Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaş Üstü Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Baş ağrısını tarif ederken genelde kaşın üzerinde oluşan ağrıları net olarak ifade edemiyoruz. En şiddetli ağrılardan olan kaş üstü ağrıları genelde baş ağrısı ve benzeri durumlar sonucun ortaya çıksa da kişi bu ağrının tam olarak neden olduğu anlayamaz. Bu yüzden de tedavi edebilmek de zorlaşır. Eğer sizler de sık sık kaş üstü ağrısı yaşıyor ve buna anlam veremiyorsanız yazımızın devamında sizler için araştırıp derlediğimiz bilgileri mutlaka okumalısınız.

Kaş Üstü Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Aniden giren ve bir türlü geçmek bilmeyen başımızı veya gözümüzü çevirmemizi bile etkileyen şiddetli ağrılar arasına giren kaş üstü ağrıları kişinin oldukça zor zamanlar yaşamasına neden olabiliyor. Kaş üstü ağrıların sebepleri çok farklı olabilir. Çünkü bu bir hastalık değil bir hastalık belirtisidir.

 • Kaş üstünden giren ağrılar genelde akla direkt olarak migreni getiriyor. Migrenin henüz neden ortaya çıktığını açıklayan bir bilimsel açıklama olmasa da günümüzde teşhisi ve belirtileri kişide ayırt edilebiliyor. Beyin damarlarının birtakım olaylar sonucunda daralması ve genişlemesi şiddetli bir baş ağrısına neden oluyor. Bu tarif edilmez ağrı ise genelde kaş üstünden başlıyor.
 • Genelde açlık ve üzüntü gibi durumlar bu ağrının şiddetlenmesine ya da oluşmasına neden olabiliyor.
 • Psikolojik etkenler bir süre sonra fizyolojik olarak da kişiyi olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle aşırı stres aşırı gergin olmak gibi durumların sonucunda kişi başının çevrilmesine bile mani olan kaş üstünde başlayan ağrılar hissediyor. Özellikle kas gerilmeleri sonucunda bu durum daha sık karşılaşılıyor.
 • Hormonların etkili olmadığı bir organ ya da bir semptom yoktur. Özellikle hormonların hızlı bir şekilde değiştiği ergenlik döneminde migren tarzı ancak hormonal sebepli kaş üstü ağrıları gerçekleşebiliyor. Özellikle sınav döneminde bu durumlar daha da sıklaşarak kişinin dayanamayacağı boyutlara ulaşabiliyor.
 • Halk arasında pek bilinmeyen küme baş ağrısı da genelde kaş üstünden başlayarak kişiyi huzursuz ediyor. Özellikle kişiyi gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli ağrıları ile bilinen küme baş ağrısı genelde parlak ışıklı ortamlarda bulunmak ve yüksek sıcaklıkta bulunmak gibi durumların sonucunda daha da şiddetlenebiliyor.
 • Sinüzit özellikle hastaların kış aylarında zamanın büyük bir bölümünü bu ağrılara maruz kalmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Sinüslerin dolması sonucunda damarlarda tıkanıklık olarak kişide kaş üstünden başlayarak ağrıların oluşmasına neden olur. Bununla beraber akıntılar da söz konusudur.
 • Kaş üstü ağrıları her ne kadar şiddetli olsa da kişi genelde basit çözümlerle buna deva olabiliyor fakat kimi zaman da tehlikeli hastalıklarında habercisi olabiliyor. Özellikle beyin tümöründe kişinin kaş üstünde başlayan ağrıları teşhis anlamında uzmanlara oldukça yardımcı olabiliyor.

Kaş Üstü Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Kaş üstü ağrıları genelde bir hastalığın belirtisi olduğu için hastalığa yönelik yapılan tedaviler kişinin bu sorunu yaşamasını ortadan kaldırır. Eğer uzun süreli ağrılar yaşıyorsanız bu ağrılara kulak vermeniz ve en kısa zamanda uzman bir doktora danışmanız gerekir. Yapılan tetkikler sonucunda bir tümöre rastlanılmış ise bu durum karşısında cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir.
 • Genelde ağrıyla beraber tıkanıklık da yaşıyorsanız sinüzitin neden olduğu ağrıya sinüzit tedavisi yanıt verir. Buna yönelik bir tedavi sonucunda hastalıkla beraber belirtiler de ortadan kalkar.
 • Eğer kişi migren ise doğal yöntemlerle bu hastalığın şiddetinini azaltabilir. Hastalığın şiddetini azaltmak için biberiye otunu çiğneyerek ya da çay formunda düzenli olarak içerek bu hastalıktan kurtulabilir ya da şiddetini azaltabilirsiniz.
 • Kronik günlük ağrılardan herhangi birini yaşıyorsanız kendinizi yormadan mümkünse pek başınızı oynatmadan bir süre dinlenin. Ortamın karanlık olmasına dikkat edin, bu şekilde beyninizi yoracak hiçbir sinyali oluşturmamış olursunuz. Ayrıca doğal masaj yağlarıyla birlikte masaj uygulayarak günlük ağrıların önüne geçebilirsiniz.
 • Genelde baş ağrısı kan dolaşımının azalmasıyla birlikte şiddetlenir. Bu durum karşısında ayaklarınızı bir süre soğuk suya tutun ve saçlarınızı bir süre çekin. Bu kan dolaşımını hızlandırarak ağrının şiddetini azaltmanıza yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.