Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karbonat İle Diş Temizliği

Bir araştırmaya göre insanların %7’lik kısmı dişlerinin sarı olduğunu düşündüğü için gülümsememektedir. İnsanlar gülümsemelerini dişlerin sararması yüzünden kısıtlıyor. Nedenini biliyorlar ki, diş sararması ağız ve dişlere verilen önemin az olmasıyla alakalıdır. Teknolojinin ilerlemesi ve diş hekimlerin çalışmaları sayesinde diş temizliği artık zor değil. Ama bu diş temizliği hem maddi hem de diş sorunlarını beraberinde getirdiği için insanlar evde diş temizliğin yollarına başvuruyor.  Evet, evde kendi istediğiniz temiz dişlere sahip olmak hiç de zor değil. Öncelikle diş temizliğine kadar gidilen nedenlere bakmak doğru olacaktır.

Dişlerimiz Neden Sararır?

Diş sararmaların en önemli etkeni elbette ki ağız ve diş bakımının gün içerisinde yetersiz kalmasıdır. Standart olarak, günlük iki kere dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması ve gerektiğinde gargara yapılarak ağızdaki zararlı bakterilerin uzaklaştırılması gerekiyor. Diş sararmaların ikinci nedeni ise, yediğimiz yiyecek, içtiğimiz içeceklere bağlıdır. Ağız ve diş hijyenine dikkat edilmediği takdirde dişler lekelenmeye ve sararmaya yol açacaktır. Asitli ve boyayıcı özelliği olan içeceklerin tüketilmesi diş minesine zararlı etkisi olduğu için dişlerin sararmasına ve lekelenmesine neden olur. Tütün ürünleri de tutucu maddeler içerdiği için dişlerin lekelenmesine neden olur. ayrıca, alınan ilaç ve antibiyotikler ağız ve diş sağlığına kötü etkilemektedir. Bunlara ek olarak genetiksel, doğuştan sarı dişlere sahip olan insanlar da vardır. bu genetik sorununu doğal çözümlerle değil de diş hekimlerin kontrolü altında beyazlatmak mümkündür.

Doğal Diş Temizliği Nasıl Yapılır? Karbonatlı Yöntemler Nelerdir?

calcium-carbonate-and-mtc-oil-tooth-paste

Dişleri temizlemek için en etkili madde karbonattır. Karbonat, ağız içi asitlerin nötralize edilmesine yardımcı olup dişlerinizi temiz tutacaktır. Karbonat ile diş temizliği evde uygulayabileceğiniz kadar kolaydır. İşte size evde uygulayabileceğiniz az maliyetli ve çok etkili yöntemler;

 • Gerekli malzemeler; bir çay kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım limondur. Bir tabağın içerisine bu gerekli malzemeleri karıştırıp, biraz köpürmesini sağlayınız ve diş fırçası yardımıyla bu karışımı dişlerinizi yumuşak dokunuşlarıyla fırçalayınız. Diş etlerine gelmemesi için özen gösteriniz çünkü zarar verebilir. Bir hafta zaman diliminde günde bir kere yapmanız diş temizliğiniz için yararlı olacaktır. Hassas dişlere sahip bireyler bu karışımı uygulamamaları daha uygundur. Hazır limon suyu kullanmanız tavsiye edilmiyor. Sizin için en sağlıklı yöntem taze sıkılmış limon suyudur. Bu yöntemi diş fırçası ile değil de bir pamuk yardımı veya parmaklarınız yardımı ile de dişlerinize sürebilirsiniz. Sonrasında temiz suyla ağzınızı yıkayın. Dişleriniz gözle görülür derecede temiz ve beyaz olacaktır. Bu yöntem dişleri genetiksel sarı olanlara etki etmez, sadece yiyecek ve içeceklerden dolayı sararan dişlere yararlı olacaktır.
 • Gerekli malzemeler; bir çay kaşığı karbonat tozu, bir çay kaşığı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı tuzdur. Bu malzemeleri bir fincanda karıştırın ve yukarıdaki gibi diş fırçasıyla bu karışımı dişlere sürünüz ve bol suyla yıkayınız. Bu karışımı, bir haftadan fazla uygulamanız önerilmez, diş etine zarar verebilir. Bu karışım diş çürümelerine, iltihaplanmaya ve diş eti rahatsızlıklarının iyileşmesine fazla kullanılmaması koşulu ile birebir çözümdür.
 • Gerekli malzemeler; yarım çay kaşığı karbonat tozu ve 10 adet çilektir. Çilekleri püre haline getiriniz ve karbonatla karıştırınız. Bu karışımı diş fırçasıyla dişlerinize sürünüz. Bu yöntemi ayda iki kere yapmanın yararını göreceksiniz.
 • Gerekli malzemeler; bir çay kaşığı ada çayı, bir çay kaşığı karbonat tozu ve bir çay kaşığı tarçındır. Bu malzemeleri bir fincanda karıştırarak diş fırçası yardımıyla dişlerinizi fırçalayınız. Bir hafta boyunca her gece yatmadan bu yöntemi uygularsanız, dişinizin hem temiz hem de beyaz olduğunu göreceksiniz.
 • Gerekli malzemeler; bir çay kaşığı karbonat tozu, bir çay kaşığı baldır. Karışımı macun haline getirinceye kadar karıştırın ve diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın.
 • Gerekli malzemeler; bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı adaçayı ve bir çay kaşığı tarçındır. Her gece bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın ve sonuçları sizi gülümsetsin.

