Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karın Bölgesinde Aşırı Şişkinlik Nasıl Geçer?

Karın bölgesinde şişlik her insanda zaman zaman ortaya çıkabilir. Bu şişkinlik ileri derecede hazımsızlığa yol açabilir. Her insanın hayatında en az bir kere karşılaştığı karın bölgesinde şişkinlik, farklı sebeplerden dolayı oluşabilir. Karın şişkinliğini geçirebilmek için öncelikle bu sebeplerin neler olduğunu öğrenmek gerekir. Bu yazımızda öncelikle karında aşırı şişkinliğin nedenlerini ardından nasıl geçeceğini anlatacağız.

Karın Bölgesinde Aşırı Şişkinlik Neden Olur?

weweq

1. Kabızlık

Genelde 3 günden uzun süren kabızlık, tuvalete çıkamama probleminin beraberinde karın şişliği ve vücudun ödem tutması doğal bir durumdur. Bağırsakların doluluğu nedeniyle karın bölgesine yansır ve kişi genelde karnın alt bölümü olmak üzere bazı durumlarda tamamında şişlik görülebilir. Kabızlık; az su tüketimi, lifli besinleri tüketmemek, sürekli düzensiz ve kuru beslenme, hareketsizlik ve stres gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

2. Hormonal Değişiklikler ve Regl Dönemi

Bu dönem nedeniyle karın bölgesinde aşırı şişlik oluşabilir. Bunun nedeni ise vücutta hormonal değişilikler sırasında ödem oluşma ihtimalidir. Regl döneminde oluşan şişkinliğin ortaya çıkma nedenleri genellikle şunlardır; aşırı tatlı tüketimi, yanlış karbonhidrat tüketmek, yetersiz sıvı tüketmek ve çok yağlı besinleri sürekli olarak tüketmek.

3. Gaz Problemi

Bazı sindirim hastalıkları; yemek yerken yapılan hatalar, düzensiz ve dengesiz beslenmeniz sonucunda karın bölgesinde gaz problemleri görülebilir. Gaz oluşumunun en büyük nedeni çok hızlı yemek yemek, asitli içecekler çok tüketmek ve reflü ya da gastrit gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarıdır. Reflü rahatısızlığının oluşum nedeni ise mide yemek borusu kapağının mide asidi nedeniyle tahrip olarak görevini tam olarak yerine getirememesi durumunda meydana gelir.

4. Laktoz İntoleransı

Bu durum insanda doğum sırasında olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bu sindirim sistemi rahatsızlığının nedeni süt içerisinde bulunan laktoza karşı hassasiyet olarak adlandırılabilir. Süt içilmesi durumunda midede inanılmaz bir şişlik meydana gelecektir.

5. Bazı Gazlı Meyveler

Karpuz, armut, elma gibi meyveler içerisindeki meyve şekeri yani fruktoz nedeniyle karın bölgesinde şişkinliğe neden olabilir. Kuru baklagiller; fasulye ve nohut gibi yiyecekler yoğun miktarda gaz yapıcı gıdalardır. Bu gıdaların tüketiminin ardından midede şişkinlik ve hazımsızlık hissi ortaya çıkabilir. Bu gazın oluşumu, baklagillerin midede sindirilirken yoğun miktarda gaz salınımı yapmasından kaynaklanır.

6. Ülser

Ülser gibi akciğer, böbrek ya da kalp hastalıkları karında yoğun şişkinliğe ve mide içi iltihaba neden olabilir. Bu rahatsızlıklar çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden belirtiler baş gösterdiği anda en yakın hastahaneye gitmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

7. Çölyak Hastalığı

Karında aşırı derece şişkinlik, kusma, tuvalet ihtiyacının artması gibi belirtilere sahiptir.

8. Menopoz

Menopoza yeni giren kadınlarda hormonların değişiminden kaynaklanan karın şişkinliği oluşabilir.

Karın Bölgesinde Aşırı Şişkinliğin Tedavisi Nasıl Yapılır?

wqe

  • Kabızlık tedavisi için en önemli faktör düzenli beslenmek olacaktır. Her gün çorba tüketmelisiniz. Kuru beslenmekten kaçınmalı, salata gibi hazmı kolay besinler tercih etmelisiniz.
  • Hormonal değişiklikler sonucunda meydana gelen şişkinlik regl sonrasında normale dönecektir.
  • Gaz problemi, gaz eğer çok şiddeti olmuyor ise bir adet soda şişkinliğe çare olacaktır. Ancak çok şiddetli ve ağrılı bir gaz rahatsızlığı geçiriyorsanız bir doktora görünerek hazımsızlık ilaçları alabilirsiniz.
  • Laktoz intoleransı nedeniyle oluşan şişliğin inmesi için tek gereken tedavi zamana bırakmak olacaktır. 1 ile 2 gün arasında karın bölgesinde şişlik düzelecektir. Bu durum ile karşılaşmamak için süt tüketimine uzun zaman ara vermemelisiniz. Düzenli olarak süt tüketimi gaz oluşumunun önüne geçecektir.
  • Gazlı meyvelerin açtığı şişkinliğin tedavisi için yapmanız gereken şişkinliği tetikleyen gıdaları tespit etmek için bir gıda günlüğü tutun. Bu gıdalardan uzak durmak şişkinlik ve sindirim bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Diğer sindirim organları rahatsızlıklarına yine doktorlar karar verecektir. Bu tip hastalıklar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
  • Çölyak hastalığı tedavisi, bu hastalığın asıl nedeni glüten olduğundan glüten tüketimin keserek hastalığın tekrar ortaya çıkmasının önüne geçilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.