Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KARNABAHARIN FAYDALARI NELERDİR?

Tek yıllıklı bitkiler grubuna dahil olan ve tohum ile çoğalan bir bitki türü olan karnabahar, turpgiller sınıfına ait bir bitkidir. Karnabahar, şekli bakımından brokoliye çok benzemektedir. Fakat yapraklarının şekli ve rengi brokoliden farklıdır. Genellikle sadece beyaz kısmı yenilen karnabahar, kara lahana, kıvırcık lahana, brüksel lahanası ile aynı familyaya dahil olsa da, besin değerleri her birinin birbirinden farklılıklar göstermektedir.

Esas çıkış noktası Kuzeydoğu ve Akdeniz olan karnabahar, genellikle beyaz renkli çiçeklere sahip olduğu gibi, turuncu ve mor renklerde çiçeklere de sahip olabilir. Çok çeşitli şekillerde tüketilebilen karnabaharı, kızartarak, fırınlayarak, buğulama yaparak ya da çiğ olarak yiyebilirsiniz. Bir çok sebzede bulunmayan besin değerlerini yapısında barındıran karnabahar, sağlık açısından olukça faydalı bir sebzedir.

Besin değeri olarak oldukça zengin olan karnabahar, genellikle diyet listelerinin vazgeçilmez besin kaynağıdır. İçeriğinde çok düşük miktarda yağ ve karbonhidrat bulunduran karnabahar, yüksek miktarda, lif, folat (vitamin B9), su ve vitamin C bulundurmaktadır. Karnabahar belli oranlarda, sülfür, manganez, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller içermektedir. Bir miktar fitokimyasal madde içeren karnabahar, lahana ailesine dahil olan diğer sebzelerde olduğu gibi sağlık açısından çok faydalıdır ve karotenoidlerin sağladığı faydalar kadar etki göstermektedir.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Karnabahar sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkisel besin kaynağıdır. Karnabaharın insan sağlığına olan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz; Karnabahar; detoks etki ve antioksidan etki göstermektedir. Ayrıca  karnabahar, kanser önleyici etkisi yardımı ile kanseri önlemektedir. Karnabahar içeriğinde bulunan zengin besin değerleri sayesinde anti iltihap etki göstermektedir ve iltihap kökenli hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Bunlara ek olarak karnabahar; sindirim sistemini destekler, kardiovaskuler ve serebrovasküler hastalıklara karşı koruyucudur, beyin sağlığını ve hafızayı güçlendirir, kemik sağlığını korur ve kalp sağlığını destekler.

1.Kanser

Cancer

İçeriğindeki antioksidan kimyasallar sayesinde  karnabahar, hücre mutasyonunu önlemeye yardımcıdır ve serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif basıncı azaltır. Karnabahar hem kadınlarda hem de erkeklerde meme kanseri riskini azaltır. Akciğer ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan karnabahar, içeriğindeki sülfürlü bileşenler yardımı ile kanser ile mücadele eder.

Sülforafan içeriği sayesinde karnabahar, ciltte oluşan kanserli bir tümor olan melonom, yemek borusu kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanserinin erken evrelerinde tedaviyi destekleyici etki göstermektedir. Çünkü, sülfür bileşimli sülforafan, kanser kök hücrelerini yok etmeye yardımcıdır.

2.Antioksidan

Full-Circle_cauliflower_at-farmers-market

Doğal bir fitobesin kaynağı olan karnabahar, antioksidan etkisi yardımı ile, hücreler için doğal antioksidan kaynağı olmaktadır. Vitamin C, sinnamik asit ve beta karoten gibi maddeler içeren karnabahar, hücrelerin reaktif oksijen türleri ile savaşmasına yardımcı olmaktadır.

Karnabahar antioksidan özelliği ile, vücudunuzda her gün birikmiş olan kirliliğin dezenfekten edilmesine yardımcı olmaktadır ve kronik stresi önler. Düzenli olarak, karnabahar tüketmek, serbest radikallere karşı vücudu koruyacaktır. Antioksidan özelliği yardımı ile karnabahar, kanser ve kardiovaskuler hastalıkların riskini azaltmaktadır. Karnabaharın yapısında bulunan manganez ve vitamin C, hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

3.Detoks

tumblr_lir0ilbqMq1qdei8m

Glukosinolat ve  tiyosiyanat içeren karnabahar, potansiyel toksin maddeleri nötralize etmeye yardımcı olur. Glukoronosil içeren karnabahar, detoks işlevlerinin sürdürülmesine yardımcı olmaktadır. Vücudun detoks sisteminin sürdürülmesi için yeterli bitkisel desteği sağlayan karnabahar, vücudu rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

4.Hafıza

9331

Kolin isimli kimyasal, çok önemli ve çok yönlü bir vitamin benzeri faktördür. Karnabahar içinde bulunan kolin maddesi, öğrenme kabiliyetini ve hafızayı güçlendirir. Kolin, sinir sistemindeki bilgi alış verişine yardımcı olmaktadır.

5.Beyin

brain-on-sex-opener-400x400

Karnabahar iyi bir kolin kaynağıdır ve kolin, bir B vitamini olarak bilinir ve beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Gebelik sırasında alınan kolin, beyin aktivitelerini kodlar, bilişsel işlevleri artırır ve öğrenme kabiliyetini geliştirir. Karnabahar, yaşa bağlı olarak gelişen unutkanlık oranını düşürür ve çocukluk çağında, beyni, toksinlere karşı savunmasızlığa karşı korur.

