Karbonat ya da kimyadaki adı ile sodyum bikarbonat, genellikle asit reflünün neden olduğu tahrişlerin giderilmesine yardımcı olmakta ve mide rahatlatıcı ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Aslında sodyum bikarbonat antiasit adı verilen ilaç sınıfına ait bir kimyasaldır. Mide asidinin nötralize olmasını sağlayan ve asit emilimi sağlayan antiasitler ise, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi mide sorunlarına iyi gelmektedir. Hatta sodyum bikarbonat, vücudun asit-baz dengesini düzenleyici olarak, sağlık görevlileri tarafından enjekte şeklinde uygulanmaktadır.

Karbonatın Diğer Kullanım Alanları

Karbonat yani sodyum bikarbonat, onay etiketine sahip değildir fakat bir sağlık uzmanı tarafından reçete edilebilmektedir. Bu durumda karbonat, sadece aşağıda belirtilen durumların tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır;

 • İdrardaki asit miktarının azaltılmasını sağlamaktadır. Böylece böbreklerde biriken ürik asidin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Gut hastalığını önlemektedir.
 • Böbrek taşı oluşumunu engellemektedir.
 • Asidoz gibi, böbrek hastalıklarına neden olan metabolik problemlerin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Karbonat Kullanımı İçin Güvenli Doz Nedir?

Karbonat; toz, tablet ya da enjektör şeklinde satın alınabilmektedir. Tabletleri 325 miligram (mg) şeklindedir ve 650 miligramlık kullanımı sert olacaktır. Yemekten önce alınan karbonat, en fazla 20 ya da 30 dakika boyunca rahatlama sağlayabilmektedir. Yemeklerle birlikte alınan karbonatın etkisi ise 2 saat kadar sürmektedir. Fakat eğer bu belirtilen dozların üzerinde karbonat alımı gerçekleşirse, zehirlenme riski oldukça fazla artacaktır. Böyle bir durumda derhal doktora gidilmelidir.

Karbonatın Zararları Nelerdir?

Karbonat uzun vadeli ya da aşırı dozda kullanıldığında birtakım tehlikeli durumlar ortaya çıkmaktadır. Buna göre karbonatın zararları şu şekildedir;

1.Potasyum Seviyesinde Azalma

potassium-health

Karbonat, özellikle de vücutlarında potasyum miktarı düşük olan bazı insanlarda, potasyum düzeyinin daha da düşmesine neden olabilmektedir. Vücutta potasyum miktarı düştüğünde ise, şaşkınlık ve sersemleme, halsizlik, dayanıksızlık, uyuşma ya da karıncalanma hissi, kas krampları, kabızlık, kusma ve hızlı kalp atışları gibi semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Çok fazla düşmüş potasyum seviyesi ise, düzensiz kalp ritimleri yaşanmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda, tıbbi bir gözetim olmaksızın potasyum takviyesi alınması tavsiye edilmemektedir. Çünkü, potasyum seviyesinin yükselmesi kalp komplikasyonlarına sebep olabilmektedir.

2.Karbonat Yüklemesinin Etkileri

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bazı sporcular, yarışmalardan önce, soda yüklemesi olarak bilinen karbonat yüklemesi yapmaktadırlar. Bir teoriye göre karbonat yüklemesi yorgunluğu geciktirici etki göstermektedir. Anaerobik enerji üretimi (oksijensiz hücre solunumu), özellikle de kısa hamleli dayanıklılık için gereklidir. Çünkü, karbonat bir alkalindir (bazik) ve böylece kan asitliğini düşürmektedir. Bundan dolayı da kaslardaki asit değerleri düşmektedir. Sodyum yükleme uygulamasının faydaları üzerine yapılan araştırma sonuçları çelişkilidir ve bazı sporcularda birtakım yan etkilere neden olmaktadır. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre ise soda yüklemesi kesinlikle tehlikeli bir uygulamadır. Yan etkileri de; ishal, kusma, kas krampları, kas yorgunluğu ve hatta felç şeklinde gelişebilmektedir.

3.Alerjik Reaksiyon

Alerjiye Ne İyi Gelir?

