Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karbonat İle Hazırlanan Doğal Tedaviler

Günümüzde birçok rahatsızlık olabiliyor fakat her zaman bu rahatsızlıklar için bir tedavi yöntemi de var. Hasta olduğumuzda ilk olarak doktora gideriz. Doktorun verdiği ilaçları kullanır ve iyileşiriz, fakat bazı durumlarda sadece Tıbbi tedaviler değil doğal tedaviler de hastalıkların iyileşmesinde olumlu etkilere sahiptir. Doğal tedavilerde kullanılan bir yöntem de karbonattır. Biz de bu yazımızda karbonat ile hazırlanan doğal tedavileri anlatacağız.

Karbonat ile hazırlanan doğal tedavilere geçmeden önce karbonatın faydalarına bir bakalım.

Karbonatın Faydaları

Karbonatın bilinen birçok faydası vardır, bu yüzden de doğal tedavilerle sıkça kullanılır. Genel olarak bakıldığında karbonatın faydaları şu şekildedir:

 • Karbonatlı su, kansere karşı iyi gelmektedir ve mantarların yok olmasını sağlar.
 • Karbonatlı su lösemiye iyi gelmektedir.
 • Çikolata kistine ve bazı tümör çeşitlerine de iyi gelmektedir.
 • Mide kanserine de karşı bir ilaç etkisi göstermektedir.
 • Boğaz ağrısına karşı da karbonatlı su kullanıldığında olumlu sonuçlar görülmektedir.
 • Karbonatlı su egzamaya, topuk yaralarına iyi gelir ve bu hastalıkların etkilerini yok eder.
 • Kireçlenme ve reflüye de karşı karbonatlı su tüketilmektedir.
 • Böbrek sorunlarının tedavisinde de karbonat kullanılır.
 • Panik atak ve baş ağrısı gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır.
 • Bademcik iltihabının iyileştirilmesinde ve zona hastalığında da karbonat tüketilir.

Karbonatın bilinen çok çeşitli yararları vardır. Yukarıdaki faydalarına ek olarak ciltteki lekelenmelerde, mide ekşimesinde, gaz problemlerinde, ayak kokusunun tedavisinde ve saçların kepeklenmesinde de karbonat kullanılabilir. Ayrıca, karbonat iştahı da açmaktadır. Midelerinden ve bağırsaklarındaki sorunlardan şikâyetçi olanların da karbonat kullanması gerektiği bilinmektedir. Karbonat, bir miktar kullanıldığında ülserin kanamasına neden olduğu için ülseri olan kişilerin karbonattan uzak durması gerekmektedir.

İnsanlar, bu yararları bildiği sürece hastalıkların tedavisinde karbonatı daha fazla kullanmaya başlamaktadır. Karbonat ile hazırlanan doğal tedaviler birçok insanın belki de hayatını daha da kolaylaştırmaktadır. Şimdide de karbonat ile hazırlanan doğal tedavilere bakalım.

1. Diş Eti Hastalıklarında Karbonat Kullanımı

Diş eti, her bireyin her gün karşılaşabileceği bir diş problemidir. Bazen diş eti problemleri için doktora gidilse de buna ek olarak doğal tedavilere de başvurulur. Karbonat ile hazırlanan doğal tedavilerden birisi de diş eti problemleri için hazırlanmaktadır. Dişlerinizi fırçaladığınızda diş etleriniz kanayabilir ve bu da insanı kötü etkilemektedir. Diş eti iltihabı için doktora gidilip çeşitli ilaçlar kullanılsa da doğal tedaviler de göz ardı edilmemelidir. Diş eti iltihaplanmalarında kullanılan doğal yöntemlerden en bilineni karbonat kullanmaktır. Bunun için birazcık gargara ile gargara yaparsanız ya da dişinizi karbonat ile fırçalarsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Diş eti iltihaplarının oluşumunu azaltmak ya da önlemek için çiğ sebze yemek önemlidir. Ayrıca buna ek olarak Kalsiyum ve C vitamini alımı da önemsenmelidir.

2. Gut Hastalığında Karbonat Kullanımı

Karbonat ile hazırlanan doğal tedavilerden birisi de gut hastalığıdır. Dünya üzerinde gut hastalığına sahip olan belki de binlerce kişi vardır. Gut hastalığından kaynaklanan ağrıyı geçirebilmek için ağrı kesici kullanılsa da bu ağrıyı sadece bir süreliğine geçirmektedir. Ağrı kesici kullanımının yanında doğal yöntemlerle gut hastalığını tedavi etmek mümkündür. Gut hastalığının ortaya çıkmasının nedeni, vücuttan düzgün bir şekilde atılmayan ürik asittir. Karbonat tedavisi ile bu ürik asit seviye nötrlenir ve ağrılarda da önemli derecede azalma görülür.

