Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur?

Karnın çeşitli bölgelerinde zaman zaman görülen ağrıların kaynağını tespit etmek oldukça zor olabilir. Pek çok organın bu bölgede bulunduğu düşünülürse karın ağrılarının pek çok faktöre bağlı olarak gelişebileceği söylenebilir. Bu sebepten ötürü karnın sol tarafında hangi organlar var gibi soruların cevaplarına hakim olmak sorunun kaynağı hakkında fikir yürütebilmek açısından önemlidir. Sol tarafta yer alan organlar dalak, pankreasın bir kısmı, sol böbrek ve bağırsakların bir kısmı iken sağ taraftaki organlar karaciğer, safra kesesi, sağ böbrek, pankreasın bir kısmı ve bağırsakların bir kısmı şeklindedir. Ek olarak kadınlarda karnın sol alt tarafında sol tüp ile yumurtalıklar da yer almaktadır. Bu yüzden kadınlarda karnın sol alt tarafındaki ağrıların görülme sıklığı erkeklere göre kıyaslandığında daha fazladır.

Karnın Sol Üst Tarafında Ağrı Neden Olur?

gaz sancısı

Karnın sol üst tarafında dalak, bağırsak ile pankreasın bir kısmı, midenin bir bölümü, sol idrar yolunun bir kısmı, karaciğerin sol kenarı, sol böbrek ve böbrek üstü bezi yer alır. Bu organlar göğüs kafesinin sol alt kısmı ile çevrilir. Kalp ise karnın sol üst kısmının tam üzerinde yer alır. Aort damarının şişkin olduğu bazı hallerde ise karnın sol tarafında varlığı hissedilebilir. Karnın sol tarafında ağrı neden olur olasılıkları için buradaki organlara bağlı olarak pek çok neden sıralanabilir.

1. Gaz sıkışması

Gaz sancısı sol karnın üst kısmında görülen ağrıların pek çoğunun nedenidir. Ancak sadece vücudun bu bölümünde görülmez. Sol arka boşluktaki ağrı da çoğunlukla gaz yüzünden ortaya çıkar.

Mide ile bağırsağın bir kısmı karnın sol üst tarafında yer alır. Bağırsakta yiyecekler parçalanırken gaz birikir. O bölgede görevli bakteriler sindirim işlemini tamamlarken kötü kokulu gaz açığa çıkar. Bağırsakta biriken bu gazların sonucunda da krampa benzeyen ağrılar görülür. Hasta genel olarak sağlıklı hissetse de gazın yol açtığı kramp yüzünden sıkıntı çeker.

Gaz birikmesinin belirtileri arasında karında şişlik, geğirme ihtiyacı, göğüste baskı ile sıkışma hissi ve gün içinde normalden fazla sayıda gaz çıkarmak yer alır. Rahatsızlık verecek seviyede biriken gazdan kurtulmak için zencefil çayı tüketilebilir. Zencefil çayı şişkinlik ve gaz sancısı için doğal bir çözümdür.

2. Hazımsızlık

Yemekten sonra sindirim sistemi tam olarak işlevini yerine getiremezse hazımsızlık problemi baş gösterir ve karnın sol tarafında ağrı belirir. Hazımsızlığın ilk belirtisi şişkinlik ile birlikte görülen karın ağrısıdır. Buna ek olarak iştahın azalması, kabızlık, yemeklerin ardından mide bulantısı ve gaz birikmesi de hazımsızlığın diğer belirtileri arasındadır.

Hazımsızlığın giderilmesi için sinirim sisteminin rahatlatılması gereklidir. Probiyotik takviyesi yapılması, papatça çayı, rezehe tohumu ve zencefil çayı gibi bitki çaylarının tüketilmesi de oldukça yararlıdır.

3. Zona

Zona nedeniyle vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklıklar belirir. Ancak bu kızarıklıkların yüzeye çıkma aşamasından önce karnın sol tarafında yanma ile birlikte ağrılar görülür. Zonaya yol açan varisella zoster adı verilen enfeksiyon devamlı tekrar eden karın ağrısına sebep olur.

