Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kaş ve Sinir Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sinir hücrelerinin yer aldığı bölümde yer alan kısımların, sinirlere baskı uygulaması sonucunda sinir sıkışması durumu ortaya çıkar. Kas ve sinir sıkışması gibi sorunlar genellikle boyun, bel ve bilek bölümlerinde kendini gösterir. Bu tür sıkışmalar kasları ciddi bir şekilde ağrıttığı için tedavi edilmesi gerekir. Bu tarz bir sorunun yaşanması halinde, sorunun yaşandığı bölgede uyuşukluk, karıncalanma ve şiddetli ağrılar yaşanır.

Kas ve sinir sıkışmasının genellikle hareketin yüksek olduğu bölgelerde ortaya çıktığı tespit edilmiş bulunuyor. Bu durumun erkenden tespit edilmesi halinde tedavisi kısa bir süre içinde yapılabilecek olsa da ilerleyen bir rahatsızlık hastada ciddi ağrılara sebep olacağı için uzun bir tedaviye ihtiyaç duyar. Bu sorunun ortaya çıkması halinde nasıl tespit edilebileceğini ise belirtilerine bakarak anlamanız mümkün.

Kas ve Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

  • Sinir sıkışması yaşanan bölgede uyuşukluk ve his kaybı oluşur.
  • Bu bölgeye iğne batırılması halinde dahi kişi acıyı neredeyse hissetmez. Bunun esas sebebi ise ağrının, iğnenin verdiği acıdan çok daha şiddetli olmasıdır.
  • Omurilik bölgesinde meydana gelen kas ve sinir şıkışmaları, kişilerin sık sık öksürmesine ve hapşırmasına neden olur. Sebepsizce ortaya çıkan ve durdurulması güç olan öksürük ve hapşırıklar genellikle sinir sıkışması sebebi ile ortaya çıkar.
  • Kas sıkışması, kasların yorulmasına sebep olduğu için kasların gücünü kaybetmesi ve çekilmesi, sinir sıkışması belirtileri arasında yer alır.
  • Kol eklemlerinde meydana gelen sinir sıkışması, iğneleniyormuş gibi bir his ortaya çıkartır. Bu his beraberinde karıncalanmayı da getirir.

Bu belirtilerin birini ya da birkaçını gözlemleyen kişilerin hastalığın daha fazla ilerlemesini beklemeden bir doktora gitmesi gerekir. Erken dönemde tespit edilecek ve tedaviye başlanacak olan bir hastalık ileri düzeyde bir sorunun ortaya çıkmasına engel olur.

Kas ve Sinir Sıkışması Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas ve sinir sıkışmasının teşhis edilebilmesi için yukarıda yer alan belirtilerden birine ya da birkaçına sahip olan kişinin doktora görünmesinin ardından yapılacak olan yaklaşık bir saatlik testler ile mümkün olur. Sinir ileti çalışması, EMG yani elektromiyografi ve MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri sayesinde bu durumun teşhisi konur.

1. Sinir İleti Çalışması

Hastanın şikayetinin olduğu bölgeye yerleştirilen çeşitli elektronların ardından elektriksel iletimin ölçüldüğü bu yöntem can yakmaz. Başlangıçta yoğun bir şekilde elektrot gönderilen bu yöntemde miktar giderek azalır. Bu işlemlerin ardından ise sinirlerin iletim hızında ya da iletiminde bir bozukluk olup olmadığı makine çıktısı ile belli olur.

2. Elektromiyografi

Bu teste başlamadan önce kaslara iğne şeklinde elektrotlar yerleştirilir ve kaslardaki elektrik deşarjı ölçülür. Tedavi sırasında hastaların ufak çaplı ağrı hissetmesi mümkün olup, elektrotların iğne şeklinde olması sebebiyle ufak çaplı yaraların görülmesi de muhtemel olur. Kasların içine yerleştirilen ve kasların hareket etmesi sağlanan bu yöntem ile birlikte sinir sıkışması ve şiddetine dair detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olur.

3. Manyetik Rezonans Görüntüleme

Radyo frekanslarının kullanılması ile birlikte vücudun içinde yer alan yumuşak ve sert dokular görüntülenir. Bu yöntem ile birlikte kıkırdak ve bağ dokularına dair detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olur.

Tedavi: Yapılan testlerin ardından sinir sıkışması teşhisi konulması halinde karıncalanma, uyuşukluk ve ağrıyı tetikleyen hareketler engellenir ve bu bölümlere bant ya da atel kullanılır. Tedavinin ilk adımında hasta dinlenir. Dinlenme sırasında fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Sinirlerin üstündeki baskının hafifleyebilmesi için doktor tarafından önerilecek olan çeşitli hareketleri uygulamanız gerekir. Bu hareketler ile birlikte sinirler üzerinde olan baskı hafifleyecek, kaslarınız güçlenecek ve esneyecektir.

Sinir sıkışması ile birlikte ortaya çıkan karıncalanma ve ağrıların giderilmesi için ayrıca ilaç tedavisi de uygulanır. Kortkosteroid ve analjezik enjeksiyonlar bu konuda önde gelen ilaçlar arasında yer alır. Hastalığın daha da şiddetli seyretmesi halinde ise cerrahi uygulamaların yapılması gerekir. Bu adım için başvurunun ardından iki ay geçmesi beklenir. İki ayın ardından yapılacak olan cerrahi operasyon kas ve sinir sıkışması sebebine göre değişim gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.