Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karında Hareketlilik Hissi Neden Olur?

Vücudumuzda zaman zaman bazı durumlardan kaynaklı problemler meydana gelebilir. Bunlardan kimisi geçici olup önemsiz nedenler yüzünden olabilirken kimisi ise oldukça önem arz eder ve dikkat edilmesi gerekir. Bu durumlar arasında en çok görülenlerden bir tanesi de karın bölgesinde meydana gelen hareketlenme hisleridir. Hisler genellikle başta önemsiz olarak gözükebilir, ancak bazı durumlarda altında önemli bir problem yatabilir. Bu nedenle önemsiz olarak görülmeyip, dikkate alınması önemlidir.

Karın bölgesinde hareketlenmeye sebep olabilecek bazı durumlar mevcuttur ve bu durumlarda uygulanabilecek olan bazı tedavi yöntemleri bulunur. Sizlere bu yazımızda karında hareketlenmeye sebep olan nedenlerden ve nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Karında Hareketlenme Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1

1. Bağırsak Problemleri

Karında hareketlenme gerçekleşmesi genellikle bağırsaklarda meydana gelen düzensizliğe bağlıdır. Çoğu zaman bağırsaklardaki faaliyetler istenildiği gibi gitmez ve birtakım problemler ortaya çıkar. Bu problemler genel olarak kendini ishal, kabızlık ve tuvaletin gelmeme hissi gibi durumlarla gösterir. Bu durumların meydana gelmesinden sonra karında birtakım hareketlenmeler hissederiz ve bu hareketlenmeler neticesinde huzursuzluklar yaşarız.

2. Düzensiz Beslenme

Bilindiği gibi düzenli beslenme vücut sağlığının temel taşlarındandır ve düzenli beslenmenin eksikliğinde vücutta birçok problem görülür. Bunların en başında sindirim ve boşaltım faaliyetlerinde meydana gelen aksamalar yer alır. Bu faaliyetlerin aksaması ile vücutta belirli rahatsızlıklar meydana gelir ve belirtiler ortaya çıkar.

3. Sigara ve Alkol Tüketimi

Sigara ve alkol tüketiminin vücuda olan zararlarını saymakla bitiremeyiz. Ancak özellikle alkol tüketimi boşaltım ve sindirim sistemine oldukça zarar verir. Bunların arasında mide de yer alır. Aşırı alkol ve sigara kullanımı midede hareketlilik hissi oluşmasına sebep olabilir. Bu durum tüketimin artmasına bağlı olarak ilerleyebilir.

4. Yorgunluk

Vücudun uzun süre hareket halinde olması ve aşırı derecede yorulması vücutta birtakım problemlerin oluşmasına yol açar. Bu problemler arasında aşırı derecede halsizlik, boşaltım sisteminde aksama ve karın bölgesinde hareketlilik gibi belirtiler yer alır.

5. Stres

Aşırı stres durumunda vücutta bazı problemler ortaya çıkar. Stres kaynaklı problemler genelde ufak belirtilerle başlar. Ancak bu stresin ilerlemesi ile giderek şiddetli belirtilere dönüşür. Bu belirtiler arasında tuvalete rahat çıkamama gibi bağırsak kaynaklı problemlerde yer alır. Bu sebeple bağırsaklardaki boşaltım faaliyeti durur ve karın bölgesinde hareketlenme başlar.

6. Hamilelik

Hamile olmak isteyen birçok kişi karında meydana gelen hareketlenmeyi bebek olarak sayabilir ancak bu her zaman için böyle değildir. Ancak adetin gecikmesi ile kendisini gösteren karında hareketlenme durumunda doğum kontrolüne gitmek sizin için en doğrusu olacaktır. Çünkü hamilelik bu durum için söz konusu olabilir.

Karında Hareketlenme Nasıl Geçer?

2

Karında hareketlenme olması durumunda uygulanacak olan tedavi yöntemleri nedene göre değişiklik gösterir. Bu sebeple tedaviden önce nedenin teşhisi oldukça önemlidir.

  • Bağırsakta meydana gelen rahatsızlıklar için bağırsak düzenlenmesine destek olacak takviyeler kullanılabilir. Bu takviyelerin alınması doktor kontrolünde olmalı. Bağırsak faaliyetleri düzenlendikten sonra karında hareketlilik gibi hisler ortadan kalkacaktır.
  • Sağlıksız beslenme sonucunda aksayan sindirim ve boşaltım sistemleri faaliyetlerini düzeltmek için yapılması gereken düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasıdır. Bu daha çabuk bir şekilde sistemin eski sağlığına kavuşmasını sağlar.
  • Yorgunluk gibi durumlara karşı vücudun dinlenmesi tam olmalıdır. Yeterli miktarda uyku bireye gün içerisinde büyük destek sağlar ve karın bölgesinde meydana gelen hareketlilik hissinin kaybolmasını sağlar.
  • Aşırı stresli olunması durumunda kişi bir an önce sakin bir ortama geçmeli ve stresi üzerinden atmaya çalışmalıdır. Bunun için değişik rahatlatıcı bitki çayları veya müzikler kullanılabilir. Böylelikle strese dayalı oluşan hareketlenmeler ortadan kalkar.
  • Aşırı sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalı ve en kısa zamanda kullanılmasından temelli vazgeçilmelidir. Zamanla bunların açtığı etkiler ortadan kalkacak ve vücut kendisini yenilemeye başlayacaktır.
  • Bunların dışında yapılması önerilen en sağlıklı yöntem ise bir doktora başvurmak ve uygun göreceği tedaviye bir an önce başlamaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.