4. Mide yanması

Mide asidinin mide dışına çıkması sonucu mide yanması görülür. Mide yanmasının etkisiyle karnın sol üst kısmında ve göğsün orta kısmında yanmayla birlikte ağrı hissedilir. Oldukça sık rastlanan bir sindirim problemidir.

Mide yanması mideden göğse doğru çıkar ve göğüste ağırlık, baskı hissi oluşturur. Buna ek olarak ağızda buruk, acı bir tat, mide asidinin ağıza gelmesi, şişkinlik, boğaz ağrısı, normalden fazla geğirme, mide bulantısı, midede baloncuk yutulmuş hissi reflünün diğer belirtileri arasındadır.

5. Peptik ülser

Peptik ülser yani gastrik ülser midenin ve onikiparmak bağırsağının duvarının aşınması sonucu meydana gelir ve karında ağrı yaratır. Genellikle yemekten sonra veya gece uykuda ağrı başlar. Belirtileri arasında iştah kaybı, kanlı kusma, ani kilo kaybı, yoğun mide bulantısı sayılır.

6. Pankreatit

Pankreasın iltihaplanması olarak adlandırılan pankreatit, karnın sol üst kısmında uzun süreli, dayanılması güç ağrılara sebep olur. Mide bulantısı, kusma, karında hassaslık, yemekten sonra karnın üst tarafında ağrı, karın ağrısının göğse baskı yapması ve ağrının sırta vurması şeklinde belirtileri bulunur.

7. Kolon kanseri

Bağırsak hareketlerinde anormal değişimler görüldüğünde bağırsak kanseri şüphesi ortaya çıkar. Günlerce süren kabızlık, iştahsızlık, hazımsızlık, halsizlik, yorgunluk kolon kanserinin bazı belirtileri arasında yer alır. Kolon kanseri aynı zamanda karnın sol üst kısmında ciddi bir ağrıya sebep olur.

8. Bağırsak tıkanması

Bağırsakların düğümlenmesi sonucunda boşaltım sisteminin düzeni bozulur. Bu durum mide ağrısına, hazımsızlığa, şişkinliğe, bulantıya ve kabızlığa yol açar. Tümör, bağırsakta iltihap, fıtık nedeniyle bağırsak tıkanması görülebilir ve karnın sol tarafında baskı hissi ve ağrıya yol açar.

9. Akciğer rahatsızlıkları

Akciğer zarı iltihabı, zatürre, akciğer sönmesi gibi rahatsızlıklar sonucunda karnın sol üst tarafında ağrı görülür. Bu karın ağrısının sebebi solunum sistemindeki hastalıklardan kaynaklıdır. Rahatsızlık genellikle sol akciğer lobunda olur ve ağrısı karnın sol üst tarafına vurur.

Akciğer zarı iltihabı, özellikle nefes alıp verirken sürekli bir ağrıya sebep olmasından ötürü oldukça rahatsız edici ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. İltihaplanma yüzünden oluşan yalnızca karnın üst tarafını etkileyen değil boyun, sırt ve omuzlara da vuran bir ağrı meydana gelir.

Zatürre ise akciğerin iltihaplanmasıyla oluşur. Bu iltihaba bakteriyel enfeksiyonlar sebep olabilir. Oldukça sert bir şekilde göğüs ağrısı yaratır. Bu göğüs ağrısı sol karın bölgesine ağrı olarak yansır. Geceleri terleme, balgamlı öksürük, yüksek ateş, nefes güçlüğü, hızlı soluk alıp verme zatürrenin belirtileri arasında sayılır. Akciğerin sol lobu zatürreden daha çok etkilenirse hastalık sebebiyle oluşan ağrı karnın üst tarafına vurur.

10. Besin zehirlenmesi

Alınan gıdaların bozuk olması veya vücuda dokunması nedeniyle besin alımının ardından 48 saat içerisinde besin zehirlenmesi meydana gelir. Yoğun bir bulantıya ve kusmaya sebep olur. Besin zehirlenmesi nedeniyle karnın sol tarafında yoğun bir ağrı görülür.

