Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karbonatın Ayaklarınıza Faydası

Sodyum bikarbonat, soda ya da kısaca hepimizin karbonat olarak bildiği bu beyaz bileşik kabartma tozu olarak kullanılan sodyum tuzlarından bir tanesidir. Bu yüzden karbonat deyince önce aklımıza hamur işleri gelir. Karbonatla diş beyazlatmak da yine yaygın olarak bilinen kullanım şekillerinden bir diğeridir.

Karbonatın pek bilinmeyen kullanım alanlarından biriyle daha tanıştıralım sizi öyleyse. Kışı tamamen geride bıraktığımız bu günlerde açık ayakkabı ve sandaletlere ‘merhaba’ demişken, güzelliğimize gölge düşürecek topuk çatlaklarına ve ayakta oluşan nasırlara tahammülünüz yoktur. Ayaklarınızı gizlemek için çoraplara, kapalı ayakkabılara sığınmak zorunda değilsiniz. İşte tam da bu noktada en büyük yardımcımız karbonat olacak. Yani güzellik salonlara yüksek miktarlarda para ödeme devri artık geride kaldı. Sözü fazla uzatmadan, bu çok ekonomik güzellik ipucu için ihtiyacımız olan malzemelere bir göz atalım.

Malzemeler

Malzemeler

4-5 litre sıcak su (ayaklarınızı yakmasın)

2 yemek kaşığı karbonat

Yumuşak ovma süngeri, fırça ya da ponza taşı

Nemlendirici krem

Lavanta yağı (isteğe bağlı)

Uygulanışı

Uygulanışı

Ayaklarınızı koyabileceğiniz bir kaba döktüğünüz sıcak suya karbonatı ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Kendinizi biraz şımartmak için spa tadında bir uygulama isterseniz birkaç damla lavanta yağını da suya ekleyin. Bu hem ayaklarınızın güzel kokmasına hem de daha fazla rahatlamasına yardımcı olacaktır. Şimdi sıra geldi ayaklarınızı suya daldırmaya. Derginizi elinize alın, arkanıza yaslanın ve bu şekilde 15-20 dakika kadar bekleyin. Ayaklarınızın yumuşamaya başladığını hissettiğinizde sünger ya da ponza taşı ile ayağınızda sertleşen bölgeleri ovalayın. Daha sonra ayaklarınızı nazikçe kurulayıp yoğun nemlendirici özelliği olan bir krem uygulayın. Eğer ayaklarınızın neme çok ihtiyacı varsa bebek yağı ya da hindistan cevizi yağı da etkili alternatiflerdir. Ayaklarınızı nemlendirdikten sonra daha yoğun bir etki için çorap giymeden önce topuk kısımlarını streç filmle kapatabilirsiniz. Böylece nemlendiricinin direkt pamuklu çorap tarafından emilmesini engellemiş olursunuz. Bu uygulamayı uyumadan önce yapmanız daha uygun olur. Sabah uyandığınızda streç film ve çoraplarınızı çıkarıp pamuk gibi yumuşacık ayaklarınıza dokunabilirsiniz.

Özellikle yorgun bir günün ardından ihtiyacınız olan bu bakımı, topuk çatlamalarının önüne geçmek ya da sadece ayaklarınızı nemlendirmek için de uygulayabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına göre haftada 2 kez uygulayıp, ayaklarınız toparlandıktan sonra yaz boyunca ayda birkaç kez uygulayama devam edebilirsiniz. Bu rahatlatıcı bakım için ayaklarınızdaki her bir sinir hücresi size teşekkür edecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.