterolle mücadelede de etkili bir besin ve karaciğer yağlanmalarını önleyen enzimler salgılanmasına yardımcı olur.

3. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlık açısından yararlarını tartışmaya gerek yok. Yeşil yapraklı sebzeler çok güçlü birer vitamin ve mineral kaynaklarıdır ve bu özellikleriyle güçlü birer antioksidandırlar. Bu sebeple yeşil yapraklı tüm sebzeler insan sağlığı için oldukça yararlı. Lifli yapıları sayesinde vücuda zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve bu özelliğiyle de karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler ayrıca safra maddesinin üretimini artırır ve kanın temizlenmesini kolaylaştırır. Özellikle roka, ıspanak, karnıbahar, brokoli, enginar bu yeşil yapraklı sebzeler arasında öne çıkanlar olarak sayılabilir.

4. Avokado

Avokado meyvesi karaciğer temizliğinde çok önemli işlevleri olan bir meyve. Severek tüketebileceğiniz avokado içeriğinde yüksek miktarda E vitamini içerir ve bu özelliği sayesinde kandaki toksik kalıntıların temizlenmesinde oldukça faydalı işlevler gösterir. Her hafta 1 ya da 2 avokado tüketmek, karaciğerinizi temizlemenize yardım eder. Sadece karaciğer için değil, genel vücut sağlığınız için de avokado meyvesi oldukça faydalı bir besindir.

5. Kuruyemiş

Kuruyemişler genellikle yararı olmayan hatta bazıları yağlı özelliklerinden dolayı zarar verebilecek atıştırmalıklar olarak değerlendirilir fakat doğru ve dozunda tüketildiği zaman bazı kuru yemişler karaciğer için oldukça olumlu etkileri olan bir yiyecek grubudur. Özellikle ceviz ve fındık içerdikleri l arginin aminoasidi sayesinde karaciğeri koruyucu özelliğe sahip. Aynı zamanda omega 3 bakımından da oldukça zengin olan ceviz ve fındık kuru yemişleri, zehirli ve zararlı maddeleri temizlemede vücuda ve karaciğere yardımcı olur.

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı doğanın insanlara sunduğu mucizelerden biri desek abartmış olmayız. Hemen her hastalığa ve rahatsızlığa karşı iyi gelen zeytinyağı, kandaki kolesterol ve yağ oranını dengeleyici özelliğe sahip. Özellikle günde 1 ya da 2 kaşık tüketeceğiniz saf zeytinyağı vücudun zararlı ve zehirli maddelerden arınmasına yardımcı olarak karaciğer sağlığı için oldukça faydalı özellikler sunar.

7. Pancar

Pancar ve pancar suyu içerdiği zengin besin kaynakları sayesinde karaciğer temizliğinde aktif olarak kullanabileceğiniz bir besin. Karaciğerle alakalı yaşanan problemlerde önerilen pancar besini, vücuttaki ağır metallerin atılmasına yardımcı olur ve kan dönüşümünü temizler.

8. Havuç

Pancar ile benzer özellikler taşıyan havuç bitkisi bilindiği üzere beta karoten bakımından oldukça zengin ve bu beta karoten maddesi tüm organların işlevlerini güçlendirici özelliğe sahip. Havuç yalnızca beta karoten özelliği sayesinde değil taşıdığı antioksidan özellik sayesinde de oldukça yararlıdır.

9. Sarımsak

Karaciğer temizliği denildiğinde akla gelen besinlerden biri de sarımsak. Kimilerinin kokusu yüzünden tahammül edemediği sarımsak kokusuna rağmen inanılmaz faydalar sağlayabilecek bir gıda maddesi. Sarımsak hem sindirime yardımcı olur hem de karaciğeri temizleyici özellik sunar.

10. Turunçgiller

Başta limon, mandalina, portakal olmak üzere tüm turunçgiller çok güçlü birer antioksidan. Aynı zamanda C ve E vitamini içeriği bakımından da oldukça zengin olan turunçgiller bunun dışında birçok yararlı mineral de taşırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.