11. Böbrek enfeksiyonu ve böbrek taşı

Sol boşluk ağrısı neyin belirtisi diye düşünüldüğünde akla ilk olarak böbreklerde yaşanması muhtemel problemler gelir. Hastalık hangi böbrekte ise karnın sol veya sağ tarafına ağrısı yansır. Böbrekler kaburgaların alt kısmında yer alır ve böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrılar sadece karna değil sırta da vurur. Yüksek ateş, idrar yapmada zorluk, kötü kokulu ve koyu renkli idrar, sık sık idrara çıkma gereksinimi gibi durumlardan söz edildiğinde böbrek enfeksiyonuna yakalanmış olunması muhtemeldir.

Böbrek taşı ise küçük mineral kalıntılarının kristalleşerek idrar yoluyla vücuttan atılamaması sonucu böbrek içinde veya idrar yolunda birikinti haline gelmesiyle meydana gelir. Sol karın boşluğu neden ağrır diye düşünüldüğünde, üzerinde durulması gereken faktör böbrek taşı olabilir. Böbrek taşı, katlanması oldukça güç, karından kasığa kadar yayılan ağrılara sebep olur. İdrarda yanma ve zorluk, idrarın koyu renkli, bulanık olması, yüksek ateş, şişkinlik, kasığa kadar yayılan şiddetli doğum sancısına benzer ağrı vücutta böbrek taşı olduğunun göstergelerindendir. Belirtilerden bir diğeri de sol arka boşlukta ağrı hissedilmesidir.

Böbrek taşı ile böbrek enfeksiyonlarından korunmanın en temel yolu bol su tüketimidir.

12. Aort anevrizması

Aort kalpten vücuda kan aktarımını sağlayan ana damardır. Şişmesi veya fıtık olması halinde anevrizma görülür. Aort anevrizması karnın sol kısmında çok şiddetli bir ağrıya neden olur. Bu ağrı sırta da vurur. Anevrizmanın oluşması halinde kişinin tansiyonu aniden düşebilir, bayılma, tende solukluk, algıda güçlük ve vücut ısısında aşırı, ani bir düşüş yaşanır.

13. Crohn hastalığı

Crohn hastalığı sindirim sistemini etkiler, genellikle karnın sağ tarafında ağrıya yol açsa da karnın sol üst kısmında ağrıya rastlandığı da olur. Crohn hastalığı yüksek ateş, dışkılama esnasında kanama görülmesi, ani kilo kaybı ve ishal ile kendisini belli eder.

14. Huzursuz bağırsak sendromu

Karnın sol kısmında ağrıya yol açan bir rahatsızlıktır. Ağrı genellikle yemeklerden sonra oluşur. Karnın sol üst kısmındaki ağrının göğse de baskı yaptığı görülebilir. Kabızlık, şişkinlik, aşırı gaz hali, kontrol edilemeyen ishal, yemeklerden sonra mideye kramp girmesi huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri arasındadır.

Karnın Sol Alt Tarafındaki Ağrı Neden Olur?

kabızlık

1. Kabızlık

Sindirim sistemindeki aksaklıklar nedeniyle bağırsakların dışkılama düzeninin bozulması sonucu kabızlık meydana gelir. Ağrıya, şişkinliğe, kilo almaya sebep olur. Kişide sinirlilik hali yaratır, iştahsızlık da görülür.

2. Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu karnın sol alt tarafında, yemeklerden sonra görülen bir ağrıya yol açar. Zaman zaman ishal ve zaman zaman da kabızlık görülmesine neden olur. Karna kramp girmesi, şişkinlik ve gaz diğer belirtilerdendir.

3. Bağırsak daralması

Bağırsak daralması sol taraftaysa karnın sol alt tarafında ağrıya yol açar. Bu ağrıya ek olarak gaz nedeniyle baskı, sıkışma, mide bulantısı ile kusma da görülür. Gaz çıkışı olamadığı için hazımsızlık ve kabızlık bağırsak daralmasının diğer sonuçlarındandır.