Nadiren de olsa karbonat bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Buna göre karbonat alerjisi sonucu gelişen semptomlar, kurdeşen, kaşıntı, hırıltı, nefes almada güçlük, öksürük, göğüs sıkışması, boğaz kapanması, ateş, yüz ya da dudaklarda şişme, cilt renginde maviye dönüşüm ve felç şeklinde gelişebilmektedir. Karbonatın alerjik reaksiyonları bu şekilde tehlikeli boyutlarda olabildiği için, tıbbi yardım alınması gereklidir.

4.Hamilelik

pregnant-woman

Karbonatın anne karnındaki bebek ya da cenin üzerindeki zararlı etkileri bilinmediği için, hamilelerin karbonat kullanması uygun değildir. Eğer hamilelik söz konusu ise ya da hamilelik planları varsa, doktora danışılmadan karbonat kullanılması zararlı olacaktır. Aynı şekilde, emziren kadınlar içinde karbonat kullanımı uygun değildir.

5.Bazı Sağlık Sorunları

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Sodyum bikarbonat, özellikle de doktorun uygun gördüğü dozlardan fazla kullanıldığında birtakım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sağlık sorunları şu şekildedir;

 • Böbrek problemleri
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Alerjiler

6.Diğer Zararlı Etkileri

Heart Attack

Eğer, anormal seviyelerde, sodyum, potasyum, kalsiyum ya da klor söz konusu ise, doktor karbonat kullanılmasını uygun bulmayacaktır. Ya da vücuttaki pH seviyesi normalden daha yüksek ise ki bu duruma alkaloz  adı verilmektedir, karbonat tüketimi yapılması sağlıklı olmayacaktır. Yüksek tansiyon ve kalp hastalarının da karbonat tüketmesi zararlı olabilmektedir. Öte yandan, yüksek oranda kalsiyum içeren gıdalar (süt, peynir veya yoğurt gibi) ya da kalsiyum takviyeleri ile birlikte karbonat tüketilmesi de son derece zararlıdır.

7.İçecekler İle Etkileşim

grapefruit-juice

Karbonatın bazı içecekler ile etkileşime girmesi, karbonatın zararlı etki göstermesine neden olabilmektedir. Buna göre, karbonat ile birlikte içilmemesi gereken içecekler, alkollü içecekler ve greyfurt suyudur. Çünkü greyfurt suyu hem asit içermektedir. Karbonat ise, asidin nötralize olmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı greyfurt, karbonatın olumlu etkilerini azaltabilmektedir.

8.İlaçla Etkileşimleri

u_24-06-2015-010710antibiyotik-ilac

Sodyum bikarbonatın etkileşime girebildiği ilaçlar, reçeteli ya da reçetesiz ilaçlardan oluşabilmektedir. Bu ilaçlar, vitaminler, protein tozları, bitkisel ya da alternatif ilaçlar olabileceği gibi, yasal olmayan haplar ve diğer takviye gıdalardan meydana gelmektedir.

Karbonat ile etkileşime giren ilaçlar şu şekildedir ve kesinlikle karbonatla birlikte kullanılmamalıdırlar;

 • Aspirin
 • Demir sülfat ya da demirli sülfat ilaçlar
 • Takrolimus (bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlardır ve genellikle organ nakli sonrasında hastaya verilmektedir)
 • Alprazolam (kaygı ve endişe gidericidir, panik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır)
 • Kalsiyum içeren ilaçlar
 • Enfeksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılan fosinopril bazlı ilaçlar
 • Lityum içeren ilaçlar (psikolojik tedavilerde özellikle de bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür)
 • Anti-iltihap ilaçlar (Naproxen ve Aleve gibi ilaçlar)
 • Uyku ilaçları
 • Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Amfetamin (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluklar da dahil birçok bozukluğun tedavisinde kullanılan ve iştah kesici olarak da kullanılan bir ilaçtır)
 • Benzfetamin (Didrex gibi ilaçlardır ve amfetaminlerden üretilmişlerdir)
 • Dekstroamfetamin (Dexedrine)
 • Lisdexamfetamine (Vyvanse)
 • Metamfetamin içeren ilaçlar özellikle de Desoxyn
 • Metenamin içeren ilaçlar özellikle de Urex