6.Sindirim

digestive-nirvana

Bir kap haşlanmış karnabahar, yaklaşık 3.35 gr lif içermektedir. Karnabahar içeriğinde bulunan lif, sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur ve gereksiz maddeleri vücut içinden uzaklaştırır. Karnabaharın yapısında bulunan glukoraphin maddesi, midenin iç kısmını koruyucu etki gösterir. Glukoraphin, helikobakter pilori bakterisine karşı koruyucudur ve mide kanseri ile mide ülseri riskini azaltmaya yardımcıdır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için ideal bir besin kaynağı olan karnabahar, kabızlığı da önlemektedir. Karnabahar sindirim sistemini düzenlediği için, obezite, diyabet gibi hastalıları da önleyebilmektedir.

7.Eklem İltihabı

inflammation

Düzenli olarak tüketilen karnabahar, iltihap yolu ile ilerleyen hastalık riskini azaltır. Karnabahar, eklem iltihabı, obezite, iltihaplı bağırsak hastalıkları ve ülseratif kolit hastalıklarının riskini azaltır. Bir kap haşlanmış karnabahar, 11 mikro gram vitamin K ve 0.21 gram omega 3 yağ asiti içermektedir. Karnabahar içinde bulunan bu iki madde ise, eklem iltihabı ve diğer iltihap kaynaklı hastalıkları engellemektedir.

8.Kardiovaskuler Hastalıklar

BA Web EKG actual

Antioksidan ve anti iltihap özelliği ile karnabahar, kardiovaskuler hastalıklara karşı koruyucudur. Kanın organlar ve beyin içindeki damarlarda ilerleyişini ve kan damarlarının sağlığını koruyan karnabahar, kan akışının ideal olmasına yardımcı olur. Ayrıca karnabahar içinde bulunan sulforaphane, anti iltihap aktiviteyi tetikler bu durum ise, kan damarlarında oluşabilecek hasarları önlemeye yardımcı olabilmektedir. Son olarak, karnabaharın yapısında bulunan alicin isimli bir kimyasal, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltmaktadır.

9.Kemikler

SE-Asian-women-concerned-about-bone-health-but-shun-beneficial-diet_strict_xxl

Düşük K vitamini alımı, kemik erimesi ve osteoporoz riskini artırmaktadır. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, kemikleri geliştirir ve kemiğin yapısındaki proteni tamamlayıcı bileşenlerin üretilmesine yardımcı olur. Karnabaharın yapısında belli bir miktar bulunan vitamin K, kemik sağlığını olumlu yönde etkileyecektir ve kemikleri güçlendirecektir.

10.Kalp

take-care-of-your-heart

Karnabaharın içeriğinde bulunan sulforaphane isimli kimyasal, kalp faaliyetlerini, tansiyonu ve böbrek faaliyetlerini düzenler. Bilim insanları, sulforaphane maddesinin DNA metilasyonunu desteklediğini ve hücresel faaliyetleri düzenlediğini düşünmektedirler. Bundan dolayı karnabahar, kalp sağlığını desteklemektedir.

Fazla Karnabahar Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Turpgiller ailesinden olan diğer sebzeler gibi, karnabahar da çok fazla tüketildiğinde tiroid hormonunun eksikliğine neden olabilmektedir.
  • İçeriğinde bulunan sülfür sebebi ile karnabahar pişerken hoş olmayan bir koku yaymaktadır. Fakat yine de karnabaharı haşlanmış ya da buğulanmış olarak tüketmek, besin değerlerini kaybetmemesi adına daha faydalı olacaktır.
  • Karnabaharı, demir ya da alüminyum kap içinde pişirmek zararlı olabilmektedir.
  • Karnabaharın yapısında bulunan pürin, vücutta çok fazla biriktiği zaman, ürik asit oluşumuna sebep olmaktadır. Bundan dolayı, çok fazla miktarda karnabahar tüketimi, böbrek taşı oluşumuna ve gut hastalığına sebep olabilmektedir.
  • Çok fazla miktarda karnabahar yemek, gaz sancısı ve şişkinlik gibi durumların yaşanmasına sebep olabilmektedir.
  • Kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir vitamin olan K vitamini, karnabaharın yapısında bir miktar bulunmaktadır. Eğer ani bir şekilde, çok fazla ya da çok az miktarda karnabahar tüketmeye başlarsanız, kanın pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini seviyesinin dengesini bozmuş olursunuz.
  • Bilinen her hangi bir alerji durumu olmamasına rağmen karnabahar, bazı çok hassas bünyeye sahip kişilerde, çok fazla miktarlarda tüketildiğinde birtakım alerjik durumlara sebep olabilmektedir.
  • Her besin kaynağında olduğu gibi, karnabaharı da dozunda yani, belli bir miktarın altına inmeden ya da belli bir miktarın üstüne çıkmadan, tüketmeniz, sağlığınız açısından her zaman faydalı olacaktır.

Besin Değerleri

Besin Değerleri                                   100 gr.                               1 Porsiyon (Orta)
Karbonhidrat (g)                                  5                                                 7.5
Protein (g)                                             2                                                 2.9
Yağ (g)                                                    0                                                0.4
Lif (g)                                                      2                                                3.5
Kolesterol (mg)                                     0                                                 0
Sodyum (mg)                                        11                                                16
Potasyum (mg)                                    219                                             328
Kalsiyum                                                13                                                20
Vitamin A                                               1                                                   2
Vitamin C                                              49                                                 73
Demir                                                      0                                                0.6

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.