Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kas Ağrılarına Deva 10 Bitki

Ani fiziksel güç kullanımına alışkın olmayan kişilerde, yorucu fiziksel aktiviteler kas ve eklem ağrılarına neden olabilir. Aşırı eforla birlikte gelen kas ağrıları çoğu zaman şiddetli hale gelmeden birkaç saat içinde kendi kendine geçer. Ancak kasların fazla zorlanması, ters uyku pozisyonu ya da ani hareketler ağrıların süresini ve şiddetini uzatıp morarmaları ve şişlikleri de beraberinde getirir.

Kas ağrılarının tam olarak neden kaynaklandığı ile ilgili bilimsel tartışmalar devam etmektedir. Ancak kesin olarak bilinen durum, kaslarda laktik asit birikmesi sonucu ağrıların hissedilmeye başladığıdır. Kaslarda meydana gelen yaralanmalar özellikle alışkın olunmayan egzersizler sırasında yırtılmalara dönüşür ve bu süreç gerçekten acı vericidir. Bununla birlikte egzersiz öncesi yeterince ısınmadan, birden ağır hareketlere girmek de kas ağrılarını tetikler. Bu nedenle egzersiz öncesi stretching hareketleriyle ısınmak çok önemlidir.

kas ağrısı

Kas ağrılarından kaynaklı yorgunluk ve bitkinlik halini ağrı kesicilerle dindirmeye çalışmak her zaman etkili sonuçlar vermeyebilir. Üstelik ilaç kullanımı karaciğer ve böbrekleri yoracağından, her ağrıda medikal ilaçlara başvurmak pek tavsiye edilmemektedir. Bu noktada da yine doğal yöntemlerle tedavinin önemi artıyor.

İşte kas ve eklem ağrılarının üstesinden gelmenizi sağlayacak, zorlanan kasların onarılma sürecini hızlandıracak 10 şifalı bitki:

1. Çörek otu yağı

1. Çörek otu yağı

Çok eski zamanlardan beri, faydalı bitkiler arasında özel bir yeri olan çörek otu, kas ağrıları için harika bir masaj yağıdır. İçerdiği değerli vitaminler ve mineraller sayesinde kas ve eklem ağrılarının kısa bir sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bunun için 1 çay bardağı çörek otu ile ağrıyan bölgelere masaj yapmanız yeterli olacaktır.

2. Hatmi çiçeği çayı

2. Hatmi çiçeği çayı

Öksürüğe iyi gelmesiyle bilinen gülhatmi, kış mevsiminin vazgeçilmez çaylarından biridir. Bununla birlikte yaz boyu soğuk olarak hazırlayabileceğiniz hatmi çiçeği çayı kas ve eklem ağrılarına karşı oldukça etkilidir. Tüm vücudu rahatlatan hatmi çiçeği çayından maksimum fayda sağlamak için, çayı içtikten sonra 30 dakika içinde başka bir şeyler içmemeniz önerilir.

3. Zencefil çayı

3. Zencefil çayı

Mideye olan faydaları hemen herkesçe bilinen zencefil çayı, kan dolaşımını hızlandırarak kas ve eklem ağrılarını hafifletir. Özellikle romatizma hastalarına düzenli olarak tüketmesi önerilen zencefil çayı, terlemeyi arttırarak sizi rahatlatır.

4. Kuşburnu çayı

4. Kuşburnu çayı

Kuşburnu da tıpkı zencefil gibi özellikle romatizma hastalarına önerilen, kas ve eklem ağrılarına iyi gelen bir bitki çayıdır. Düzenli olarak tüketilen kuşburnu çayının eklemlerde meydana gelebilecek kireçlenmeyi etkili bir şekilde önlediği bilinmektedir. Siz de kas ağrılarından muzdaripseniz kuşburnu çayını mutlaka denemelisiniz.

5. Anason çayı

5. Anason çayı

Ağrı kesici etkisiyle bilinen anason çayı, kas ağrılarını hafifleterek tüm vücudu yatıştırır. Kan dolaşımını hızlandıran anason çayını içebilir ya da anason macununu doğrudan tüketebilirsiniz.

6. Lavanta

6. Lavanta

Karabaş otu olarak da bilinen bu lavanta türünün her tüketim şekli kas ağrılarına birebir! İster macun olarak tüketin, ister çayını için, isterseniz de yağını masaj yaparken kullanın. Güzel kokulu lavanta kas ağrılarını kısa bir süre içinde iyileştirirken, çayı aynı zamanda karaciğerinizin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

7. Zerdeçal çayı

7. Zerdeçal çayı

Zerdeçal çayı kas ve eklemlerde biriken inflamasyonun vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olarak ağrılarınızı hafifletir. Özellikle sabah yatağınızdan kas ağrıları ile uyanıyorsanız zerdeçal çayını günde 2 kez, sabah ve gece yatmadan önce birer fincan içmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

8. Kına çiçeği

8. Kına çiçeği

Bu rengarenk güzel renkli bitkinin özü kas ve eklem ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bilhassa krampların neden olduğu ağrılar üzerinde etkili olan kına çiçeği özünü, herhangi bir doğal yağın ya da masaj yağının içine karıştırarak kullanabilirsiniz.

9. Papatya yağı

9. Papatya yağı

Papatya yağı ile papatya çayı, kas gerilme ve spazmları üzerinde etkili bir çözümdür. Okaliptüs veya nane yağı ile karıştırılarak ağrılı bölgelere masaj yapıldığında etkisini artırır. Güzel kokusuyla sizi ferahlatan papatya yağını mutlaka evinizde bulundurun.

10. Acı kırmızı biber yağı

10. Acı kırmızı biber yağı

Acı kırmızı biberden elde edilen yağ, içerdiği kapsaisin antioksidanı sayesinde kas ve eklemlerde biriken inflamasyonun hızlıca yakılarak vücuttan atılmasını sağlar. Bu nedenle özellikle artrit tedavisinde yaygın şekilde kullanılan alternatif bir tedavi yöntemidir. Acı kırmızı biber yağı kas ağrılarına iyi gelmesinin yanı sıra selülitlerin yakılmasında da oldukça etkilidir. Kas ağrılarının tedavisindeki etkiyi arttırmak için, acı kırmızı biber yağını kakao yağı ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda cildinizi güzelleştirir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.