Karbonat ile yaptığınız karışımı her gün sabah, öğle ve akşam içerek gut hastalığından kaynaklanan ağrıdan kurtulabilirsiniz. Karbonat, ürik asidin çözülebilirliğini de artırdığından, vücuttan ürik asidin atılımını da kolaylaştırılır. Ayrıca böbrek taşı oluşma riskini de azaltır.

3. Dişleri Beyazlatmada Karbonat Kullanımı

Karbonat ile hazırlanan doğal tedavilerden birisi de dişleri beyazlatmak için kullanılmaktadır. Fakat karbonat kullanımı sırasında bazı şeylere dikkat edilmelidir. Karbonatın çok kullanımı diş minesine zarar verdiğinden aşırıya kaçınılmamalıdır. Haftada bir ya da iki defa karbonat ile hazırlayacağınız karışımı uygulayabilirsiniz.

Dişlerin sararmasının nedeni de bilinmelidir. Nedenlerini öğrenince bu davranışlarınızı azaltır ve üstüne de karbonatla tedavi yöntemini kullanırsanız dişlerinizi kısa sürede eski beyazlığında döndürebilirsiniz. Dişlerin sararmasının ve diş üzerinde lekeler oluşmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Sigara içmek
 • Çay ve kahve tüketimi
 • Gıda boyası katkılı yiyecekler
 • Ağız sağlığına dikkat etmemek
 • Raşitizm
 • Yaşlılık

Dişlerde sararmanın nedeni, bu yukarıdaki durumlardan dolayı diş minesinin aşınmasıdır. Dişlerinizi beyazlatmak için hazırlayacağınız karışım için ilk olarak yarım bardak su hazırlayın. İçine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyerek iyice karıştırın. Karışım ile ağzınızı belirli zamanlarda ve günde iki ya da üç kere çalkalayın. Karbonat ile hazırlanan bu doğal tedavi sayesinde hem dişlerinizin beyazlayacak hem de kötü ağız kokusundan kurtulacaksınız.

4. Akne Tedavisinde Karbonat Kullanımı

Karbonat, diğer birçok hastalık gibi akne tedavisinde de kullanılmaktadır. Akne, cilt problemlerinin en başında gelmektedir ve bu durumdan muztariptir. Akne sıkıntısı en çok ergenlik döneminde görülmektedir. Akne oluşumuna genetik sebepler gibi çevresel faktörler de etki eder. Beslenme şekli, çevre koşulları da akne oluşumunu tetikleyebilir.

Karbonat, akne tedavileri konusunda en başta gelmektedir. Doğal olduğu için kullanımı ve yapımı da kolaydır. Şimdi akne için kullanabileceğiniz karbonat ile hazırlanan doğal tedavileri anlatalım.

Birinci işlem olarak yüzünüzü, normal bir sabunla iyice yıkayın ve temizleyin. Sonra, bir kâsede iki kaşık karbonatı az miktarda su ile karıştırın ve macun ya da krem kıvamına getirin. Yaptığınız bu karbonat karışımını, sivilceli olan bölgelerin üzerine uygulayın ve cilde yeterince işlemesi için elinizle yayın. Birkaç dakika karışımı beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Karışımı yüzünüzde ya da vücudunuzda uzun süreli durdurmanız kuruluğa ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

5. Sinüzit Tedavisinde Karbonat Kullanımı

Sinüzit hastalığının tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden birisi de karbonat ile hazırlanmaktadır.

Sinüzit, burun etrafında, gözün iç kısmında ve burnun arkasındaki sinüslerin iltihap ile dolması ile oluşan bir hastalıktır. Sinüs boşluklarındaki mukoza tabakasının enfeksiyonlanması ile bu hastalık meydana gelir. İki çeşit sinüzit vardır: Akuz ve Kronik sinüzit. Sinüzit hastalığı için doktora gidebileceğiniz gibi doğal tedavilere de başvurabilirsiniz.

Sinüzit, hastalığının tedavisinde kullanılan en doğal yöntemlerden birisi tuzlu sudur. Tuz burundaki hava geçirgenliğini artırdığından nefes almayı kolaylaştırır. Bu karışımın içindekiler şu şekildedir:

 • Karbonat
 • Tuz
 • Su

Bu üç maddeyi bir bardakta ya da kapta iyice karıştırın. Karışımı sabah ve akşam burnunuza çekerek uygulayın. Bu sayede sinüs yollarınız temizlenecek ve nefes alırken rahatlamanız sağlanacaktır.

Güzellikten Temizliğe Karbonatın 26 Farklı Kullanım Şekli

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.