Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karantinada Müzik Terapisi Yapın: Müziğin Beynimiz Üzerindeki Etkileri

Müziğin beyin üzerindeki etkileri nelerdir? Sorusu çeyrek asırdır birçok nörolog ve psikiyatrist tarafından araştırılan ve her dönemde farklı cevaplar verilen bir araştırma alanı olmuştur. Son yıllarda dijital medyada tarafından biraz köpürtülmüş ve gerçek dışı haberler yapılmış olan bu alanla ilgili, dünyadaki birçok üniversite tarafından yapılmış akademik çalışmalar bulunmaktadır. Bu yazıda bu çalışmalar ışığında müziğin beyin üzerindeki etkilerinden söz edeceğiz.

Müzik evrenseldir deyimini birçok kez duymuşsunuzdur. Peki dünyada yüzlerce farklı kültür, dil ve müzik türü varken müziğin nasıl evrensel olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bazen hiç duymadığınız dildeki bir şarkının nasıl da içindeki duyguyu size aktardığını fark etmişsinizdir. Müzik dışında neredeyse başka hiçbir şeyin yaratamayacağı bu etkiyi müzik nasıl oluyor da başarıyor? Bunun en kısa yanıtı, sesin beynimizde yarattığı anımsama etkisidir. Her duyduğumuz müzik beynimizdeki sinir ağında geçmişe dair sevinç, başarı, üzüntü ve rahatlama hissi yaratan alanların tekrar aktif hale gelmesini sağlar. Bu sayede çeşitli ruh hallerine girmek, dinlenilen müziğe göre ve kişinin geçmiş deneyimlerine göre farklılık göstererek, mümkün olmaktadır.

Şimdi müziğin beyin üzerindeki etkileri hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Müzik Bilişsel Yetenekleri Arttırır

Müzik aleti çalanlar ile herhangi bir enstrüman çalmayanlar üzerine Almanya’da bulunan Heidelberg Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, enstrüman çalanların çalmayanlara göre daha büyük ve hassas bir beyne sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Yine bu araştırmada fark edilen bir başka şey ise, özellikle profesyonel müzisyenlerin diğer insanlara göre sinir ağının daha sık ve birbirine daha iyi bağlanmış olmasıdır. Ayrıca müzisyenlerde beynin iki lobu arasında bulunan ve iki lob arasındaki iletişimi sağlayan lif yapısı da normal insanlara göre daha gelişmiştir. Bu da bu kişilerde beynin iki lobu arasındaki iletişimin çok daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Müzik Ruh Halini İyileştirir ve Stresi Azaltır

Ruh halinin iyi olmadığı anlarda iyimser ya da neşeli müzikleri dinlemenin ruh haline iyi geldiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Çünkü iyimser müzikler, beyinde salgılanan stres hormonunu azaltarak kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olurlar.

Bazı bilimsel araştırmalar, üzgün hissettirebilecek müziklerin de insanlar üzerinde aslında olumlu etkiler bırakabileceğini ifade etmektedir. Her ne kadar mantıklı gelmese de araştırmalarda müzikteki duygu, algılanan ve hissedilen duygu olarak ikiye bölünmüştür. Araştırmalar sonucunda, katılımcıların üzücü olarak algıladığı müzikleri dinlediklerinde bu müziklerin aslında üzülmekten ziyade katılımcıların beyinlerinde yüzleşme etkisi yarattığı anlaşılmıştır. Araştırmacılar bu sonucu, insanların üzücü müziği de kendi duygularıyla iletişime geçmek ve iyileşmek için kullanabildiği şeklinde yorumlamışlardır.

Müzik Yaratıcılığı ve Üretkenliği Arttırır

Müziğin üretkenlik üzerindeki etkisiyle ilgili bugüne kadar çok sayıda araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalardan çıkan temel sonuçlardan bazıları şöyledir:

  • Özellikle iş yerinde kendi müziklerini seçebilen çalışanların verimliliği artmaktadır.
  • Bilgisayar başında evlerinden çalışanlar için arka plan müziği dinlemek bu kişilerinin performansını yükseltmektedir.
  • Aşırı stresli işlerde çalışanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, müzik sayesinde bu insanların daha iyi performans gösterdiği ve müziğin stres seviyelerini azalttığı görülmüştür.
  • Son olarak sporcular üzerinde yapılan araştırmalarda, spor etkinliği öncesinde müzik dinlemenin de sporcu üzerindeki stresi azalttığı anlaşılmıştır.

Müzik Sosyalleşmeyi Arttırır

Müziğin insan üzerindeki ilginç bir etkisi de prososyal davranışlar üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır. Yani müzik diğer insanların faydasına olabilecek duyguların artmasına yardımcı olabilmektedir. Empati yapmak, nezaket ve yardımseverlik gibi duyguların müzikle birlikte güçlendiği görülmüştür. Müziğin insanlar üzerindeki bu etkisi, sadece yetişkin bireylerde değil aynı zamanda çocuklar üzerinde de görülmektedir.

Müzik Beyindeki Kimyasalların Seviyesini Arttırır

Müzik dinlenirken beyindeki sinir sinyallerinin uyarımı artar. Müziğin ruh haline olan etkileri beyindeki motivasyon ve mutluluktan sorumlu bir kimyasal olan dopamin seviyesini yükselterek gerçekleştirmektedir.

Yapılan bir araştırmada çok ilginç bir bilgiye ulaşılmıştır. Dijital platformlarda bir playlist oluştururken, bu liste karışık çalacak şekilde ayarlandığında beyindeki dopamin miktarını daha da arttırmak mümkün olmaktadır. Araştırmacılar bunun sebebinin, kişinin sevdiği herhangi bir şarkının beklenmedik olarak çalmasının kişi de daha fazla dopamin salgılanmasına neden olabileceği şeklinde açıklamaktadırlar.

Yapılan bir başka çalışmada özellikle bir müzik aleti çalmanın veya canlı müzik dinlemenin de beyindeki oksitosin seviyesini yükselttiği anlaşılmıştır. Oksitosin ise, insanlara güvenmeyi kolaylaştıran ve diğer insanlarla bağ kurmaya yardımcı olan bir kimyasaldır.

Müziğin beyin üzerindeki etkileri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görüldüğünden, özellikle bugünlerde, sevdiğiniz müzikleri sıkça dinlemeniz ruh halinize iyi gelecek ve daha güçlü hissetmenize katkı sağlayacaktır.

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.