4. Fıtık

Bağırsağın dışarıya taşması halinde fıtık oluşur. Fıtık nedeniyle bağırsak daralması ve sol alt karın ağrısı görülür.

5. Diverkülit

Diverkülit bağırsak duvarındaki torbacıkların iltihaplanmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla 60 yaşındaki yaşlı kişilerde rastlanır. Karnın sol alt kısmında kronikleşen bir ağrıya yol açar.

6. Stres

Stres, mide ağrısına yol açar. Midede kasılmalara ve sindirim sisteminde rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durum psikolojk bir rahatsızlığın fiziksel olarak dışa vurumu olarak açıklanabilir.

7. Apandisit

Apandisit iltihaplanması hemen müdahale edilmesi gereken oldukça hayati bir hastalıktır. Bu rahatsızlık şiddetli bir şekilde karnın sol alt kısmında ağrıya yol açar. Ağrıyla birlikte şişkinlik, kabızlık, gaz sancısı gibi problemler de görülür. İltihaplanmış apandisin mümkün olan en kısa sürede ameliyatla alınması gerekir, aksi halde hasta zehirlenerek hayatını kaybedebilir.

8. Çölyak

Vücudun gluteni sindirememesiyle sindirim sisteminde oluşan kronikleşmiş bir rahatsızlıktır. Gluten buğdayın içeriğinde yer alan bir protein cinsidir. Makarna, un, ekmek, hamur işleri gibi pek çok besinde gluten bulunur. Çölyak hastalığı yüzünden bu protein sindirim sistemi tarafından vücudun işine yarayacak şekilde sindirilip enerjiye dönüştürülemez. Bu durumun ortadan kalkabilmesi için bağışıklık sistemi bağırsağa müdahale ederek bir dizi sindirim sıkıntısına yol açar ve karnın sol alt tarafında ağrı görülür.

9. Laktoz hassasiyeti

Kişinin vücudunda laztaz adlı sindirime yarayan enzim yeterli miktarda bulunmuyorsa laztoz intoleransı oluşur ve süt ve süt ürünlerinin sindirimi oldukça zorlaşır. Çünkü laktaz sütün içeriğinde bulunan glikoz ve galaktoz adındaki basit şekerlerin parçalanmasını sağlar. Laktoz parçalanamadığında ise karnın sol alt kısmında ağrıya yol açar. Ağrıya ek olarak hazımsızlık, şişkinlik ve gaz da görülür.

10. Karnın sol tarafında kitle olması

Karın boşluğunda oluşan kitleler bir organa yapışık halde bulunur. İlk etapta küçuk olduğu için fark edilmesi zor olabilir. Yağ bezesi, basit iyi huylu olarak adlandırılan kistler veya kötü huylu kistler olarak kitleler görülebilir. Kist olarak sınıflandırılan kitleler ağrı yaparken yağ bezeleri ağrıya yol açmaz. Kanser hücresi içerenler ise bulunduğu konuma göre karnın sol tarafında kitle olarak konumlandığında çoğunlukla ağrıya neden olur. Halsizlik, karında sertlik, şişkinlik, iştah kaybı, kabızlık veya ishal olmak, tansiyonda düzensizlik, mide bulantısı ve karın derisinde elin altına gelen topaklanma hissi gibi belirtilerle kitle kendisini gösterebilir. Bu durumda mümkün olan en kısa sürede tedavi için doktora görünmek gereklidir.

Erkeklerde Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur?

kasık fıtığı

Erkeklerde ve kadınlarda üreme organları farklıdır. Bu durumda karnın sol tarafında farklı ağrılar görülmesi de normaldir.

1. Kasık fıtığı

Fıtık bir iç organın karın duvarına doğru yaptığı çıkıntıdır. Kasık fıtığı nadiren kadınlarda da görülse de anatomi gereği en çok erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Küçük bağırsağın bir bölümünün kasığa doğru çıkıntı yapmasıyla bir şişlik meydana gelir. Kasık fıtığı genellikle gereğinden fazla ağırlıkta yükün taşınması sebebiyle olur. Fıtık sonucunda kasık bölgesinde hassasiyet, sol karın boşluğuna vuran ağrı ve testislerde büyüme gözlenir.

