Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Karnın Sol Üst Kısmında Şişkinlik Neden Olur?

Karın vücudun ön kısmının orta noktası oluşturan bölgedir. Bedenin orta noktasını oluşturduğu için bu bölgede daha çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle karnın sol üst kısmında bazı durumlar ortaya çıktığı zaman şişkinlik meydana gelir. Karında şişliğe ek olarak, ağrı oluşumu da görülebilir.

Bu bölgede ağrı ya da şişlik oluşumu daha çok sol kısımda yer alan organlarla bağlantılı olur. Aynı zamanda organlar haricinde de, çeşitli etkenler bu soruna yol açabilir. Genelde birçok kişide oluşan şişlik, geçici bir süre içerisinde tamamen geçer. Ancak uzun süreli olan karın şişliklerinde ciddi hastalıklarından şüphe etmek gerekir.

Karnın Sol Üst Kısmındaki Şişliğin Nedenleri Nelerdir?

karnın sol üst kısmında şişlik

  • Karında meydana gelen şişlik yapısal ya da çevresel faktörlere dayalı olabilir. Bu bölgede meydana gelen şişliğin en önemli ve en çok görülen sebebi gaz sıkışmasıdır. Asitli içeceklerin çok fazla içilmesi ya da gaz oluşumuna neden olan besinlerin çok fazla tüketilmesi sonucunda gaz ortaya çıkabilir. Bağırsakta meydana gelen sesler gaz sıkışmasında görülen belirtiler arasında yer alır. Vücudu biraz zorlama, yellenme ya da büyük tuvalet yapılarak, gaz sıkışmasından kurtulabilirsiniz.
  • Beslenmeyle direkt olarak bağlantısı bulunan bir diğer sağlık sorunu ise kabızlıktır. Bazı durumlarda hastalıktan, bazı durumlarda ise düzensiz ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığının sonucu olarak kabızlık meydana gelir. Uzun süre tuvalete çıkmayan insanlarda şişkinlik ve ağrı ortaya çıkabilir.
  • Birçok kişide bazı sebeplere bağlı olarak bağırsak hastalıkları meydana gelir. Özellikle huzursuz bağırsak sendromu en çok görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu sorunda karnın sol üst kısmında ağrı ve şişkinlik ortaya çıkabilir. Bağırsakla ilgili rahatsızlıklarda aynı zamanda ishal ve kabızlık gibi belirtilerin görülmesine neden olur. Böbrek hastalıklarında enfeksiyon durumu oluşabilir. Enfeksiyonun oluşması karın bölgesini de olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durumda şişkinlik, ağrı, kilo kaybı, iştah kaybı ve terleme gibi belirtiler görülebilir.
  • Böbreklerde, yapısal faktörlerin ortaya çıkması sonucunda böbrek taşı oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığında karında şiddetli ağrı meydana gelir. İlerleyen zamanlarda ise şişlik görülebilir.
  • Bazı besinler, özellikle etler kendi kendine bakteri ya da mikrop üretebilir. Bu durumda tüketilen besinler mide bulantısına, kusmaya ve ateşin yükselmesine neden olur. Bozuk besinleri tükettikten 1 ya da 48 saat içerisinde zehirlenme ortaya çıkabilir.
  • Pankreas iltihabı genel olarak karnın orta kısmında, özellikle göbek deliğinin üstünde ağrı şeklinde meydana gelir. Aynı zamanda şişlik ortaya çıkan belirtiler arasında yer alabilir. İlerleyen zamanlarda karnın tüm alanına yayılır.

Karnın Sol Üst Kısmındaki Şişlik Nasıl Geçer?

karnın sol üst kısmında şişlik

Karnın üst kısmında meydana gelen şişlik birtakım sebeplerin oluşması sonucunda ortaya çıkar. Şişliğin altında yatan sebebe göre, tedavi yöntemi farklılık gösterebilir. Tedavide genel olarak belirtileri hafifletmek amaçlanır.

Öncelikle vücuda uzun vadeli gıda alımı yapılması gerekir. Bunun yanı sıra, aynı zamanda düzenli bir şekilde ağrı kesici ilaç kullanımı gerekebilir. Karındaki şişlik kabızlıktan kaynaklanıyorsa, tuvalete çıkmayı kolaylaştırıcı ilaçlar kullanmanız yararlı olabilir. Bu durumda alınacak önlemler ise, yemek yerken aceleci davranmanız şişlik sorununa yol açar. Yaklaşık olarak yarım saat yemek süresi olması gerekir. Her lokma iyice çiğnenmeli ve tam tahıllı ve lif içeriği yüksek olan besinleri daha çok tüketilmeli.

Aynı zamanda sebze ve meyvelerden gün içerisinde alınması gereken lif oranı 25 ya da 30 gram arasında değişim gösterir. Lif oranının bu değerler arasında olması gerekir. Et ve sebze de tüketebilirsiniz. İnsan vücudunda sebzeler iyi bir şekilde sindirildiği ve hazmı kolaylaştırıcı besinler arasında yer alabilir. Kuru baklagil, kuru sebze tüketmek yerine balık, yumurta ve et gibi besinlerin daha çok tüketilmelidir. Bu besinler daha çok enerjiye dönüşebilir.

Tuzu da ölçülü olarak kullanmak gerekir. Tuz, karın şişliğine neden olur. Çünkü insan vücudunda bulunan su miktarını tuz belirleyebilir. Bu nedenle tuz yerine alternatif tat verici bitkiler tüketmeniz faydalı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.