Rahatça gülümseyebilmek için ve gönlünüzün de rahat olması için işte size kolay yöntemler. Ama  sadece karbonatla değil de birçok doğal yiyecek, içecek ve yağlarla dişlerinizi temizleyebilirsiniz.

Diş Temizleme ve Beyazlatmak İçin Diğer Doğal Yöntemler

gin-thermides

 • Sadece çilekle elde edeceğiniz püre yardımıyla dişleriniz pırıl pırıl olacaktır.
 •  Bir diğer doğal yöntem şudur; fırçanıza 2 damla gliserin ile dişlerinizi fırçalayın. Gliserin, bakteri öldürme özelliği ile dişlerinizi çürüklere karşı koruyacaktır.
 • Limon kabuğunun asitlik özelliği sayesinde dişlerinizin temiz ve beyaz görünmesini sağlayacaktır. Rende ile rendeleyip, suyunu çıkartana kadar ezip sonrasında dişlerinizi fırçalayın.
 • Fazla emek gerektirmeyecek en kolay yöntem ise, her yemekten sonra peynir yemenizdir. Peynirin süt proteini casein ve peynir altı suyu proteini içermesiyle dişleriniz her daim beyaz kalacaktır.
 • Muz kabuğu ile de diş temizlemek ve beyazlatmak en yaygın yöntemdir. Muz kabuğu ile dişlerinizi 15 dakika ovun ve ağzınızı temiz su ile yıkayın. Diğer kullanım yöntemi olarak muz kabuğunu rendeleyin ve diş macununa eklenerek fırçalayın. İstediğiniz sonucu göreceksiniz.
 • Göz sağlığı için yararı olduğunu bildiğimiz havuç, diş sağlığında da yararlıdır. İçerdiği lifleri sayesinde sarı dişleri beyazlatır.
 • Diğer doğal çözüm, portakal kabuğu, içerdiği kalsiyum ve c vitamini ile ağızdaki mikropların uzaklaşmasına, nefesin tazelenmesine ve diş temizliğine katkı sağlayacaktır. Portakal kabuğuyla her gece yatmadan dişlerinizi ovarak sizde bu fırsattan yararlanın.
 • Nane yaprağı sahip olduğu anti bakteriyel ve antiseptik özelliğiyle ağız temizliği, nefes tazeliği ve diş sağlığı için iyi bir yöntemdir. Gün içerisinde birkaç kez bu yaprağı çiğneyiniz ama yutmayınız.
 • Fesleğen de doğal çözümlerin arasındadır. Fesleğeni kurutup toz haline getirin ve diş macununa karıştırarak dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntem sayesinde dişleriniz en doğal temizliğe ve sağlığa sahip olacaktır.
 • Lifli sebzeler, ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmazlarındandır. Bu lifli sebzeler elma, salatalık, brokoli ve havucun temizleyici etkisi vardır. Bu sebzelerle dişleriniz doğal haliyle beyaz olacaktır

istock_000011655444xlarge-web

Karbonatın temizleyici ve beyazlatıcı etkisi yadsınamaz derecede büyüktür. Yalnız bir sorun var ki, karbonatın yararının yanında zararları da vardır. Kısa süreli etkili çözüm olabilir bunun yanında dişlerinizin ömrünü kısaltır. En ihtiyacınız olduğu zamanda dişlerinizi kaybetme ihtimalini arttırırsınız. O yüzden, karbonatı, diş temizliği için sık sık kullanmayın; karbonat diş minesine kalıcı hasar verir.

Aslında sonuçlara bakmak yerine nedenlerinde sorun aramalıyız.  Neden dişlerimiz sararıyor, ne içiyorum ve ne yiyorum? Bu sorularla eminim cevaba ulaşırız. Sağlığımıza yararı için, zararlı yiyecekler yerine doğanın bize sunduğu doğal yiyeceklerle beslensek, eminim ki sağlığımız da yerinde olur dişlerimiz de temiz olur. Böyle düşünerek yol kat edersek bu dişlerin sararması veya temiz olmamasının cevabını açıkça görebiliriz. Birçok yöntemlerle sayfa renklendirildi ama bunları lütfen sürekli kullanmayın ve sağlığınıza önem verin, bağımlılık özelliğine sahip zehirli içecek ve yiyeceklerden uzak durun ve hayatınızı doya doya, sağlıklı, mutlu, huzurlu, sevdiklerinizle yaşayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.