2. Testis torsiyonu

Yetişkin erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Testin dönmesi ve testis torbasına gelen kan akışının kesilmesine testis torsiyonu adı verilir. Karnın sol alt tarafında şiddetli bir ağrı yaratır. Buna ek olarak yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma da görülen diğer belirtiler arasındadır.

Kadınlarda Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur?

yumurtalıklarda ağrı

Kadınların sahip olduğu üreme organları karnın alt kısmı ile pelvik alanda yer alır.

1. Endometriyoz

Rahim duvarının alt karında bulunan diğer organların üzerine gelecek şekilde büyümesiyle oluşan bir hastalıktır. Adet döngüsünün bozulmasına yol açar ve hamile kalma olasılığını düşürerek kısırlığa neden olabilir. Karnın sol alt bölümünde şiddetli ağrı ve krampa yol açar. Bu durumda rahim büyümesinin oluştuğu karın bölgesinde tahriş ve inflamasyon görülür. Bu rahatsızlığın en net belirtisi karnın sol alt tarafına vuran ağrı ile onu takip eden sağ kısma vuran sancılardır. Ayrıca şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, idrarda yanma, adet döneminde düzensiz lekelenmeler de görülür.

2. Yumurtlama ağrısı

Yumurtanın sağ veya sol yumurtalıkta üretilmesine bağlı olarak karnın ilgili bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre kadınların %25 gibi önemli bir kısmı yumurtlama döneminde ağrıya maruz kalmaktadır. Bu ağrılar adet döneminden yaklaşık 2 hafta önce görülmeye başlar ve beraberinde akıntı seviyesinde artış da görülür.

3. Yumurtalıkta görülen kistler

Yumurtalık kistleri pek çok kadında mevcuttur ve her kist ağrıya yol açmaz. Kistlerin boyutu artarsa veya kistler çatlarsa ağrı kistin bulunduğu yumurtalığın olduğu tarafta görülür. Yumurtalık kistinin varlığı vajinada ağrı görülmesi, adet sırasında düzensiz lekeler, pelvik bölgede baskı hissi, idrarda yanma ve karnın sol kısmında ani, sert ağrıların görülmesiyle anlaşılır.

4. Üreme organlarının iltihaplanması

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucunda gerçekleşen enfeksiyonlar yüzünden üreme organlarının iltihaplanmasıdır. Bu hastalık rahim, yumurtalık ve tüpleri etkileyen bakteriler yüzünden oluşur. Karnın sol alt kısmında şiddetli bir ağrıya yol açar. Bu ağrıya ek olarak vajinada akıntı, adet düzensizliği, mide bulantısı, yüksek ateş de gözlenen diğer belirtilerdendir.

5. Dış gebelik

Gebeliğin anormal olarak rahim dışında gelişmesi durumudur. Ayrıca rahim ağzı, kanallar, karın içinde dahi dış gebelik oluşumu konumlanabilir. Bu durumda oluşan baskı nedeniyle karnın sol alt kısmında ağrı görülür.

Karnın Sol Tarafındaki Ağrının Tedavisi

Karnın sol tarafındaki ağrı nasıl geçer sorusu üzerine bireysel olarak cevap aramaktan önce bir dahiliye doktoruna başvurması uygun olur. Rahatsızlığın gerektirdiği şekilde tedavi yöntemi dahiliye uzmanı tarafından belirlenir. Gerektiğinde doktor tarafından karnın sol tarafında kitle var ise cerrahi müdahale, daha hafif durumlarda ilaçla tedavi uygulanır. Ayrıca ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulamak ve bol su içmek, sindirime yardımcı lifli gıdalar tüketmek, vücudu üşütmeye karşı korumak da kişinin alması gereken önlemler arasında yer alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.