Şimdilerde pizza kırıntısından pirince kadar çok farklı besinlerin yerine geçtiği düşünülen karnabahar, tahılsız olmasına rağmen veganların gözbebeği. Bu nedenle vegan ve vejetaryen restoranlarında ortadan ikiye dilimlenmiş büyük karnabahar servisleri görürseniz şaşırmayın. Sebze ağırlıklı beslenenler için biftekle eşdeğer tutulan karnabahar, genellikle bronz bir renk alana kadar kavrulduktan sonra tüketilir.

Peki, karnabahar nereden geliyor? Daha doğrusu nasıl yetiştiriliyor, hiç düşünmüş müydünüz? Bu soruların cevabına ulaşmak için sizi Amerika’nın en büyük organik karnabahar çiftliklerinden birine götürüyoruz. Her yıl 5 milyon adet karnabahar üretilen bu çiftlikte penguen gübresi ve uğur böcekleri üretimin en büyük yardımcılarıdır.

Karnabaharla ilgili hiç duymadığınız bilgileri ya da yanlış bilinenleri detaylarıyla birlikte yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.En harika karnabaharlar hasat edilmez

1. En harika karnabaharlar hasat edilmez

Turuncu ve mor renklerdeki karnabahar çok sağlıklı olmasına rağmen Amerika’daki organik market raflarında genellikle beyaz karnabahar yer almaktadır. Çünkü tüketiciler uzun yıllardır üzerinde leke olmayan, beyaz karnabaharları almayı tercih ediyorlar. Oysa karnabahar güneş altında daha fazla kaldığında rengi turuncuya döner. Bunun anlamı karnabaharın kötü duruma gelmesi ya da çürümesi demek değildir. Aksine rengi dönen karnabahar daha fazla değerli kimyasal besin maddesi içerir. Fakat tüketici beyaz olmayan karnabaharları almak istemediğinden, her yıl hasat zamanı binlerce sağlıklı karnabahar kökü toprakta bırakılır. Bu nedenle üreticiler çeşitli yöntemler geliştirerek karnabaharın rengini beyaz tutmaya çalışır. Yani görüntüye aldanarak alışveriş yapmak bu noktada bizim hatamız. Yüksek besin içeriğine sahip olan renkli karnabaharlara yönelmelisiniz.

2.Karnabahar kötü kokmak zorunda değildir

2. Karnabahar kötü kokmak zorunda değildir

Eğer siz de karnabaharın tek şekilde pişirildiği bir evde büyüdüyseniz karnabaharın kötü koktuğunu düşünmekte haklısınız. Fakat karnabaharı sadece kaynatıp pelte haline getirdikten sonra tüketmek zorunda değiliz. Karnabaharın bu tatsız şekli peynirle servis edilse bile yine de pek lezzetli olmayabilir. Üstelik karnabahar yüksek ateşte hızla kaynatıldığında etrafı saran kötü koku da cabası. Bu yüzden eğer karnabahar haşlanacaksa kısık ateşte, uzun süre haşlanmalıdır. Böylece hem kötü koku hissetmezsiniz hem de özellikle pişirme sırasında önemli vitaminleri kaybolan karnabaharın tüm besin değerlerini korumuş olursunuz.

3.Karnabaharlar bize fısıldar

3. Karnabaharlar bize fısıldar

Karnabahar hasat zamanında işçiler tarafından genellikle orak benzeri bir bıçakla tek tek toplanır. İşçiler önce tüm ekim alanı boyunca yürüyerek karnabaharları kontrol eder. Daha sonra karnabahar için en optimal olan 15-20 cm çapa ulaşmış olanlar toplanır. Deneyimli işçiler yaprakları talan ederek zaman kaybetmez. Çünkü onlar daha ilk bakışta karnabaharın toplanmaya uygun olup olmadığını anlar. Henüz küçük olanları daha sonra hasat etmek üzere bir süre daha toprakta bırakır. Kısacası karnabaharlar bize yaprakların arasından doğru zamanı fısıldar.

4.Karnabahar teslimatı hız gerektirir

4. Karnabahar teslimatı hız gerektirir

Birçok sebze hasat edildikten sonra gideceği yere nakliye edilmeden önce 1 haftaya kadar buzlukta bekletilebilir. Üstelik bu süre içinde bozulmaz ve tazeliklerinden hiçbir şey kaybetmezler. Fakat karnabahar diğer sebzeler gibi değildir. Genellikle 35 °C olan üretim alanlarında karnabaharları sıcaktan korumak için basınçlı soğuk hava kullanılır. Ancak en fazla 3-5 gün içerisinde teslimatının gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde karnabahar tazeliğini yitirir.

5.Kahverengi lekeler sizi yanıltmasın

5. Kahverengi lekeler sizi yanıltmasın

Sebze-meyve alışverişinde aldığınız yiyeceğin üzerinde leke olmamasına özen göstermeniz doğal. Ancak karnabaharın üzerindeki kahverengi küçük noktalar karnabaharın çürümeye başladığı anlamına gelmiyor. Kahverengi lekeler yalnızca karnabaharın yetiştirildiği toprağın bor eksikliğinden kaynaklanır. Bor, bitki yetişmesi için gerekli bir temel toprak elementidir. Fakat endişelenmeniz yersiz. Çünkü kahverengi lekeler karnabahardan alacağınız besin değerlerini ya da tadı etkilemez.

6.Karnabahar zamanlama harikasıdır

6. Karnabahar zamanlama harikasıdır

Turpgillerden brokolinin kuzeni olan karnabahar oldukça cömert bir sebzedir. Çünkü karnabahar tek seferde hasat edilmesi gereken bir besin değildir. Bunun için karnabahar ekim alanı 3 farklı parsele ayrılır. Karnabaharlar her 5 günde bir kontrol edilip olgunlaşanlar toplanır. Böylece hasat zamanı uzun bir süreye yayılmış olur.

İçerdiği çinko, fosfor, magnezyum ve selenyum gibi mineraller sayesinde hücre ve kemik sağlığında önemli bir rol oynayan karnabahar C vitamini deposu yapısıyla serbest radikallerle etkili bir biçimde savaşır. Bu sebeple beslenme uzmanları haftada en az 1 kez karnabahar ya da turpgillere ait başka bir sebze tüketmenizi öneriyor.