Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karında Zonklama Nedir, Nasıl Geçer?

Karın bölgesinde zonklar nitelikte ağrıların ortaya çıktığı durumlar bulunur. Bu tür sorunların ciddi boyuta ulaşması halinde nefes almak ya da hareket etmek güçleşir. Karın zonklaması söz konusu olduğu zaman bu durum genellikle aniden gelen şiddetli bir ağrıyı temsil eder. Tek seferli olarak meydana gelmesi halinde sağlık açısından pek bir tehlikesi olmasa da kedini tekrar eden yani kronik bir evreye geçiş yapan bu tür zonklayıcı ağrıların altında yatan sebeplerin bulunması gerekir.

 • Karnın sağ üst bölümünde yer alan ağrılara safra kesesi, karaciğer ve bu bölümlerde gerçekleşen hastalıklar ile ülser sorunları neden olabilir.
 • Karnın sol bölümünde meydana gelen ağrılara ise dalak, şah damarı hastalıkları ya da pankreas sebep olabilir.
 • Göbeğin üst bölümünde yer alan mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağı ile reflü, ülser ve gastrit gibi hastalıklar ağrılara yol açabilir.
 • Karnın sol alt bölümünde ortaya çıkan ağrılara kalın bağırsak iltihaplanması, karın şah damarı hastalıkları, dış gebelik sporunu, apandisit problemi, idrar sorunları ve yumurtalık sorunları yol açabilir.
 • Karnın sağ alt bölümünde meydana gelen ağrılar ise yumurtalık sorunları, safra keseri ve yolları sorunları, dış gebelik sorunu, idrar sorunları, fıtık boğulması ya da apandisit sebebiyle kendini gösterebilir.
 • Birbirinden farklı bu tür sorunlar ile karıştırılmaması için bu rahatsızlığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi de önem taşır.

Karında Zonklama Nedenleri Nelerdir?

1. Mide Rahatsızlıkları

Gastrit, mide ülseri ve reflü gibi sorunlara sıklıkla rast geliriz. Bu tür rahatsızlıkların karın ağrılarına yol açması da oldukça muhtemel bir durum olarak karşımıza çıkar. Düzenli bir şekilde ilaç kullanılması halinde dahi kontrol altına alınmayan mide hastalıkları, karın bölgesinde zonklamalara yol açabilir. Bunun haricinde mide bulantısı, kramp ve ağrı gibi belirtileri de görmek mümkün olur.

2. Kadın Hastalıkları

Bu tür zonklamalar genellikle genital bölgeye yakın yerlerde meydana gelir. Kadınların neredeyse tamamında ortaya çıkan bu tür zonklamalar genellikle adet dönemlerinde şiddetli kanamaların olduğu zamanlarda kendini gösterir. Adet döngüsü haricinde kronik bir şekilde ağrıma durumun olması halinde rahimde olan bir sorun ya da yumurtalıklar kaynaklı bir problem baş gösteriyor olabilir. Bu nedenle de hiç vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir.

3. Anemi

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, dengeli ve yeterli bir şekilde beslenilmemesi halinde ortaya çıkan bir durum olup, bu durumun ortaya çıkması halinde kaslarda değişimler ve ağrılar meydana gelir. Özellikle karın bölgesinde  zonklamalara yol açan bu durum aynı zamanda vücudun diğer bölümlerinde de zonklamalara neden olabilir.

4. Kalp Krizi

Midenin sol kısmında yer alan göğüs kafesine doğru hissedilen zonklamalar, kalp krizini işaret ediyor olabilir. Bu durum nöbetler halinde kendini gösterdiği takdirde bireylerin nefes alma konusunda güçlük çekmesi de mümkün olur. Bu tür bir ağrı ciddi kalp ağrılarına da yol açar. Bu durumun belirtisi ise soğuk soğuk terlemek olur.

Karında Zonklama Nasıl Geçer?

Karın ağrısının ardında yatan birçok farklı sebep olabilir. Bu sebeple bilinçsiz bir şekilde ilaç almak yerine doktoru dinlemek gerekir. Yemek sonrasında ortaya çıkan ağrılar için hafif buzlu su içmek, muz yemek, elma suyu içmek ya da tost yemek ağrılara iyi gelir. Yanlış gıda tüketimi ya da beslenme yetersizliği sebebiyle de ortaya çıkabilen bu durumun giderilmesi için doğru, dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmek önem taşır. Mide ve çevresinde meydana gelen bu tür sorunlar için gerekli ilaç tedavilerinin yapılması ve zaman kaybetmeden kansere karşı önlemler alınması gerekir. Aşağıda yer alan durumlar ile karşı karşıya kalmanız halinde vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

 • Tekrarlayıcı, şiddetli, artış gösteren ağrılar
 • Nefes kesen ağrılar, yüksek ateş, kusma, kanama ve baygınlık hissi
 • Karın ağrısının göğüs, omuz ve boyna yayılması
 • Karında şişme ve gerginlik olması
 • Dışkıda kan

Bu tür zonklamalara sebep olan durumun tespit edilmesinin ardından bu durum ya da durumlara özel olarak tedavi uygulanmaya başlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.