Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KARPUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Yaz aylarında doktorlar tarafından hafif gıdalar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yüksek sıcaklıklarla boğuştuğumuz yaz günlerinde soğuk bir şekilde en çok tüketilen meyvelerden birisi de karpuzdur. Bunun nedeni ise çok düşük kalorilere sahip olması ve tüketimi hafif bir gıda olmasıdır.

Besleyici Özellikleri

Halk arasındaki kulaktan dolma bilgilere göre karpuz sadece su ve şekerden oluşmaktadır. Ancak araştırmalara göre karpuz içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan yer almaktadır. Buna rağmen çok az miktarda kalori içermektedir. Bir dilim karpuz (yaklaşık olarak 152 gr) sadece 43 kalori, 2 gram sodyum, 11 gram karbonhidrat (9 gramı şeker) ve 1 gram fiber içermektedir. Buna rağmen bir dilim karpuz içerisinde 1 gram bile yağ bulunmamaktadır. Ayrıca 1 dilim karpuz günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 17’sini, C vitamini ihtiyacınızın yüzde 21’ini, demir ihtiyacınızın yüzde 2’sini ve günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 1’ini karşılayarak günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı önemli biçimde karşılamaktadır.

Ayrıca karpuz tiamin, riboflavin, niacin, vitamin B-6, folate, pantothenic asit, magnezyum, fosfor, potasyum, zinc, bakır, manganez, selenyum, choline, likopen and betaine içermektedir. Ayrıca Ulusal Karpuz Promosyon Kuruluna (National Watermelon Promotion Board) göre karpuz diğer meyve ve sebzelere göre çok daha fazla likopen içermektedir.

Likopen, domates, karpuz, kırmızı havuç, papaya, çilek ve türevleri gibi kırmızı meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Parlak kırmızı bir renge sahip karotenoid pigmentidir. Ayrıca likopen kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet, osteoporoz hastalıklarına iyi gelmekle birlikte erkeklerde kısırlığı durdurduğu da araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Tüm bu bilgilere rağmen karpuzun yüzde 92’si sudan meydana gelmektedir.

Sağlığa Olan Etkileri

Sebze ve meyve tüketimi sağlıklı bir yaşam sağladığı için vazgeçilmez gıdalardır. Birçok araştırma göstermiştir ki; karpuz gibi toprağa ekilen gıdalar tüketen kişilerin obezite, diyabet ve kalp hastalıkları riskleri çok daha az olmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir cilt, güçlü saçlar ve günlük yüksek bir enerji sağlaması yönüyle karpuzun birçok faydası bulunmaktadır. Diğer hastalıklara olan etkileriyle ilgili bilgilere maddeler halinde hemen alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

1.Astım

q4k7jZ

Astım solunum yollarında meydana gelen iltihap ile oluşan bir solunum yolu hastalığıdır. Karpuz gibi bol miktarda C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketen kişilerin astım olma riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir.

2.Kanser

indir_9

Kanser hücrelerinin lenf ya da kan dolaşımı ile vücuda yayılmasıyla birlikte oluşan kanser hastalığını ve özellikle prostat kanserini önlemek için yüksek miktarda likopen içeren karpuz yemek gereklidir.

3.Su Kaybı

fft68_mf55450

Sıcak yaz günlerinde yüzde 92 oranında su içeren karpuz tüketimi, su kaybınızı önlemek için harika bir ara öğün görevi görmektedir.

4.Kas Ağrısı

kas-agrisina-ne-iyi-gelir

Özellikle sporcu ve atletlerde meydana gelen kas ağrısını önlemek ve iyileşme süresini kısaltmak için karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi gerekmektedir.

5.Cilt

5-Adımda-Yumuşak-Bir-Cilt1

Bol miktarda A vitamini içeren karpuz tüketimi besleyici özellikleri ile cilt bakımınızda önemli bir rol oynamaktadır.

6.Yağ Kaybı

90days

Karpuzun içerisinde yer alan sitrülinin (böbreklerimiz ve diğer organlarımız tarafından arjinine edilen bir aminoasit türü) vücut hücrelerimizdeki yağ birikimini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda karpuzun kilo almayı durdurucu bir etkisinin olduğunu göstermektedir.

7.Üre Atımı

3

Yüzde 92 oranında su içeren karpuz tüketimi doğal bir idrar atılımını hızlandırıcı etki yapar. Bu durum alkol ve kahvenin aksine böbrekleri zorlayıcı bir etki yapmamaktadır. Ayrıca karaciğerin amonyak işlemesine yardımcı olmaktadır.

8.Göz Sağlığı

teknoloji_goz_2

Karpuz tam olarak bir beta-karoten kaynağıdır. Beta-karoten, insan vücudunda A vitaminine çevrilen bir maddedir. A vitamini de gözde yer alan retinanın pigmentlerinin oluşmasında ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu da engeller. Bu duruma en büyük örnek gece körlüğüdür. Ayrıca hücre yenilenmesinde yardımcı olduğu için de yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur.

Karpuzun Diyetteki Önemi

Spor yapan kişilerin sağlıklı bir hayat sürmeye devam edebilmeleri için günlük kaybettikleri suyu, mineraleri ve vitaminleri tekrar geri kazanması gerekir. Yüzde 92 oranında su içeren karpuz ayrıca gerekli vitamin ve mineralleri de içerdiği için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Hatta karpuzu küp şeklinde doğrayıp içerisine kesilmiş balzamik ve bir parça peynir koyarak değişik şekillerde salatalar yapabilirsiniz.

Fazla Karpuz Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Karpuzun normal miktarlarda yenmesinde herhangi bir yan etki bulunmamasına rağmen, çok miktarlarda tüketilmesi ile vücuda bol miktarda likopen ve potasyum alınması bazı sorunlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Amerikan Kanser Topluluğu (American Canser Society) tarafından yapılan araştırmalara göre günde 30 mg’dan fazla likopen alımında bulantı, şişkinlik, hazımsızlık ve ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ek olarak Hiperkalemi hastalığı olan (kanda çok miktarda potasyum bulunması) kişilerin de karpuz tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu kişilerin günlük olarak bir dilimden fazla karpuz tüketmemeleri gerekmektedir. Bir dilim karpuzda 140 gramdan daha az miktarda potasyum bulunur. Hiperkalemi hastalığı ise düzensiz kalp atışlarına, diğer kardiyovasküler sorunlara ve kas kontrolünde sıkıntılara sebebiyet vermektedir.

Yukarıda siz okurlarımızla paylaştığımız bilgilerde karpuzun besleyici özellikleri, faydaları, hastalıklara olan etkileri, diyetteki önemi ve zararları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca hemen alt kısımda sizlere vereceğimiz tablo aracılığı ile de karpuzun besin değerlerine ait birtakım bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Besin Değerleri

Vereceğimiz değerler 100 gr karpuz üzerinden hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 30
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 112 mg
 • Karbonhidrat: 8 g
 • Diyet lifi: 0,4 g
 • Şeker: 6 g
 • Protein: 0,6 g
 • A vitamini: 569 IU
 • C vitamini: 8,1 mg
 • Kalsiyum: 7 mg
 • Demir: 0,2 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 10 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.