Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Genelde karbonatın faydaları denildiğinde sadece hamur işlerinde kullanıldığı akıllara gelir. Ancak bunun yanında karbonatın oldukça yan etkisi bulunmaktadır. Doğal bir üründür ve suda çözünebildiğinden dolayı çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanları ise kozmetik ve sağlık sektörleridir. Bilinen genel adı karbonik bazik tuz olup magnezyum, amonyum, baryum, sodyum ve kalsiyum gibi çeşitleri bulunur.

Ayrıca yeterli miktarda kalsiyum alamayan kişilere de kalsiyum karbonat tabletleri tavsiye edilir. Kalsiyumda sağlıklı kemikler, kaslar, sinir sistemi, kalp için ve de vücudun gelişmesi için oldukça önemlidir. Kalsiyum karbonat tabletleri antiasit olarak kullanılmakta ve mide yanması, sindirim sorunları ve mide bulantısı gibi durumlarda iyileştirici etkisi ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kalsiyum karbonatı reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edebilirsiniz.

Karbonatın faydaları da bunlarla kısıtlı değildir. Ayrıca terleme sorunları, cilt problemleri, mide yanması, sindirim sorunu, mide ekşimesi ve kusma gibi rahatsızlık verici durumlara karşı da oldukça etkilidir. Bizde siz değerli okurlarımıza yazının devamında karbonatın faydalı olduğu durumları çok daha ayrıntılı bir şekilde maddeler halinde anlatacağız.

1. Terleme

Sıcak yaz günlerinde en büyük dertlerimizden biri olan terleme sorununu çözmek için karbonatın oldukça etkili faydaları vardır. Vücuttaki terlemeyi azaltır. Bu işlemi de tamamen doğal yollardan yapar. Normal insanlara göre daha fazla terleyen kişiler için ideal bir madde olan karbonat ayrıca ucuz olması sebebiyle de cazip bir seçenek olma durumunu korumaktadır. Koku giderici olarak kullanılan deodorantların kullanımına da gerek kalmadan, karbonatı sirke ile karıştırıp koltuk altınıza sürerek ter kokusu oluşmasını engelleyebilirsiniz.

2.Cilt

kuru-cilt-bakimi

Ayrıca cildiniz içinde oldukça faydalı özellikleri vardır. Pratik bir karışım hazırlayarak cildinizi pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirebilirsiniz. Karbonatı su ile karıştırıp cildinize masaj yaptığınızda, hem cildinizin yumuşadığını hem de giderek daha da pürüzsüz bir hale geleceğini göreceksiniz. Ayrıca cildinizi nemlendirerek ilerleyen zamanlarda herhangi bir cilt problemi ile karşılaşmamanızı sağlayacaktır. Ancak masaj işlemi bittikten sonra masaj yapılan bölgeyi çok iyi durlamanız gerekir. Bu kullanımı yine aynı şekilde günlük yüz temizleme kreminizin içerisine koyarak da yapabilirsiniz. Çok daha parlak ve ve canlı bir cilt yapısı için oldukça faydalı etkiler göreceksiniz.

Ayrıca karbonat sivilce tedavisinde ve diğer cilt problemlerinde yaygın olarak kullanılır. Ergenlik dönemi olarak bilinen blu çağına giren kız ve erkeklerde artan hormon miktarı ile sivilcelenme miktarı artar. Sivilce ve akne tedavisinde pahalı ilaçlar almak yerine doğal ve cazip bir seçenek olarak bal ve karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze sürüp yaklaşık bir 15 dk bekledikten sonra yıkayıp, durlayabilirsiniz. Sürekli kullanımlarda bu saymış olduğumuz cilt problemlerinin azaldığını fark edeceksiniz.

3.Güneş Yanığı

Yaz geldiğinde bronzlaşmak amacı ile plajlarda yanarız. Uzun süre güneşe maruz kalıp yandıktan sonra meydana gelen acıları eminim ki herkes tatmıştır. Meydana gelen güneş yanıklarında ki acıyı dindirme de karbonatın oldukça önemli işlevleri vardır. Duş alırken bir fincan kadar karbonatı vücudunuzun yanık yerlerinde gezdirin. Sonrasında durulayın. Böylece güneş yanıklarınızın giderek daha acısız hale geldiğini göreceksiniz.

4.Diş Sağlığı

11estetik_clip_image002

Karbonatın bir diğer faydası da diş sağlığı üzerinedir. Diş ve diş etleri için inanılmaz faydalı etkiler gösterebilir. Bu yararından faydalanabilmek için çok basit bir karışıma ihtiyacınız olacak. Karbonatı bir parça deniz suyu ile yaklaşık yarım saat karıştırın. İyice çözülmesini sağlayın. Yapmış olduğunuz bu karışımı diş ve diş etlerinize masaj yapmak sureti ile sürünüz. Sadece dış kısmına değil, aynı zamanda iç kısmına da sürebilirsiniz. Sürdükten sonra yaklaşık bir 15-20 dakika bekleyiniz ve ağzınızı çalkalayınız. Dişlerinizin daha beyaz ve diş etlerinizin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Bu durumu da bakterileri öldürerek gerçekleştirir.

Karbonatın diğer faydaları ise enerji verici ve ülser hastalığına olan yararlı etkileri olarak göze çarpar. Vücuda enerji depolayan karbonat, performans arttırıcı bir etki gösterir. Hatta bazı yarışlarda doping olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar kimyasal madde de olsa az miktarlarda yemeklerinize ilave ederek enerji verici özelliğinden faydalanarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bir diğer etkisi de mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısının şiddetini azaltmasıdır.

Böylelikle karbonatın tüketiminin faydaları hakkında birtakım ayrıntılı bilgileri sizler ile paylaşmış olduk. Şimdi de fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkileri inceleyeceğiz.

Fazla Karbonat Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Karbonatın normal miktarlarda tüketilmesi durumunda yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi pek çok fayda vardır. Ancak her besinde olduğu gibi karbonatın da fazla tüketilmesi durumunda çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkilerin başında diş için kullanılan zararı gelmektedir. Bu kullanımın aşırı miktarlarda kullanılması diş minelerine zarar verecektir. Yine aynı şekilde düşük dozajlarda akne ve sivilceler için de kullanılmalıdır. Fazla kullanılması cildinizin tahriş olmasına sebebiyet verir. Ayrıca kalp ve mide rahatsızlıklarına sebep olmaması için su ile karıştırılarak içilmesi genelde tüketilmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Son olarak da alerji durumundan bahsedeceğim. Bazı kişilerde olabilecek karbonata karşı alerji durumlarında kullanımının derhal bırakılması ve hemen bir doktora danışılması gerekir. Böylece tüketim kriterleri doktorunuz tarafından belirlenmiş olur.

Saymış olduğumuz bu yan etkiler sadece bilinçsiz bir şekilde yapılan aşırı tüketimlerde ve bazı insanların zayıf bir metabolizmaya sahip olmasından dolayı meydana gelirler. Her ihtimale karşı tüm önlemleri alarak karbonat tüketimine devam edilmesi gerekir. Böylece yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız vermiş olduğumuz bu yararlı bilgiler karbonatın yararlarını anlatmada faydalı olmuştur.

Karbonatın Besin Değerleri

 • Karbonhidrat (g): 0 0
 • Protein (g): 0 0
 • Yağ (g): 0 0
 • Lif (g): 0 0
 • Kolesterol (mg): 0 0
 • Sodyum (mg): 2737600 27376
 • Potasyum (mg): 0 0
 • Kalsiyum: 0 0
 • Vitamin A: 0 0
 • Vitamin C: 0 0
 • Demir: 0 0


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.